Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Styl japandi w kuchni: łączenie minimalizmu z przytulnością i naturalnymi materiałami

Styl japandi w kuchni: łączenie minimalizmu z przytulnością i naturalnymi materiałami

Serce domu – kuchnia – aranżowane jest zgodnie z wybranym nurtem wnętrzarskim, oczywiście dostosowywanym do własnej koncepcji, bo to najprostszy sposób na stworzenie estetycznego i funkcjonalnego wnętrza. Motywów przewodnich jest mnóstwo. Jednym z nich, bardzo popularnym, chociaż nieoczywistym, jest styl japandi w kuchni. Czym się wyróżnia i jak go wprowadzić do swojej przestrzeni? Sprawdź!





Co oznacza i czym charakteryzuje się styl japandi w kuchni?

Pomieszczenia w domu lub mieszkaniu tworzą spójną i co za tym idzie modną całość, jeśli są zachowane w tym samym lub przynajmniej podobnym stylu wnętrzarskim. Tych jest dość dużo, bo w kategorii podstawowych kilkanaście, a rozbudowanej nawet kilkadziesiąt i więcej, nie mówiąc już o eklektyzmie dopuszczającym łączenie wielu.

Niekiedy trudno odnaleźć konkretną koncepcję ułatwiającą zaaranżowanie mieszkania lub domu zgodnie z danym nurtem. Wówczas ciekawą opcją jest dość prosta kombinacja, np. w postaci łączenia stylu prowansalskiego salonu z jadalnią i detalami w kuchni, czy też dopasowanie przeniesieniem detali do przedpokoju i innych pomieszczeń. Najczęściej sprawdza się więc prosta zasada – wybór dwóch, maksymalnie trzech pasujących do siebie nurtów, dzięki którym można kombinować we wszystkich aranżacjach. Na to pozwala m.in. japandi.

Proste nazwy stylów, takie jak np. retro, rustykalny, glamour, tradycyjny, czy loftowy mówią same za siebie – kojarzymy je z konkretnymi przedmiotami i miejscami. Z nowościami i nazwami dwuczłonowymi jest trudniej. Co więc oznacza japandi? Najprościej nurt ten można ująć jako połączenie stylu japońskiego (j. ang. Japanese) i skandynawskiego (j. ang: Scandinavian). Japandi czerpie więc inspiracje z dwóch kultur – japońskiej i skandynawskiej.

Ciekawostka: Styl ten został zapoczątkowany przez duńskich projektantów, którzy w połowie XIX wieku dotarli do Japonii. Zainspirowani harmonią stylu panującego w tym kraju wprowadzili sporo detali do wcześniej im znanego stylu skandynawskiego, tworząc w ten sposób duet ceniony do dziś.

Najważniejsze cechy japandi – minimalizm, funkcjonalność, harmonia

Przede wszystkim w stylu tym dominuje minimalizm, a co za tym idzie prostota, czystość, funkcjonalność. Jest to nurt wyróżniający się brakiem chaosu, nieprzemyślanych rozwiązań, czy przesadą w ilości niepotrzebnych mebli i dekoracji dających wrażenie bałaganu.

Japandi zyskuje coraz większą popularność, bo wielu z nas szuka odskoczni od codziennego zamieszania. Wchodząc do kuchni w takim stylu, masz pewność, że wszystko jest na swoim miejscu – niczego nie brakuje i niczego nie jest za dużo. Króluje harmonia, a tym samym spokój. Nie brakuje natomiast rozwiązań ułatwiających komfortowe korzystanie z kuchni. Takie wnętrza to kwintesencja dobrego smaku, elegancji i praktycznych udogodnień technologicznych.

Zalety łączenia różnych stylów – skandynawskiego i japońskiego

Styl ten jest niemal idealny dla perfekcjonistów, ale nie całkiem, bo nutka skandynawskich akcentów mocno na niego wpływa. To z kolei sprawia, że nie jest to typowo chłodny, wyrafinowany, nieskazitelny i pozbawiony wad ideał kuchni niczym z wystawy. W japandi zdecydowanie nie brakuje ciepła i przytulnego klimatu. Jest to więc styl, który doceniają zwłaszcza osoby znające znaczenie kompromisu.

Kuchnie japandi idealnie sprawdzą się, jeśli nie możesz zdecydować się na coś konkretnego lub masz już urządzone pomieszczenia w stylu skandynawskim, japońskim, boho lub minimalistycznym. Raczej jasna kolorystyka i minimalistyczne detale odnajdują się zarówno w małych kuchniach, jak i sporych przestrzeniach połączonych z jadalnią – neutralność jest kolejną zaletą tego stylu.

Przytulne i eleganckie wnętrze – jakie meble wybrać do kuchni w stylu japandi?

Japandi pozwala na stworzenie nietuzinkowego wnętrza, doskonale pasującego do designu obecnie projektowanych mieszkań i domów. Jeśli masz salon w nowoczesnym stylu, kuchnia japandi będzie do niego świetnie pasować. Jest to połączenie współczesnego luksusu z naturą i prostotą. Przejdźmy jednak do konkretów, czyli najważniejszych cech takiej stylistyki.

Podstawowym elementem projektu kuchni w stylu japandi, jak i każdej innej, są meble. Zabudowa kuchenna zgodna z tym nurtem wyróżnia się opływowym kształtem, prostymi liniami, gładkimi frontami i brakiem dużej ilości zdobień. Japandi uwielbia beże, brązy, szarości i biel, a także tworzywa naturalne, dlatego doskonale sprawdzają się szafki w tych barwach oraz blaty kuchenne i stoły z jasnego drewna. Zgodnie z japońskim minimalizmem najlepiej, jeśli szafki kuchenne będą pozbawione uchwytów. Nowoczesna kuchnia w stylu japońskim i skandynawskim powinna być raczej jednokolorowa, chociaż dopuszcza się połączenie dwóch barw – zwykle jednej gładkiej i drugiej imitującej naturalne tworzywa, np. drewno lub kamień.

Kolorystyka kuchni japandi – ściany, podłogi, elementy ceramiczne

Jeśli chodzi o kuchnie, przedpokoje, pokoje i sypialnie, styl skandynawski bazuje na beżach, brązach i szarościach. Jednokolorowe ściany w stonowanych odcieniach są więc najlepszym wyborem. Równie dobrze sprawdzi się biel – na tle białych ścian najlepiej prezentują się naturalne odcienie frontów kuchennych. Ciemnoszare lub nawet czarne farby wprowadza się raczej jako detale na jednej ze ścian lub w formie dekoracji. Najważniejsze jest, aby kolorystyka była spójna i stonowana – nie ma tutaj miejsca na soczyste odcienie. Do wykończenia kuchni najlepiej zastosować panele drewnopodobne lub płytki imitujące to tworzywo. Sprawdzą się też płytki w odcieniach beżu lub przypominające kamień.

Japandi to synonim naturalności, dlatego warto wprowadzić do wnętrza w takim stylu jak najwięcej naturalnego światła. Jeśli nie masz dużych okien i szklanych drzwi, zadbaj o ciekawe, ciepłe oświetlenie. Styl skandynawski w tej kwestii cechuje się prostotą. Lampy mogą być okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Mają jednak przede wszystkim dawać dużo ciepłego światła i doskonale oświetlać kuchnię, ułatwiając przyrządzanie posiłków.

Sprawdź też, jak urządzić salon w stylu skandynawskim, który będzie doskonale pasował do Twojej kuchni japandi.

Dodatki w stylu japońskim i skandynawskim w aranżacjach kuchennych

Aby zachować estetykę kuchni japandi, nie ma miejsca na asymetrię, czy połyskujące drobiazgi. Stawia się raczej na maksymalną funkcjonalność, bez efektu przytłoczenia. Jednak w każdej kuchni dodatki są niezbędne. W tej kwestii postaw więc na prostotę i naturalność.

Wybierz kamienne lub marmurowe deski do krojenia. Odpowiednie będą również ceramiczne naczynia w stylu wabi-sabi. Są one proste, celowo postarzane, nawiązujące do naturalnych tworzyw i oczywiście wywodzące się z kultury japońskiej. Aby urozmaicić wnętrze, możesz dodać również dekoracje wykonane z drewna, bambusów, czy płócienne – pasujące do japońskiej harmonii i skandynawskiego minimalizmu.

Szukasz więcej porad? Czytaj także:

Marmur w kuchni – jak aranżować?

Blat kuchenny drewniany czy laminowany - który lepszy?

Jaki kolor fugi do białych płytek?

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować jej aranżację?

Projektowanie wąskiej kuchni – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jakie szafki do kuchni? 6 porad projektanta!

Remont kuchni – przybliżone koszty!

Myślisz o remoncie kuchni? Koniecznie przeczytaj ten tekst!