Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna?

Jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna?

Niewielkie pomieszczenie kąpielowe i brak okna to częste połączenie w blokach – i to zarówno tych starszych, jak i nowo budowanych. Dlatego też na pewno warto wiedzieć, jak najlepiej urządzić taką łazienkę. W tym tekście podpowiadamy, jakie rozwiązania opłaca się wybrać.

Mała łazienka bez okna – duży problem?

Czy niewielka, „ślepa” łazienka to duży problem? To oczywiście zależy od naszego podejścia. Większość specjalistów od aranżacji wnętrz podkreśla jednak, że pierwszym krokiem do ciekawego urządzenia takiego pomieszczenia, jest „zaakceptowanie” jego charakteru i rozpoczęcie poszukiwań odpowiednich rozwiązań. Nierzadko bowiem sami się ograniczamy i zamiast szukać ciekawych opcji, wybieramy pierwsze z brzegu – co skutkuje tym, że faktycznie mała łazienka bez okna nie jest ani użyteczna, ani też przyjemna. Warto też pamiętać, że o wymiarach polskich łazienek doskonale wiedzą też producenci i sprzedawcy wyposażenia. Jeśli więc zagłębimy się w dostępne oferty, to bez trudu znajdziemy kabiny prysznicowe, meble łazienkowe czy ubikacje i toalety przeznaczone właśnie do niewielkich, ciemnych pomieszczeń. Dzięki nim mogą się one stać naprawdę przytulne i jednocześnie komfortowe.

Sposoby na „powiększenie” małej łazienki bez okna

Urządzając małe łazienki, z całą pewnością dobrze jest wykorzystać kilka „trików”, które pozwolą na jej optyczne powiększenie. Najważniejsze z nich, to:

 • 1. Postawienie na jasne barwy – dotyczy to przede wszystkim płytek, ale też takie powinny być dominujące kolory wyposażenia.
 • 2. Dużo oświetlenia – rozświetlona łazienka będzie przyjemniejsza i sprawi wrażenie większej, niż w rzeczywistości. Pomóc w tym mogą też liczne lustra oraz powierzchnie odbijające światło. Więcej na ten temat w tekście Jak oświetlić łazienkę?.
 • 3. Ułożenie poziomych dekorów – optycznie wydłużą i poszerza pomieszczenie.
 • 4. Unikanie stojącego wyposażenia – dzięki podwieszaniu podłoga pozostanie wolna, co stworzy wrażenie większej ilości miejsca i jednocześnie ułatwi sprzątanie.

Oczywiście stosowanie powyższych rozwiązań nie jest obowiązkowe, a czasem też udaje się zaprojektować doskonale wyglądającą łazienkę, działając zupełnie odwrotnie. Z pewnością jednak zastosowanie powyższych zasad ułatwi osiągnięcie dobrego efektu.

Mała łazienka bez okna z prysznicem czy wanną – jakie rozwiązania wybierać?

Niestety jednak samo dobre oświetlenie łazienkowe czy odpowiednie ułożenie płytek łazienkowych to za mało, by małe pomieszczenie stało się idealnym miejscem relaksu. Konieczne jest także dobranie konkretnych rozwiązań. Które z nich są warte uwagi?

 • 1. Prysznic – decydując się na niego, najlepiej wybrać kabiny prysznicowe walk-in, które będą wygodne i jednocześnie optycznie zajmą mniej miejsca. Jeśli jednak preferujemy kabiny prysznicowej z brodzikiem, to lepiej wybrać wariant półokrągły – np.kabiny prysznicowe 70x70 cm.
 • 2. Wanna – wbrew pozorom można ją zmieścić także w małej łazience. Koniecznie jednak trzeba w tym przypadku postawić na produkt narożny o niewielkiej długości i szerokości.
 • 3. Toaleta – w tym przypadku najbardziej polecane są zestawy podtynkowe slim, które zajmują najmniej miejsca. Co więcej, po ich zabudowaniu powstaje wygodna półka. Miski WC wiszące (podwieszane) ułatwiają też utrzymanie czystości.
 • 4. Umywalka – z całą pewnością nie powinna być ona zbyt duża, dobrze jest też maksymalnie wykorzystać przestrzeń nad i pod nią. Trzeba też pamiętać, że umywalki łazienkowe i baterie łazienkowe zawsze muszą do siebie pasować – chociażby w kwestii długości wylewki.
 • 5. Meble – przede wszystkim nie warto przesadzać z ich ilością. Optymalną opcją wydają się podwieszane lub stojące szafki z umywalką, pozwalające na optymalne wykorzystanie miejsca. Dobrym rozwiązaniem będą też lustra montowane na drzwiach mebli oraz wysokie i wąskie szafki wiszące, które są pojemne i bardzo użyteczne.
 • 6. Akcesoria łazienkowe – ważną zasadą urządzania małych łazienek jest zwracanie uwagi na ilość dodatków lub mniej potrzebnych elementów. Podczas aranżacji warto unikać zakupu przedmiotów, co do których użyteczności nie jesteśmy przekonani – pozwoli to na oszczędzenie sporej ilości przestrzeni.

Urządzenie małej łazienki bez okna zawsze będzie wymagało pójścia na pewne kompromisy. Absolutnie nie znaczy to jednak, że pomieszczenia takie nigdy nie będą ciekawe, komfortowe i użyteczne. Wszystko zależy przede wszystkim od naszego pomysłu!

Czytaj także: