Top 5 stylów mieszkań: jak wybrać idealny dla siebie?

Redakcja Komfort

15.10.2024
Kategoria: Aranżacja wnętrz
6 min. czytania
top 5 stylów mieszkań
W trakcie planowania wykończenia lub remontu mieszkania potrzeba motywu ułatwiającego dalszą organizację pracy. Podążając za wybranym stylem wnętrzarskim, można zaaranżować przestrzeń zgodną z aktualnymi trendami, ale przede wszystkim taką, która spełni oczekiwania Twoje i pozostałych domowników. Czym się kierować? Jakie style mieszkań są na topie i czym się charakteryzują? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czy warto urządzić mieszkanie w jednym stylu i czym kierować wybór?

komoda nova k104 czarny / biała
komoda nova k104 czarny / biała

Niekoniecznie. Dlaczego? Bo pomimo przynajmniej kilkudziesięciu obecnie modnych stylów wnętrzarskich, prawie zawsze jeden nie spełnia wszystkich oczekiwań konkretnej osoby. Ponadto nikt nie może narzucić Ci tego, jak masz urządzić własne mieszkanie czy dom. Jeśli podoba Ci się łazienka w stylu angielskim, ale wolisz sypialnię w stylu vintage – możesz dokładnie tak zaaranżować swoje pomieszczenia. Różnice są dopuszczalne również na otwartych przestrzeniach, np. w salonie w stylu prowansalskim i nowoczesnej kuchni z jadalnią w ciemnych barwach. Możemy jedynie podpowiedzieć, wskazać charakterystyczne cechy poszczególnych nurtów i naprowadzić Cię, jak płynnie przenieść modne propozycje do swojego mieszkania, aby stworzyć spójną całość.

Trzymanie się najlepiej jednej lub maksymalnie trzech koncepcji ma sporo zalet. W ten sposób tworzy się harmonijną całość, a spacerując po takim mieszkaniu widać plan i organizację. Zwykle obranie konkretnego stylu lub kilku podobnych (zgodnie ze stylem eklektycznym) jest strzałem w dziesiątkę, bo podążając za własnym gustem, łatwo można zaaranżować wszystkie pokoje.

Najczęściej do stworzenia harmonijnego wystroju wystarczy dobry pomysł i odrobina organizacji. Wiele stylów mieszkań powstaje na podstawie wcześniej wypróbowanych i sprawdzonych nurtów — stanowią one odpowiedź na potrzebę kombinacji i dopasowania do indywidualnych wymagań.

Sposobu wystroju wnętrz już dawno nie dzieli się tylko na styl tradycyjny i nowoczesny, elegancki i swobodny, czy chłodny i przytulny. Przejdźmy więc do konkretów, czyli listy głównych cech najpopularniejszych stylów mieszkań!

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Bestsellerowe meble

Fusion – nowoczesny styl minimalistyczny (styl modernistyczny) i klasyka

komoda nova ksz154 czarny / czarna
komoda nova ksz154 czarny / czarna

Szukając ciekawych propozycji na aranżację mieszkania, często zwracamy uwagę na rozwiązania w stylu nowoczesnym. Taki kojarzy się z modą, jednak co właściwie oznacza? Trendami są przecież nie tylko najnowsze projekty, ale też takie, które nawiązują do innych stylów. Najprościej można ująć ten styl wnętrz jako połączenie rozwiązań wybieranych przez większość, ale co ciekawe nie obecnie, a pod koniec XX wieku. Są to: prostota, przejrzystość i funkcjonalność. Aranżacje wnętrz w stylu fusion wyróżniają się więc neutralnymi barwami, prostą formą, doskonałą organizacją i niebanalnym oświetleniem.

Naprzeciw nowoczesności staje klasyka, czyli to, co królowało lata, a nawet dekady temu. Dziś doceniamy estetykę litego drewna, wytrzymałych tkanin, czy oryginalnych dekoracji. Często decydujemy się na aranżację salonu w stylu klasycznym, wybierając m.in. jodełkę na podłodze, perskie dywany, elementy imitujące kamień (np. marmur), sztukaterię, solidne meble i dodatki. W takich wnętrzach dominuje naturalna kolorystyka. Jednak obecnie chętnie podkreśla się ich nowoczesny charakter, np. wprowadzając akcenty w wyrazistych barwach. Epokowa fuzja wnętrzarska śmiało może być uznana za jeden z najpopularniejszych stylów mieszkań, bo łączy w sobie potrzebę pójścia z duchem czasu i szacunku dla przeszłości.

Warto wiedzieć
Różnicując style mieszkań, nie można mylić nowoczesnego ze współczesnym. Pierwszy dotyczy aranżacji modnych w XX wieku, chętnie wybieranych również obecnie, cechujących się stonowaną kolorystyką i minimalistyczną formą. Natomiast nurt współczesny to wszelkie wnętrzarskie propozycje obowiązujące ,,na już, w danej chwili", czyli zmieniające się przynajmniej co rok, a zwykle częściej.

Styl vintage kontra styl rustykalny i retro – czym różnią się te nurty wnętrzarskie?

szafka rtv havanna hvnt131-d67
szafka rtv havanna hvnt131-d67

Wśród najpopularniejszych stylów wnętrz nie można zapomnieć o tych, które nawiązują do mody z innych epok. Stare przedmioty z duszą wprowadzają oryginalność, podkreślają klasę i tworzą niepowtarzalny charakter wnętrza. Są to propozycje stylów dla osób, które chcą stworzyć efektowne, unikalne wnętrze.

Tego rodzaju style bywają jednak mylone – sporo jest tych, które pozornie są takie same. Jednym z nich jest styl rustykalny we wnętrzach. Wyróżnia się niedoskonałościami, ale w solidnej formie. Występują w nim więc elementy wyposażenia wnętrz wykonane współcześnie, ale celowo postarzane. Stawia się na proste, drewniane meble, ręcznie robione dekoracje i wszystko, co naturalne. Wnętrza w stylu rustykalnym bywają określane jako wiejski luksus – są nowoczesne i funkcjonalne, ale zarazem niezwykle klimatyczne.

Podobny efekt uzyskuje się we wnętrzach w stylu vintage. Tutaj jednak stare detale są faktycznie stare, pochodzące z innych dekad. Natomiast przy wykończeniu stawia się na jasną, ciepłą paletę barw Ziemi – biele, beże, błękity. Wybiera się tkaniny i tapety z wyrazistymi motywami, np. kwiatowymi. Jest to idealny styl dla osób, które lubią swobodę.

Podobne możliwości daje barwniejszy styl retro, który wyróżnia się ciekawą kolorystyką, niebanalnymi kształtami i wzorami, ale też wysoką jakością wykonania i funkcjonalnością. Ten styl wystroju wnętrz może nieco przypominać obecny nurt art deco, który również stawia na soczystą kolorystykę, kontrasty, czerpanie inspiracji z minionych epok i perfekcjonizm.

Przytulny i zarazem prosty – cechy stylu skandynawskiego, japońskiego i japandi

komoda boho k144/83 dąb riviera
komoda boho k144/83 dąb riviera

W polskich domach często wybierany jest design nawiązujący do wnętrz z różnych zakątków świata. Kolejną propozycją, która może spodobać się zwłaszcza miłośnikom przytulnej elegancji, jest styl japandi. Łączy on w sobie elementy stylu skandynawskiego i stylu japońskiego.

Z kultury Japonii czerpiemy prostotę i harmonię – jednokolorowe meble z gładkimi frontami, opływowe kształty i proste linie, doskonały plan i brak bałaganu. Z kolei skandynawski styl wnosi do aranżacji przytulny klimat, ale wciąż w minimalistycznym stylu, co odróżnia go od nieco bardziej kolorowego stylu boho, czy stylu orientalnego.

Ostatecznie mieszkanie w stylu japandi będzie wyróżniać się funkcjonalnością, umiarkowanym minimalizmem i przejrzystością. Projekty opierają się na jasnej kolorystyce – bieli, beżach, stonowanych szarościach. Faktura elementów wyposażenia nawiązuje natomiast do naturalnych materiałów – drewna, kamienia, a nawet wikliny, lnu, bambusa itp.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Produkty do wnętrz skandynawskich i japandi

Elegancki styl wnętrzarski w nowej odsłonie – styl nowojorski glamour

dywan nowoczesny creation pelm
dywan nowoczesny creation pelm

Kolejnym ciekawym stylem w architekturze, będącym odpowiedzią na potrzebę szyku, elegancji i nawet przepychu jest styl glamour. Salony, kuchnie, łazienki i sypialnie w stylu glamour wyróżniają się pełnym blasku luksusem. W takiej aranżacji wnętrz nie brakuje złotych, srebrnych i kryształowych dodatków. Na ścianach i podłogach króluje marmur, meble są pięknie zdobione lub z połyskującymi frontami, a w ramach dodatków występują kryształowe lampy, duże lustra i dywany glamour, jak te z kolekcji Glitz w Komfort. Królują jasne kolory – biele, pudrowe róże, szarości – ale też odważne, głębokie barwy, zwłaszcza czerń i granat. Do urządzania wnętrz idealnie odzwierciedlających ten styl potrzeba sporo odwagi.

Dla niektórych ten styl bywa jednak zbyt onieśmielający. Można więc wprowadzić go w nieco delikatniejszej formie – wtedy warto zdecydować się na design wnętrz w stylu nowojorskiego glamour. Wyróżnia się on cieplejszym charakterem – łączy elegancję z przytulnością. Aby osiągnąć taki efekt, do wnętrz urządzonych w stylu nowojorskiego glamour warto wprowadzić dodatki z innych nurtów, np. miękkie tkaniny w stylu boho (dywany, narzuty, poduszki) ocieplające chłodne podłogi i ściany. Sprawdzą się też wygodne, tapicerowane meble i oczywiście kontrastujące, ciepłe barwy – odcienie żółci, zieleni, błękity, których w klasycznym glamour brakuje.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Produkty do wnętrz glamour

I na koniec chłodny styl industrialny w cieplejszej odsłonie, czyli styl loftowy

szafka rtv hayato hytt241r-m215 czarna / świerk alpejski
szafka rtv hayato hytt241r-m215 czarna / świerk alpejski

Kolejną propozycją jest styl industrialny, inspirowany przemysłowym wystrojem. We wnętrzach urządzonych w tym stylu mile widziane są widoczne elementy konstrukcji – rury, belki, cegła, beton. Dodatki są zwykle czarne lub metalowe, najczęściej w formie ciekawych lamp czy ozdób stojących. Natomiast dekoracją ścian są głównie surowe materiały. Styl industrialny jest zimny, dlatego dla niektórych wnętrze takie bywa przytłaczające. Jego cieplejszą odsłoną jest styl loftowy.

Wnętrza takie również są aranżowane na podobieństwo hal przemysłowych, ale wprowadza się do nich więcej wyrazistej kolorystyki, najczęściej w formie drobnych akcentów.

Najczęściej zadawane pytania
Czy muszę urządzać mieszkanie w jednym stylu, aby było spójne?
Nie. Chociaż trzymanie się jednego stylu lub maksymalnie kilku podobnych może pomóc w zachowaniu harmonii, mieszanie stylów jest całkowicie akceptowalne. Możesz stworzyć wyjątkową aranżację, łącząc np. styl vintage w sypialni z nowoczesną kuchnią. Ważne jest, aby kierować się własnym gustem i stworzyć przestrzeń, w której czujesz się komfortowo.
Czym różni się styl vintage od retro i rustykalnego?
Styl vintage opiera się na autentycznych przedmiotach z poprzednich dekad, zazwyczaj w ciepłych kolorach ziemi. Styl retro jest bardziej kolorowy, z wyrazistymi wzorami i nawiązaniami do lat 50. i 60. Styl rustykalny natomiast inspiruje się wiejskimi, naturalnymi elementami, często z postarzanymi, ale współczesnymi meblami. Każdy z tych stylów ma swój unikalny charakter, ale wszystkie czerpią z przeszłości.
Co wyróżnia styl japandi na tle innych minimalistycznych aranżacji?
Styl japandi to połączenie prostoty stylu japońskiego z przytulnością skandynawskiego. Charakteryzuje się jasną, stonowaną kolorystyką, naturalnymi materiałami (jak drewno i kamień), minimalizmem oraz harmonijnym, funkcjonalnym układem. Japandi wnosi do wnętrza spokój, ale równocześnie nie jest tak surowy, jak inne minimalistyczne style.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 15.10.2024

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.