Głębokość szafy na ubrania – jakie wymiary będą optymalne? To musisz wiedzieć!
Redakcja Komfort
Szafy – wymiary, które trzeba znać
Poza względami estetycznymi kluczowe podczas wyboru szafy są jej wymiary. Bryła mebla musi mieć taką wielkość, by swobodnie zmieścić się w wybranym wnętrzu, nie zabierając zbyt dużo przestrzeni i umożliwiając swobodną aranżację pomieszczenia. Znając wymiary sypialni, przedpokoju czy pokoju dziecięcego, łatwo określisz także odpowiednie dla Twojego wnętrza wymiary szafy: wysokość, szerokość i głębokość.
Wysokość i szerokość szafy podane przez jej producenta nie budzą wątpliwości – bez trudu ocenisz, czy dany mebel zmieści się w wybranym pomieszczeniu. W przypadku głębokości ważne są jednak pojęcia, takie jak głębokość zewnętrzna i głębokość wewnętrzna. Parametr podany przez producenta to głębokość zewnętrza, mierzona po bocznej ściance mebla. Głębokość wewnętrzna oznacza natomiast ilość wolnej przestrzeni wewnątrz szafy i zawsze jest mniejsza od tej zewnętrznej.
Głębokość szafy przesuwnej a głębokość szafy tradycyjnej
Bardzo istotną kwestią podczas wyboru szafy jest rodzaj mechanizmu jej otwierania. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności, ale także wielkości wnętrza szafy. Szafa przesuwna i szafa tradycyjna uchylna o takiej samej głębokości zewnętrznej będą różniły się głębokością wewnętrzną o kilka centymetrów.
Jakie znaczenie ma głębokość szafy na ubrania?
Od głębokości szafy na ubrania zależy kilka ważnych kwestii. Z jednej strony ma ona wpływ na funkcjonalność pomieszczenia, a z drugiej decyduje również o codziennym komforcie korzystania z mebla.
Szafa – głębokość optymalna, czyli jaka?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka powinna być głębokość szafy. Parametr ten należy uzależnić od wielkości dostępnego miejsca, potrzeb użytkowników i przeznaczenia mebla, a dokładniej – rodzaju przechowywanej wewnątrz odzieży. Standardowa głębokość szafy mieści się przeważnie w granicach 55-60 cm, przy czym jest to wymiar zewnętrzny. W niektórych sytuacjach może być to jednak za mało, a w niektórych za dużo.
Jaka głębokość szafy na wieszaki?
Minimalna głębokość szafy na wieszaki mierzonej wewnątrz powinna wynosić 55-60 cm. Tyle wolnej przestrzeni wystarczy, by wygodnie rozwiesić większość ubrań bez ryzyka ich gniecenia. Warto pamiętać, że dla szafy męskiej, przeznaczonej np. na garnitury, minimum to 60 cm.
Jaka głębokość szafy wnękowej?
Najlepiej, jeśli szafa we wnęce będzie miała takie same wymiary jak wnęka – w ten sposób w pełni wykorzystasz dostępną przestrzeń i uzyskasz najbardziej estetyczny efekt. Jeśli wśród gotowych mebli nie znajdziesz szafy lub korpusu pasującego do wnęki, rozważ wykonanie szafy na wymiar. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Szafa na wymiar – jakie są koszty i co wpływa na ostateczną cenę.
Jaka głębokość szafy w przedpokoju?
Przedpokoje często są małe i nieustawne. Czasem miewają zaprojektowaną wnękę, którą można zabudować, a czasem jedynym rozwiązaniem jest zakup niewielkiego mebla, np. o głębokości 30-40 cm.
Jaka głębokość szafy przesuwnej?
Minimalna głębokość szafy przesuwnej to zaledwie 30-40 cm. Trzeba jednak pamiętać, że taki mebel sprawdzi się do przechowywania ubrań na półkach. W większości przypadków wystarczająca do przechowywania odzieży różnego typu będzie szafa o standardowych wymiarach.
Kiedy sprawdzi się szafa płytka, a kiedy głęboka?
Zastanawiając się, jaka głębokość szafy będzie najlepsza, weź pod uwagę własne potrzeby. Nie zawsze szafa o typowych wymiarach okaże się optymalnym rozwiązaniem. W małych pomieszczeniach zamiast mebla głębokiego bardziej funkcjonalny będzie model płytszy, ale wysoki, sięgający do sufitu. To dobry pomysł, jeśli planujesz przechowywać na półkach bluzy, T-shirty, swetry, bieliznę czy pościel. Szafa do pokoju dziecięcego również może być mniej pojemna. Wystarczający będzie model np. o głębokości wewnętrznej 38-41 cm.
Głębokość szaf może też znacznie wykraczać poza wymiary standardowe, osiągając np. 80 cm. Tak obszerne konstrukcje sprawdzą się nie tylko do przechowywania ubrań, ale także innych przedmiotów – toreb, walizek, a nawet domowych sprzętów typu odkurzacz.
Zarówno gotowe, jak i projektowane na wymiar szafy mogą mieć różną głębokość. Jeśli podczas wyboru produktu uwzględnisz ilość wolnego miejsca w pomieszczeniu, przeznaczenie szafy i własne potrzeby, z pewnością kupisz mebel na lata.
Redakcja Komfort