Usytuowanie poszczególnych elementów wyposażenia wpływa zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę pomieszczenia. Aranżując łazienkę warto więc zwracać uwagę na kwestie metrażowe. To, na jakiej wysokości lustro nad umywalką będzie sprawowało się najlepiej zależy od wielu czynników, m.in. wzrostu domowników, wysokości i rodzaju umywalki oraz mebli, czy kształtu i wielkości wybranego lustra. Sprawdź nasze wskazówki, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji!
Poza wanną, kabiną prysznicową i sedesem to właśnie umywalka i wiszące (zwykle nad nią, ale niekoniecznie) lustro stanowią podstawowe elementy wyposażenia łazienki. Ze strefy umywalkowej korzystamy zdecydowanie najczęściej. Lustro służy nie tylko do przejrzenia się po umyciu dłoni, ale też umożliwia komfortowe wykonywanie czynności higienicznych. Niejednokrotnie blat i lustro służą też jako toaletka, przy której robimy makijaż przed wyjściem z mieszkania i przeprowadzamy wieczorne rytuały pielęgnacyjne.
Jednak funkcjonalność to nie wszystko. Bez wątpienia lustro jest jednym z ważniejszych akcentów dekoracyjnych. Odpowiednio dobrane do pozostałych elementów wyposażenia łazienki i właściwie zamontowane może nadać przestrzeni charakteru. Manipulując jego ułożeniem w zależności od własnych potrzeb możesz np. optycznie powiększyć pomieszczenie, wnieść odrobinę nowoczesności lub klasycznie stonować cały projekt.
Mogłoby się wydawać, że lustro wystarczy powiesić na wysokości oczu. Jednak sprawa się komplikuje, jeśli z łazienki korzystają osoby o różnym wzroście. Weź pod uwagę, że również Twoi goście po umyciu dłoni z pewnością będą chcieli przejrzeć się w lustrze. Aby pomieszczenie było wygodne dla wszystkich, warto znaleźć rozwiązanie kompromisowe, czyli powiesić lustro tak, aby połączyć aspekty estetyczne i użytkowe.
Ciekawostka: Pierwsze lustra powstawały już ok. 6—8 tys. lat wstecz, poprzez polerowanie kamienia wulkanicznego. Kolejno szlifowano metale, które umożliwiały dostrzeżenie swojego odbicia, ale pełniły głównie funkcje dekoracyjne. W późniejszym czasie zwierciadła przypominające ówczesne dostępne były tylko dla elity i stanowiły symbol luksusu. Dziś jest to niezbędnik w każdym mieszkaniu.
Jeśli zastanawiasz się, na jakiej wysokości zamontować lustro w łazience, to wiedz, że nie ma jednej uniwersalnej zasady. Istnieje jednak kilka norm i wskazówek, które mogą ułatwić podjęcie decyzji. Samodzielnie musisz zdecydować, którą z nich chcesz się kierować. Najczęściej jednak pod uwagę bierze się wzrost domowników, rozmiar lustra i kluczową odległość od umywalki.
Warto wiedzieć: W zależności od wzrostu użytkowników zaleca się, aby lustro było usytuowane na konkretnej wysokości, a także miało minimalną średnicę. Jego wymiar powinien stanowić przynajmniej połowę wzrostu najczęstszego użytkownika. Tym samym osoby o wzroście 180 cm powinny zwracać uwagę na lustra o średnicy co najmniej 90 cm. Dzięki temu w odbiciu można dojrzeć nie tylko twarz, ale też ramiona i większą część tułowia.
W przypadku dużych luster, np. okrągłego 100 cm Venti Rondo masz wiele możliwości. W tafli o dużej średnicy swoje odbicie z łatwością zobaczą osoby o różnym wzroście. Usytuowanie takich zwierciadeł należy dopasować do pozostałych elementów, głównie wysokości umywalki i drzwi. Optymalnie dolna krawędź lustra powinna znajdować się ok. 25-30 cm nad umywalką. Dzięki temu unikniesz nieestetycznych zacieków z wody i konieczności częstego mycia. Oczywiście lustro można umiejscowić wyżej lub niżej, co zależy m.in. od rodzaju umywalki i wielkości pozostałych elementów, np. szafek łazienkowych. Dokładne wymiary przybliżamy w dalszej części, z przykładami dla różnych umywalek.
Przy modelach o małej średnicy, takich jak np. lustro okrągłe Dubiel Vitrum Omega A.Omega 60 zasada wieszania 25—30 cm na umywalką raczej się nie sprawdzi - małe lustro byłoby umieszczone zbyt nisko dla wysokich osób. Mniejsze lustro można natomiast powiesić dostosowując wysokość do własnego wzrostu. Wówczas teoretycznie środek tafli powinien znajdować się na wysokości wzroku, ale zaleca się raczej, aby twarz w odbiciu w lustrze była widoczna mniej więcej na wysokości 2/3 średnicy lustra od góry — wówczas swobodnie zobaczysz również swoją fryzurę.
Zwracanie uwagi na wzrost to dobre rozwiązanie dla singli, którzy aranżują łazienkę z myślą o własnych potrzebach. Niestety w takim przypadku niskie osoby będą musiały stawać na palcach, a wysokie pochylać się. Żeby każdemu było wygodnie, za optymalną wysokość środka lustra uznaje się mniej więcej 170 cm nad ziemią. Jeśli chcesz kierować się tą wskazówką, dobrym pomysłem będzie zmierzenie średniego wzrostu domowników.
Mąż, żona, dzieci i goście z pewnością mają zupełnie różny wzrost. Jeśli lubisz małe lustra i jednocześnie chcesz zadowolić każdego, ciekawą alternatywą dla jednego zwierciadła jest komplet, np. lustro łazienkowe okrągłe cm Trio Ruke 908618 — największy element zestawu powieś neutralnie, zgodnie ze standardami, a pozostałe dopasuj do wzrostu swoich dzieci i pozostałych domowników.
Od usytuowania lustra zależy wygoda korzystania z łazienki. Standardowe powieszenie na wysokości ok 30 cm nad umywalką jest rozwiązaniem praktycznym. Trzeba jednak pamiętać również, aby górna krawędź lustra nie znajdowała się wyżej niż wysokość drzwi. W przeciwnym razie lustro może wyglądać na niedopasowane. Większe modele jak najbardziej można więc umieszczać niżej, nawet tuż nad blatem.
Wysokość umywalek i blatów w każdej łazience może być inna. Standardowo umywalki nablatowe montuje się tak, aby ich góra sięgała od 85 cm do 95 cm. Wartość średnia (90 cm) plus 30 cm odległości do lustra daje łącznie 120 cm od podłogi. Ponadto zwróć uwagę na inne elementy aranżacji, np. dekory, które mogą wyglądać nieestetycznie jeśli przysłoni je tafla lustra, czy kinkiety i wiszące lampy. Istotny jest też wspomniany rodzaj umywalki. Jeśli chcesz umieścić lustro możliwie najniżej, ale planujesz też dekory tuż nad blatem i umywalką, ciekawym rozwiązaniem może okazać się model o kształcie niepełnego koła, np. lustro okrągłe 100cm Elita Round Cut 168512.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się umywalki asymetryczne, których krawędzie mają różną wysokość. Przy takich modelach lustro łazienkowe powinno zostać powieszone ok. 10 cm nad najwyższym punktem umywalki. Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego punktu, zamontuj lustro 120 cm nad ziemią, oczywiście przy modelu o wystarczającej średnicy, tak aby się nie pochylać.
Poza wysokością ważne jest także usytuowanie lustra odpowiednio w pionie lub poziomie. Klasycznie punktem centralnym jest środek umywalki i tym samym kran. Na topie są jednak baterie podtynkowe, jak również dekoracyjne modele, które montuje się z boku umywalki. W dużych łazienkach chętnie stawiamy także na dwie umywalki ułatwiające korzystanie z łazienki przez kilka osób jednocześnie. W takich przypadkach opcji masz kilka:
W projektach łazienkowych coraz chętniej wybieramy nowoczesne rozwiązania, takie jak np. umywalka wolnostojąca Omnires Siena M+. Jest to świetne rozwiązanie w aranżacjach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni na zorganizowanie blatu z umywalką i bateriami łazienkowymi. Jest to też bez wątpienia opcja wnosząca do łazienki oryginalny, designerski styl. Wybór lustra do takich umywalek zależy głównie od stylu całej łazienki. Możesz postawić na klasyczne modele umieszczane na ścianie nad umywalką, jak również postawić na awangardowe kombinacje — zastosuj pionowe lustro przyklejone do ściany lub modele wolnostojące z dekoracyjnymi ramami, których pochylenie doda każdej przestrzeni ciekawego wyrazu.
O wysokości lustra łazienkowego warto pomyśleć już na etapie projektowania całej aranżacji. Jego usytuowanie wpłynie na Twój komfort podczas korzystania z łazienki, ale też na estetykę pomieszczenia. Poza klasycznymi rozwiązaniami i obowiązującymi normami, w łazienkach nowoczesnych coraz chętniej stawiamy na nieprzewidywalne propozycje. Przykładem są lustra o kształcie ściętego koła (księżyca), takie jak np. lustro łazienkowe LED 65X90 VENTI MOON. Decydując się na asymetrię podczas montowania lustra możesz stworzyć ciekawą aranżację. Jednocześnie nie ma potrzeby, aby rezygnować z funkcjonalności.
A jakie lustro do małej łazienki sprawdzi się najlepiej? Wbrew pozorom przy niewielkim metrażu doskonale sprawdzają się duże modele. Przestrzeń optycznie powiększy zwłaszcza lustro bezramowe z wbudowanym podświetleniem LED. Jeśli masz niewiele miejsca pomiędzy szafkami łazienkowymi, nie musisz ściśle trzymać się proponowanych norm. Praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się także lustra zamontowane bezpośrednio na półce łazienkowej.
Zobacz, jak oceniają nas klienci – Komfort opinie
Mała łazienka 2024 - który trend wnętrzarski wybrać?
Łazienka glamour w 5 krokach - jak urządzić łazienkę w stylu glamour?