Rekomendowane kategorie
Z całą pewnością wybór konkretnego systemu podłogowego ma olbrzymie znaczenie. Siłą rzeczy element ten z zasady jest dużo trudniejszy do zmiany, niż np. kolor ścian. Co gorsza, brzydka podłoga od razu rzuci się w oczy, a w wielu przypadkach naprawa jej uszkodzeń czy wyczyszczenie poważnych zabrudzeń jest niemożliwe. Oczywiście w niektórych sytuacjach można kupić np. ładny dywan do salonu i przykryć nim szpecące miejsce, ale to zawsze rozwiązanie tymczasowe. Należy więc mieć świadomość, że decyzja o zakupie paneli, drewna czy płytek będzie oddziaływać na wygląd naszego mieszkania lub domu przez wiele lat.
Jedną z najważniejszych kwestii związanych z wyborem podłogi jest oczywiście dopasowanie jej do danego pomieszczenia. Co przy tym kluczowe, na zagadnienie to należy spojrzeć z kilku stron. Jedną z nich jest wytrzymałość danego rozwiązania na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Różnice w tym przypadku występują zarówno pomiędzy różnymi materiałami, jak i wewnątrz poszczególnych systemów podłogowych. Doskonałym przykładem na to są panele podłogowe, w których przypadku występują klasy ścieralności:
W tym miejscu trzeba też podkreślić, że nie zawsze wytrzymalsze rozwiązania są lepsze, czy też konieczne. Przykładowo do sypialni czy nawet salonu absolutnie wystarczą produkty o średniej wytrzymałości. Co innego w przypadku np. przedpokoju czy holu, które są bardzo intensywnie użytkowane.
Drugą bardzo ważną kwestią związaną z wyborem podłogi jest zagadnienie odporności na wodę. Problem ten występuje przede wszystkim w łazience, choć nie tylko – także w kuchni czy korytarzu wejściowym poziom wilgotności bywa bardzo wysoki. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zastosowanie odpowiednich materiałów. W przypadku pokoju kąpielowego są to przede wszystkim płytki łazienkowe podłogowe i płytki łazienkowe ścienne. Jednak nie tylko one sprawdzą się w praktyce. Odpowiednie możliwości dają też panele i wykładziny winylowe, deski bambusowe oraz wysokiej klasy wodoodporne podłogi z naturalnego drewna – np. deska dąb, deska orzech czy deska jesion oraz niektóre panele laminowane.
Kolejne wyzwanie to ogrzewanie podłogowe. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest postawienie na płytki lub panele winylowe, które posiadają doskonałe parametry przekazywania ciepła. Obecnie jednak coraz więcej producentów oferuje panele laminowane czy deski do ogrzewania tego typu. W tej sytuacji trzeba jednak zapoznać się z instrukcją i zawsze wybierać raczej cieńsze produkty – czyli panele podłogowe 8 mm, a nie panele podłogowe 10 mm czy panele podłogowe 12 mm.
Często pojawiającym się problemem jest wybór między panelami laminowanymi a deskami z drewna. W tym przypadku trzeba podkreślić, że nie da się jednoznacznie określić zwycięzcy tego „starcia”. Z pewnością nawet doskonałej jakości panele Quick-Step czy innych dobrych producentów będą tańsze, od niezłej klasy drewna. Z drugiej jednak strony deski po uszkodzeniu nie tracą swojej estetyki i co więcej – można je poddać renowacji. Ostatecznie więc klasyczny dąb czy jesion warto polecić osobom, które planują podłogę na kilka dekad. Panele to z kolei świetna opcja dla ludzi oszczędnych i miłośników częstszych zmian.
A co zrobić, gdy chcemy, by nasza podłoga była miękka? Pytanie to zadaje sobie
bardzo wielu rodziców, choć nie tylko. Z całą pewnością tańszym rozwiązaniem będzie postawienie na wysokiej
klasy wykładzinę dywanową, umieszczoną na całej powierzchni pokoju. Niestety jednak siłą rzeczy jest ona nieco
trudniejsza w utrzymaniu, niż dywan, który układa się na innej powierzchni – np. panelach czy deskach. Dzięki
temu można go zabrać do dokładnego czyszczenia. Co więcej, zdaniem wielu piękny dywan do
salonu to niezwykle
eleganckie rozwiązanie. Z kolei dywany do kuchni czy dywany do sypialni na pewno podniosą komfort
mieszkańców.
Odpowiednia podłoga ma olbrzymi wpływ na jakość życia. Może ona nie tylko cieszyć oko, ale też sprawiać, że
każdy dzień będzie przyjemniejszy, a sprzątanie – krótsze i łatwiejsze. Warto więc dokonać przemyślanego wyboru!