Praktyczne wskazówki na aranżację wejścia do domu – pierwsze wrażenie
Redakcja Komfort
Jak zaaranżować wejście do domu i co uwzględnić w projekcie?
Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie wejścia do domu. Niekiedy wystarczy kilka dekoracji i roślin, stylowa wycieraczka czy nowy kolor. Przydaje się też oświetlenie i wygodne umeblowanie. Dobrze, jeśli ganek pasuje do elewacji, a przedpokój do stylu mieszkania. Zatem jak zaaranżować wejście do domu, aby było spójne z jego i naszym charakterem?
To, co goście widzą przed przekroczeniem progu domu, daje im już spore wyobrażenie o jego właścicielach. Wiadomo nie od dziś, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i trudno przełamać już powstałe odczucia. Przede wszystkim jednak warto zaaranżować wejście do domu dla siebie i pozostałych domowników. Wystrój pasujący do własnego gustu sprawi, że każdy powrót do domu będzie wzbudzał pozytywne emocje i budował wspomnienia.
Zanim zabierzemy się do szukania inspiracji, trzeba określić, co mamy na myśli pod pojęciem wejścia do domu. Dla większości są to same drzwi i obszar tuż przed nimi. Pamiętajmy jednak, że zanim tam dotrzemy, zwykle musimy przekroczyć jeszcze ścieżkę lub podjazd. W wielu domach zaprojektowano również przeddomowy ogród czy werandę. Wart dekoracji jest też ganek, nawet jeśli składa się on tylko z niewielkiej wnęki czy zadaszenia. W dalszej części przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących urządzania wszystkich wymienionych części posiadłości. Mamy zbiór pomysłów, które mogą zainspirować zarówno właścicieli już wykończonych domów, jak i tych na etapie projektowania.
Pierwsze wrażenie, czyli ścieżka dostosowana do stylu ogrodu i wyposażenia
Wbrew pozorom wejście główne do domu to nie pierwsze skrzydła, jakie przekraczają odwiedzające nas osoby. Wcześniej zwykle jest jeszcze furtka i brama wejściowa. Projektując strefę przed domem, warto zadbać o to, aby od samego początku było wiadomo, w którym kierunku się udać. Mowa oczywiście o wydzielonej ścieżce.
W nowoczesnych aranżacjach stawia się na minimalizm i harmonię. Najczęściej więc w przypadku domów jednorodzinnych elementy, takie jak ogrodzenie, brama, furtka, podjazd, elewacja, okiennice i dach są zachowane w tej samej kolorystyce. Oddzielna ścieżka może pasować do stylu całego domu, ale można też zmienić jej charakter, dopasowując ją do przedogródka.
Najlepszym sposobem na ozdobienie betonowych podjazdów i ścieżek ze żwirku, kamienia czy kostki jest szpadel roślin wieloletnich. W ostatnich sezonach modne są zwłaszcza trawy ozdobne w przeróżnym wydaniu w połączeniu z hortensjami.
Niestety nie będą one efektowne wiosną, bo wymagają ścięcia. Również kolorowe kwiaty kwitnące zachwycają tylko przez określony czas. Warto więc skomponować je z zielonymi roślinami iglastymi lub bukszpanem, który także jest zimozielony. Na szczególnie widocznych rabatach warto posadzić również byliny. Jeśli przedogródek zachowany jest w klimatycznym charakterze, można rozważyć także pnącza na pergoli.
Zawsze trafne dodatki przed wejściem do domu – donice, rośliny, wycieraczki
Na rośliny warto znaleźć miejsce nie tylko przy ścieżce, ale też tuż przed wejściem do domu. W zależności od układu ganku dobrym rozwiązaniem będzie postawienie donic po obu stronach drzwi lub kilku po jednej stronie wnęki – ozdobne donice najlepiej prezentują się w zestawach. Elegancji każdemu budynkowi dodają modele o pokaźnych rozmiarach i wykonane z naturalnych tworzyw. Kolorystyka jest tutaj kwestią gustu. Najlepiej, jeśli wybrane osłony nawiązują do elewacji i elementów ogrodowych. Powinny jednak również wyróżniać się na tle ściany. Niezmiennie od lat popularnością cieszą się betonowe donice białe i grafitowe, a w klimatycznych aranżacjach ceglaste modele ceramiczne.
Jeśli ozdoba ma zachwycać przez cały rok, warto postawić na rośliny wieloletnie – cyprysy, świerki, kosodrzewiny. Jednak ruchome donice pozwalają też na częstą zmianę aranżacji. Latem można się zdecydować na kwitnące kwiaty jednoroczne (pelargonie, surfinie) lub egzotyczne palmy czy cytryny, idealne do nowoczesnej architektury. Obecnie dostępnych jest też wiele roślin sztucznych, które do złudzenia przypominają żywe, za to nie wymagają pielęgnacji.
Oczywiście ganek warto ozdabiać również sezonowo i okazjonalnie, np. latem kwiatami, jesienią kolorowymi dyniami, a zimą dekoracjami świątecznymi. W pobliżu drzwi i na schodach można układać również kosze wiklinowe, lampiony, świecące kule, kwietniki czy rzeźby. Na ścianie przy schodach warto znaleźć miejsce również na tabliczkę z numerem domu lub oryginalny napis witający gości.
Ważnym elementem dekoracyjnym, ale też praktycznym, jest wycieraczka. Dzięki niej łatwiej zachować porządek w przedpokoju. Odpowiednio dobrana dekoruje wejście do budynku. Jeśli produkt taki ma spełniać swoje funkcje, powinien być kolorystycznie dobrany do charakteru domu i odporny na warunki atmosferyczne.
Stylowa aranżacja wejścia do domu – efektowne dekoracje drzwi zewnętrznych
Same drzwi są podstawową wizytówką domu. W ostatnich sezonach dużą popularnością cieszyły się modele zachowane w loftowej i industrialnej kolorystyce – czerni, grafitach, szarościach. Ostatnio obserwuje się też trend w kierunku przytulniejszych barw, np. odcieni szałwi i oliwek. Powraca też moda na modele przeszklone, które wpuszczają więcej światła do przedpokoju. Niezmiennie natomiast w nowoczesnym budownictwie królują drzwi o minimalistycznej formie. Z kolei w aranżacjach sielskich i rustykalnych chętnie wybiera się zdobione modele w odcieniach klasycznego drewna.
Niemniej jednak także stare drzwi wejściowe można nowocześnie zaaranżować. Jedną z opcji jest pomalowanie drzwi na wybrany kolor. Pamiętajmy również o ważnym detalu, czyli klamce. Tę można wymienić stosunkowo niskim kosztem. Warto też zdecydować się na ozdoby, takie jak np.:
Pomysły na aranżację większych stref wejściowych – ganków i werand
Zwykle strefa wejścia nie zapewnia tyle prywatności, co tarasy z innych części budynku, ale z pewnością jest to obszar najbardziej reprezentatywny. Jeśli przed drzwiami wejściowymi domu mamy dużo wolnej przestrzeni, warto przeznaczyć ją na obszar wypoczynkowy.
Werandy niczym z westernów kojarzą się przede wszystkim z drewnianymi podestami, konstrukcjami na słupach, ławką, krzesłem bujanym i niewielkim stolikiem. Na tak sielski klimat coraz chętniej decydujemy się również we współczesnym budownictwie. Aby urządzić takie miejsce, nie trzeba wiele. Wystarczy wybrać zestaw ogrodowy dopasowany do dysponowanego metrażu plus kilka dekoracji pasujących do charakteru domu.
Zgodnie z takim pomysłem można też zaaranżować jego nowoczesne wydanie. Zamiast skrzypiącego drewna sprawdzą się estetyczne deski tarasowe. Na nich można postawić ławkę ogrodową i udekorować ją poduchami zewnętrznymi.
Jakie oświetlenie zewnętrzne warto wybrać na ganek przed domem?
Tworząc swoją wymarzoną aranżację, warto zadbać również o to, żeby była widoczna o każdej porze. Dobre oświetlenie wejścia i ścieżki do domu podkreśli wystrój, ale będzie sporym ułatwieniem. Lampy zewnętrzne ułatwiają otwieranie drzwi po zmroku i zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Ważną kwestią podczas ich wyboru jest kształt i kolor, bo również one są istotnym elementem dekoracyjnym. Warto zwrócić uwagę także na barwę światła. Zimne i neutralne doskonale pasuje do nowoczesnych budynków i ogrodów. Natomiast ciepłe światło pozwala na zaaranżowanie przytulnej atmosfery.
Rozmieszczenie przewodów warto zaplanować jeszcze przed wykończeniem podjazdu i elewacji. Jeśli natomiast jest na to za późno, doskonałym wyborem będą lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej.
Redakcja Komfort