Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak wiercić w płytkach, aby ich nie zniszczyć?

Jak wiercić w płytkach, aby ich nie zniszczyć?

Mimo pojawiania się coraz większej liczby rozwiązań do montażu bez wiercenia, w dalszym ciągu są one z reguły mniej solidne niż dobrze zamontowany kołek rozporowy. Dlatego też wiercenie otworów montażowych w ścianach, podłogach czy sufitach w dalszym ciągu jest koniecznością. Nierzadko zdarza się, że są na nich już ułożone płytki. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wiercenie w płytkach – dlaczego jest takie trudne?

O trudnościach związanych z wierceniem w płytkach słyszał prawdopodobnie każdy, kto zajmował się tematem wykonywania czy remontów łazienek lub kuchni. I nie powinno to dziwić, gdyż ewentualne błędy w tym przypadku mogą mieć opłakane konsekwencje. Najpoważniejszą z nich jest pęknięcie płytki, które jest problemem z czterech powodów:

 • 1. Pęknięte płytki łazienkowe podłogowe czy płytki łazienkowe ścienne przepuszczają wodę, co może powodować zawilgocenie ściany i odpadanie kafelków.
 • 2. Poddany dużym obciążeniom kołek może powodować dalsze pękanie czy nawet odpadnięcie płytki.
 • 3. Wymiana uszkodzonych płytek jest bardzo trudna, a czasem wręcz niemożliwa.
 • 4. Połamany gres, terakota do łazienki czy glazura do łazienki wyglądają nieestetycznie.

Co jednak warte podkreślenia, bardzo często podczas wiercenia pojawia się też inny problem, mianowicie uszkodzenie szkliwa w okolicach otworu. Oczywiście w niektórych przypadkach kwestia ta nie ma większego znaczenia, gdyż miejsce to zostaje zakryte przez szafkę czy lustro. Jednak gdy jest ono odsłonięte, to z nieestetycznymi odpęknięciami nie będziemy mogli w zasadzie nic zrobić. Na pewno więc warto dobrze przygotować się do wiercenia w płytkach – gwarantujemy, że odpowiednie podejście do tematu pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Jakie płytki do łazienki?

Czym wiercić w płytkach?

Temat wiercenia w płytkach zacząć trzeba od sprawy najważniejszej, czyli narzędzi. Wbrew pozorom, kluczową kwestią podczas wiercenia wcale nie jest wiertarka. Oczywiście dobrej jakości urządzenie, dające dobrą kontrolę nad szybkością obrotów i moc na pewno się przyda. Jednak najważniejszym elementem są wiertła. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są wysokiej jakości produkty przeznaczone do wiercenia w płytkach i szkle. Posiadają one charakterystyczny kształt i dzięki doskonałej twardości potrafią wgryźć się nawet w twarde płytki łazienkowe podłogowe. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że do wiercenia w najtwardszym gresie producenci oferują jeszcze bardziej specjalistyczne wiertła z diamentową koronką. Mimo wyższej ceny na pewno opłaca się na nie postawić, gdyż zwykłe rozwiązania mogą po prostu zawieść. W każdej sytuacji dobrze jest też oczywiście wybierać wiertła markowych producentów, których wytrzymałość i możliwości będą na pewno wyższe, niż tych pochodzących od nieznanych wytwórców.

Płytki podłogowe do łazienki

Jak wiercić w płytkach, żeby nie pękły?

Jeśli wyposażyliśmy się w odpowiednie wiertła i wiertarkę, to możemy zacząć myśleć o samym wykonaniu otworów. Przed rozpoczęciem pracy trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach praktycznych:

 • • Przede wszystkim, podczas wiercenia w płytkach nie należy się spieszyć.
 • • W przypadku wiercenia dużej liczby otworów należy pamiętać o robieniu przerw i chłodzeniu – zarówno wiertarki, jak i wiertła.
 • • Otwory w płytkach nie powinny być wiercone w bezpośredniej okolicy ich krawędzi.
 • • Każdy rodzaj płytek jest dość twardy, dlatego też należy użyć nieco siły, by wykonać otwór.
 • • Wiercąc w płytkach, nie używa się udaru – można go włączyć dopiero po przebiciu się przez kafelek.
 • • Chcąc uzyskać większe otwory, lepiej zacząć od wykonania mniejszego i poszerzać go wiertłami o większej średnicy.

Jak położyć płytki na ścianę?

Jak wywiercić otwór w gresie – krok po kroku

Skoro już wiemy, na co zwracać uwagę podczas wiercenia, to pozostaje krok po kroku omówić wykonanie otworu. Proces ten można streścić w 4 krokach:

 • 1. Dokładne wymierzenie otworów,
 • 2. Naklejenie na miejsce wiercenia taśmy klejącej na krzyż lub też wykonanie drobnego otworu punktakiem – ograniczą one ślizganie się wiertła po warstwie lakieru,
 • 3. Wiercenie powinno być w pierwszym etapie bardzo ostrożne, by uniknąć ślizgania się wiertła. Następnie warto trzymać się średnich obrotów, włączając udar dopiero po przebiciu płytki. Jeśli proces trwa dłużej niż kilkanaście sekund – co jest bardzo prawdopodobne gdy chodzi o gres do łazienki, konieczne jest ochłodzenie wiertła,
 • 4. Po wykonaniu otworu należy ostrożnie wyciągnąć wiertło i przy użyciu gwoździa lub mniejszego wiertła usunąć pozostały wewnątrz pył.

Łączenie paneli z płytkami

Z całą pewnością wiercenie w płytkach nie należy do najprostszych czynności, szczególnie jeśli mamy do czynienia z bardzo twardym gresem. Jeśli jednak przestrzegamy podstawowych zasad i posiadamy odpowiednie wiertła, to z całą pewnością nie musimy się tym szczególnie martwić.

Jak położyć płytki na podłodze?