Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Płytki drewnopodobne – co musisz wiedzieć, zanim je kupisz?

Płytki drewnopodobne – co musisz wiedzieć, zanim je kupisz?

Bez wątpienia płytki ceramiczne to w dalszym ciągu bardzo popularny materiał wykończeniowy, który sprawdza się w wielu zastosowaniach. Jedną ważnych zalet tego rozwiązania jest różnorodność wzorów, kształtów i wielkości kafelków. Obecnie bardzo popularne są chociażby te imitujące drewno. Co warto wiedzieć na ich temat?

Płytki imitujące drewno – najważniejsze informacje

Co przede wszystkim trzeba wiedzieć o płytkach drewnopodobnych? Przede wszystkim to, że mogą się one od siebie bardzo różnić. Dotyczy to oczywiście nie tylko ich wyglądu zewnętrznego, ale też ich przeznaczenia i właściwości. Wyróżnić więc można następujące produkty:

  • • Glazura drewnopodobną – czyli płytki fajansowe, są one stosunkowo kruche i pokryte szkliwem.
  • • Gres drewnopodobny – dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze i prasowaniu są one bardzo wytrzymałe i odporne na nasiąkanie oraz mróz.
  • • Terakota drewnopodobna – wykonana z kamionki jest wytrzymalsza od glazury, jednak mniej odporna od gresu.

Z punktu widzenia estetyki dużo ważniejszy jest jednak sposób wykończenia płytek. W przypadku glazury zawsze będzie to szkliwo, z kolei w pozostałych przypadkach wybierać można między powłoką błyszczącą lub matową. Niektóre kafelki mogą przy tym posiadać fakturę zbliżoną do drewna, dzięki czemu będą one wyglądać bardziej naturalnie. Kolorystyka poszczególnych produktów także jest bardzo zróżnicowana. Oczywiście najczęściej spotykane będą płytki łazienkowe brązowe, ale dostępne są też płytki łazienkowe kremowe czy też płytki łazienkowe beżowe.

Jak układać płytki drewnopodobne?

Bardzo ważną kwestią związaną z wyborem płytek drewnopodobnych jest sposób ich układania. Przede wszystkim w ich przypadku z założenia nie stosuje się grubych fug – typową szerokością są 2 milimetry, choć można też płytki takie układać bezfugowo. Druga ważną kwestią jest sam sposób układania. W tym przypadku stosuje się z reguły przesunięcie, by upodobnić powierzchnię do wykonanej z naturalnego drewna. Dobrą praktyką jest też wymieszanie kafelków z różnych paczek, dzięki czemu powtarzalność wzorów nie będzie rzucała się w oczy.
Jaki kolor fugi do płytek drewnopodobnych?

Jak dobrać płytki drewnopodobne do paneli?

Dość częstą sytuacją jest, gdy drewnopodobne płytki łazienkowe podłogowe ułożone mają być w bezpośrednim sąsiedztwie paneli. W teorii najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas dobranie produktów idealnie pasujących do siebie, choć w praktyce jest to prawie niemożliwe. Dlatego też wiele osób zaleca, by postawić na kontrastujące płytki i panele, które będzie można ułożyć bez dodatkowych łączeń. W przypadku doboru zbliżonych wzorów lepszym rozwiązaniem może się okazać wykorzystanie listwy rozgraniczającej.

Gdzie wykorzystać płytki drewnopodobne?

Możliwości wykorzystania płytek drewnopodobnych błyszczących czy matowych jest bardzo dużo. Oczywiście najczęściej będą one trafiać do kuchni lub też łazienki. W obu przypadkach kupić można zarówno płytki łazienkowe ścienne, jak i podłogowe. Lista potencjalnych zastosowań jest jednak dużo dłuższa. Kafelki imitujące drewno sprawdzą się też jako element dekoracyjny w salonie, korytarzu czy na tarasie. Idealnie nadają się one też do wykończenia podłóg w tych pomieszczeniach.
Łazienka z płytkami drewnopodobnymi

O czym pamiętać podczas zakupu kafelków drewnopodobnych?

Decydując się na zakup płytek imitujących drewno, warto też zwrócić uwagę na ich jakość i przeznaczenie. Zakup nawierzchni w bardzo niskiej cenie może niestety okazać się poważnym błędem, z racji ich gorszej wytrzymałości oraz często pojawiających się skaz. Stawiając na drewnopodobne kafelki, nie można też nie wziąć pod uwagę kwestii estetycznych. Rozwiązanie takie na pewno jest bardzo atrakcyjne, jednak też mniej uniwersalne, niż klasyczne płytki w jednolitych kolorach lub lekko cieniowane.
Bez wątpienia płytki imitujące drewno są obecnie bardzo modne. Popularność ta wynika oczywiście w znacznej mierze z aktualnie panujących trendów, choć nie sposób odmówić im po prostu świetnego wyglądu. Na pewno więc warto na nie stawiać, choć podobnie jak w przypadku każdych innych kafelków – trzeba też zwrócić uwagę na jakość, parametry i dopasowanie do reszty aranżacji.