Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wybrać idealną umywalkę

Jak wybrać idealną umywalkę do łazienki?

Nie wyobrażamy sobie współczesnej łazienki bez umywalki. Wiadomo, że powinniśmy wybrać ją z rozmysłem, ponieważ codziennie będziemy z niej korzystać nawet kilka razy. Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Wielkość, trwałość i estetyka to najważniejsze kryteria wyboru.


Jedna a może dwie umywalki obok siebie? Jeśli metraż pozwala, warto pokusić się o dwie sztuki. Przy większej liczbie domowników, unikniemy porannych walk o miejsce przed lustrem. Powszechnie przyjętymi, standardowymi wymiarami umywalki, umożliwiającymi wygodne z niej korzystanie, są 50 do 60 cm z zapasem wolnej przestrzeni 5 cm z każdej strony. Nie umieszczamy umywalki za blisko narożnika, bo obijemy sobie łokcie. Umywalki przeznaczone do narożnika mają przynajmniej z jednej strony przedłużony blat. Górna krawędź wygodnej umywalki powinna znaleźć się na wysokości ok. 90 cm od podłogi, z przodu zaś zostawiamy wolną przestrzeń ok. 100 x 70 cm.

W małej łazience najlepiej sprawdzi się tradycyjna ścienna umywalka z półką, na której zamontowana jest bateria i która będzie przydatna dla przyborów toaletowych. Kształt umywalki powinien być obły, co pozwoli na swobodne poruszanie się w łazience. Umywalkę można też postawić na blacie lub wpuścić w użyteczną szafkę pod spodem, dzięki czemu zyskamy dodatkowy schowek. Nie kupujemy umywalek zbyt małych, aby woda nie rozchlapywała się na podłogę.

Materiałów, z których zrobione są umywalki, form i kształtów jest mnóstwo. Klasyczna biała ceramika jest estetyczna, trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Stal nierdzewna jest dość trwała, jednak podatna na zarysowania, zostają na niej zacieki, więc wymaga więcej pielęgnacji. Hartowane szkło to materiał trwały i bezpieczny, gdy się stłucze. Bardzo trwałe są kompozyty na bazie naturalnych kamieni, a lżejsze i łatwe w pielęgnacji. Dla koneserów: marmur i drewno – piękne, ciężkie i drogie, a to ostatnie wymaga konserwacji i delikatnej pielęgnacji.