Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Aranżacje małego balkonu w bloku – 3 rady


Aranżacje małego balkonu w bloku – 3 rady

Ciekawe i użyteczne urządzenie balkonu na pewno nie jest łatwe. Sytuacja pogarsza się dodatkowo, gdy ten dodatek do mieszkania jest naprawdę niewielki – i obejmuje 2-3 metry kwadratowe. Czy jednak oznacza to, że nie ma wówczas szans na atrakcyjną aranżację? Naszym zdaniem nie! Dlatego też poniżej prezentujemy kilka rad, jak urządzać małe balkony.

Jak zagospodarować mały balkon w bloku – czego nigdy nie robić?

Podobnie, jak w każdym innym przypadku, także i podczas urządzania małego balkonu trzeba trzymać się pewnych zasad. Dzięki nim możemy mieć pewność, że nasza aranżacja może nie będzie od razu idealna, ale na pewno nie skończy się kompletną katastrofą. Jakie są najważniejsze zasady, w przypadku umeblowania małych balkonów w bloku?

 • 1. Skoncentrowanie się na jednej funkcji – małe przestrzenie po prostu nie pomieszczą jednocześnie dużej liczby roślin, stołu i krzeseł oraz miejsca do przechowywania narzędzi czy rowerów.
 • 2. Pozostawienie maksymalnej ilości wolnej przestrzeni – czyli przede wszystkim zrezygnowanie z wysokich pergoli, podwyższania balustrady czy też dobudowywania okien.
 • 3. Zrezygnowanie z nadmiernej liczby wyposażenia, ozdób i roślin – zastawienie nimi przestrzeni może bardzo ograniczyć przestrzeń do poruszania się i stworzy wrażenie nieporządku.

Co warte podkreślenia, powyższe zasady nie wynikają z mody czy subiektywnych przekonań. Ich źródłem jest doświadczenie i wiedza specjalistów od aranżacji przestrzeni oraz po prostu zdrowego rozsądku.

Jak urządzić mały balkon w bloku – nasze rady!

Oczywiście wcześniej wspomniane zalecenia są bardzo ogólne. Dlatego też poniżej prezentujemy kilka dodatkowych rad, odnoszących się do konkretnych elementów wykończenia i urządzenia balkonu. Przy ich przygotowywaniu zakładaliśmy, że mamy do czynienia z „czystą” powierzchnią, bez żadnych dodatków. Na pewno jednak rady te można też wykorzystać podczas remontu balkonu.

1. Podłoga na mały balkon w bloku – jaka będzie najlepsza?

Pierwszym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas urządzania każdego balkonu w bloku, jest podłoga. To w końcu ona stanowi podłoże dla wszystkich mebli, a także w sporej części wpływa na cechy użytkowe. Obecnie najczęściej na balkonach montuje się posadzki z następujących materiałów:

 • • Płytki podłogowe – bardzo wytrzymałe i estetyczne. Niestety jednak zimne w dotyku, a ich fugi są trudne do utrzymania w czystości. Dodatkowo też wszelkie błędy podczas ich układania mogą bardzo mocno wpływać na trwałość takiej posadzki.
 • Sztuczna trawa na zewnątrz – to niedroga i bardzo ciekawa opcja. Idealnie sprawdzi się ona w przygotowywaniu „zielonych” balkonów oraz przeznaczonych do odpoczynku czy do zabawy dla dzieci. Sztuczna trawa jest też łatwa w montażu i dobrze znosi nawet trudne warunki atmosferyczne.
 • Deski tarasowe – wykonane z drewna lub kompozytu są bardzo eleganckie.
 • Dywany na taras – z reguły stanowią one uzupełnienie innych nawierzchni. Najczęściej na balkonach stosuje się dywany z juty, dywany sznurkowe czy też dywany polipropylenowe. Warto przy tym też pamiętać, że naturalne dywany są wrażliwe na czynniki atmosferyczne i należy je chować podczas niepogody.

Dywan na zewnątrz – jak go wybrać?

2. Meble na mały balkon w bloku – jakie wybierać?

Drugą ważną kwestią związaną z urządzaniem małego balkonu, są oczywiście meble. Siłą rzeczy nie zmieści się ich zbyt dużo. W zależności od roli balkonu można postawić na następujące produkty:

 • • Prostokątny stół i składane krzesła – jeśli chcemy na balkonie pić kawę czy jeść posiłki w 2-3 osoby.
 • • Podwieszane lub składane stoliczki kawowe oraz 1-2 leżaki – jeśli balkon ma pełnić rolę typowo wypoczynkową.
 • • Skrzynia na narzędzia z funkcją ławki – to idealna opcja dla balkonów z dużą ilością kwiatów i roślin.

Dodatkowo warto też pamiętać, że jeśli decydujemy się na dywany, to ustawienie mebli musi być tak przemyślane, by stały one na równej powierzchni.

3. Jakie ozdoby i akcesoria na balkon w bloku?

Olbrzymie znaczenie dla aranżacji małego balkonu mają też wszelkiego rodzaju dodatki. Najważniejsze z nich to oczywiście doniczki na kwiaty, które można oczywiście podwiesić przy balustradzie. Jeśli zdecydujemy się na rośliny, które muszą stać na podłodze – np. z racji wysokości, to koniecznie postawić trzeba na okrągłe i smukłe donice. Często pomijanym, choć atrakcyjnym dodatkiem jest z pewnością oświetlenie LED. Pozwoli ono stworzyć doskonały nastrój i jednocześnie praktycznie nie zajmuje przestrzeni.

Jaki dywan na balkon i taras?

Mały i piękny balkon? To na pewno możliwe, szczególnie jeśli dobrze przemyśli się sposób jego urządzenia. Pomóc w tym mogą też na pewno produkty z naszego sklepu – takie jak stoły, krzesła, sztuczne trawy, deski tarasowe, płytki czy dywany zewnętrze.

POWIĄZANE PRODUKTY

sztuczna trawa, wysokość 17mm

89,99 zł/szt

sztuczna trawa, wysokość 37mm

59,00 zł/m2

sztuczna trawa, wysokość 7 mm, na balkon, na

20,00 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 17,00 zł

sztuczna trawa, na balkon, na taras

159,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,97 zł