Odpowiedź na pytanie, jak kłaść płytki cegiełki, warto poprzedzić krótkim wyjaśnieniem, czym one w zasadzie są. Wynika to z faktu, że płytki łazienkowe czy kuchenne tego rodzaju zna każdy, ale nie każdy kojarzy tę konkretną nazwę. W praktyce określenie to przysługuje każdym kafelkom w formie dość wydłużonego prostokąta, o bokach mniej więcej 7-12 x 20-25 cm – czyli zbliżonych do typowej cegły. Absolutnie nie należy jednak tych wartości brać jako dokładny wyznacznik, co jest cegiełką, a co nie. Podobnie jest w kwestii wyglądu. „Cegiełki” mogą imitować prawdziwe cegły, mogą być też wykończone w innych kolorach, pokryte glazurą lub nie. Bez trudu więc kupimy tego typu płytki łazienkowe brązowe, płytki łazienkowe beżowe czy białe. W tym miejscu warto też dodać, że z racji swojego charakteru najczęściej cegiełki przeznaczone są do układania na ścianach. Płytki łazienkowe podłogowe tego typu są dużo rzadsze, choć także da się je nabyć.
Skoro już wiemy, czym są tytułowe płytki cegiełki, to możemy zacząć się zastanawiać, jakie są możliwości ich ułożenia. Jak już wspomnieliśmy, możliwości jest całkiem sporo – a poniżej prezentujemy te najbardziej popularne!
Osobnym tematem jest oczywiście fugowanie płytek cegiełek. W tym przypadku najczęściej stosowane są dwa rozwiązania:
Jaki kolor fugi do białych płytek?
Ważną zaletą płytek cegiełek jest z pewnością ich wielofunkcyjność. W praktyce mogą się one sprawdzić w każdym pomieszczeniu – nie tylko więc łazience, ale też kuchni, korytarzu czy nawet salonie. Mogą też pełnić funkcję podstawowego elementu wykończeniowego na całej ścianie, jak i być potraktowane jako dekor. Wszystko zależy od sposobu ułożenia, zastosowanych połączeń oraz dobranych barw. Bardzo ciekawy efekt może też dać postawienie na płytki tego samego typu i rozmiaru, jednak w dwóch kolorach. Pozwoli to na ułożenie z nich „szachownicy” czy też stworzenie pionowych, poziomych lub skośnych pasów.
Małe płytki do kuchni – hit w aranżacji wnętrz
Płytki cegiełki to z całą pewnością wciąż modny pomysł na ściany czy nawet podłogi w łazience i wielu innych pomieszczeniach. Stworzenie ciekawej aranżacji z ich udziałem jest tym prostsze, że niejako z natury są one przystosowane do układania na różne sposoby. Warto więc wziąć to pod uwagę i spróbować w pełni wykorzystać ich potencjał w swoim domu lub mieszkaniu!