Jak zamontować drzwi przesuwne? Krok po kroku
Rafał Stępniak
Dyrektor kategorii – Drzwi
Jak zamontować drzwi przesuwne – od czego zacząć?
Montaż drzwi przesuwnych składa się z kilku etapów. Pierwszym jest przygotowanie otworu i dokonanie pomiarów. Kolejno montujemy prowadnicę górną, do której wkładamy wózki przesuwne, łączące szynę ze skrzydłem. Na koniec instalujemy ograniczniki stabilizujące tor jazdy. Mogą być one ścienne lub podłogowe.
Wbrew pozorom ten nowoczesny rodzaj drzwi wyróżnia się łatwym montażem. Ponadto drzwi przesuwne są zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze niż modele klasyczne. Aby jednak tak było, trzeba się odpowiednio przygotować i pamiętać o zachowaniu precyzji przy samodzielnej instalacji. Sprawdźmy więc, jak zamontować drzwi przesuwne krok po kroku.
Trzeba jednak podkreślić, że systemy montażowe drzwi przesuwnych mogą różnić się w zależności od producenta – zawsze więc zapoznaj się w pierwszej kolejności z rekomendowaną instrukcją działania. Zaproponowany przez naszych ekspertów metody montażu są bardziej ogólne i znajdą odniesienie do większości produktów.
Krok 1. Wybór drzwi dopasowanych do wnętrza
Drzwi przesuwne nie mają uchylnych skrzydeł, dlatego doskonale nadają się nawet do niewielkich pomieszczeń. Zajmują jednak miejsce na ścianie (dotyczy drzwi przesuwnych naściennych). Trzeba wziąć to pod uwagę podczas ustalania kierunku ich otwierania. Dostępne są też drzwi z dwoma skrzydłami oraz takie, których część systemu jezdnego ukryta jest w ścianie. Drzwi przesuwne w ścianie wymagają otworu dwukrotnie szerszego od skrzydła. Dopiero po ich zamontowaniu wykonuje się konstrukcję maskującą. Wybór zależy od preferencji estetycznych, możliwości aranżacyjnych i etapu budowy.
Krok 2. Co jest potrzebne do zamontowania drzwi przesuwnych?
Przed przystąpieniem do montażu drzwi przesuwnych należy przygotować niezbędne narzędzia, takie jak:
Krok 3. Pomiary i przygotowanie otworu drzwiowego
Przystępując do pracy, zalecane jest dokładne wykonanie pomiarów. Aby drzwi pracowały lekko, otwór, ściany i podłoga muszą być idealnie równe. Kiedy używasz poziomicy, musisz sprawdzić piony i poziomy. Wszelkie nierówności należy zamaskować przed montażem. Trzeba też zmierzyć otwór i upewnić się, czy skrzydło drzwiowe i prowadnica na pewno dobrze do siebie pasują.
Na tym etapie można zaznaczyć miejsce, w jakim zostanie przytwierdzona prowadnica górna. Do wysokości skrzydła należy dodać 1 cm. W przeciwnym razie drzwi mogą się blokować podczas przesuwania. Punkt ten należy zaznaczyć ołówkiem i wykonać linię z użyciem poziomicy, wskazującą poziom montażu prowadnicy.
Krok 4. Zamontowanie prowadnic i systemu przesuwnego do szyn
Po wykonaniu pomiarów przygotowujemy szynę. Powinna być ona dwukrotnie dłuższa od szerokości skrzydła. Nadmiar przycinamy piłką do metalu. Kolejno zaznaczamy miejsca wiercenia. Zwykle otwory powinny znajdować się w odległości ok. 25 cm, chyba że dany model prowadnicy ma gotowe otwory o innym układzie. Po oznaczeniu wiercimy w ścianie otwory i umieszczamy w nich kołki rozporowe. Przykładamy szynę i przykręcamy ją z użyciem śrub.
Krok 5. Montaż skrzydeł drzwiowych
System ruchomy składa się z wózków jezdnych. Jedna ich strona jest płaska – należy ją przykręcić wkrętami do górnej części skrzydła. Druga z kolei to rolki, które wsuwamy w zamontowaną już prowadnicę. Przedostatnim krokiem jest nałożenie maskownicy, która przysłania szynę i podnosi walory estetyczne drzwi.
Krok. 6 Instalacja elementów montażowych na podłodze i ścianie
Aby skrzydło drzwi przesuwało się płynnie i do odpowiedniego momentu, należy zastosować ograniczniki i dodatkowe prowadnice. W zależności od modelu mogą być to proste odbojniki punktowe, prowadnice podłogowe lub częściowe (montowane na ścianie, na którą zachodzi skrzydło). Takie elementy stosuje się głównie do drzwi na prowadnicy na zewnątrz. Natomiast podczas montażu drzwi przesuwnych w ścianie lepiej sprawdzi się szyna podłogowa, którą trzeba przewidzieć przed wykonaniem ostatecznej konstrukcji.
Rafał Stępniak
Dyrektor kategorii – Drzwi