Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak układać płytki cegiełki?

Jak układać płytki cegiełki?

Bez wątpienia płytki typu cegiełki są jednymi z najpopularniejszych na rynku – i mimo różnych zmian trendów, ciągle cieszą się zainteresowaniem. Dlatego też warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak można je ułożyć – bo wbrew pozorom sposobów na to jest kilka!

Płytki cegiełki – co to jest?

Odpowiedź na pytanie, jak kłaść płytki cegiełki, warto poprzedzić krótkim wyjaśnieniem, czym one w zasadzie są. Wynika to z faktu, że płytki łazienkowe czy kuchenne tego rodzaju zna każdy, ale nie każdy kojarzy tę konkretną nazwę. W praktyce określenie to przysługuje każdym kafelkom w formie dość wydłużonego prostokąta, o bokach mniej więcej 7-12 x 20-25 cm – czyli zbliżonych do typowej cegły. Absolutnie nie należy jednak tych wartości brać jako dokładny wyznacznik, co jest cegiełką, a co nie. Podobnie jest w kwestii wyglądu. „Cegiełki” mogą imitować prawdziwe cegły, mogą być też wykończone w innych kolorach, pokryte glazurą lub nie. Bez trudu więc kupimy tego typu płytki łazienkowe brązowe, płytki łazienkowe beżowe czy białe. W tym miejscu warto też dodać, że z racji swojego charakteru najczęściej cegiełki przeznaczone są do układania na ścianach. Płytki łazienkowe podłogowe tego typu są dużo rzadsze, choć także da się je nabyć.

Jak kłaść płytki cegiełki – poznaj 4 sposoby!

Skoro już wiemy, czym są tytułowe płytki cegiełki, to możemy zacząć się zastanawiać, jakie są możliwości ich ułożenia. Jak już wspomnieliśmy, możliwości jest całkiem sporo – a poniżej prezentujemy te najbardziej popularne!

  • 1. Ułożenie w cegłę – czyli naprzemiennie, tak, jak układa się cegły w murze. Z całą pewnością jest to klasyczne rozwiązanie, które nie jest też szczególnie trudne. Kluczowe w tym przypadku jest jedynie dobre ustawienie względem pierwszych kafelków w dwóch rzędach. Wariantem dla tej opcji jest ułożenie płytek pionowo, tworząc wzór odwrócony o 90 stopni.
  • 2. Ułożenie rzędami – w tym przypadku mocowanie kafelków jest jeszcze prostsze. Układa się je po prostu w rzędach w orientacji pionowej lub poziomej. W takiej sytuacji jedyną trudnością jest utrzymywanie równej linii układania.
  • 3. Ułożenie w jodełkę – polega ono na zestawieniu płytek pod kątem 90 stopni – krótszy bok jednego kafelka przylega do dłuższej krawędzi drugiego. Jak łatwo przewidzieć, jodełkę można ułożyć na trzy sposoby – „szpicami” skierowanymi w poziomie, w pionie lub ukośnie (w charakterystyczne schodki).
  • 4. Ułożenie w kwadraty – przy tym założeniu cegiełki układane są po dwie dłuższymi krawędziami do siebie, tworząc kwadrat. Kolejne dwójki są jednak ustawiane względem siebie po obróceniu o 90 stopni, tworząc bardzo charakterystyczny wzór – znany np. z chodników.

Jak fugować płytki cegiełki?

Osobnym tematem jest oczywiście fugowanie płytek cegiełek. W tym przypadku najczęściej stosowane są dwa rozwiązania:

  • • Grube fugi – używane wówczas, gdy wybrane płytki łazienkowe ścienne mają imitować prawdziwy mur z cegły.
  • • Cienkie fugi – stosowane we wszystkich innych sytuacjach. Niektórzy do cegiełek zalecają wręcz montaż bezfugowy, co wynika z charakteru tych kafelków. Są one niewielkie i delikatne, w związku z czym grubsze fugi mogą przytłaczać całą kompozycję.

Jaki kolor fugi do białych płytek?

Płytki cegiełki – gdzie się sprawdzą?

Ważną zaletą płytek cegiełek jest z pewnością ich wielofunkcyjność. W praktyce mogą się one sprawdzić w każdym pomieszczeniu – nie tylko więc łazience, ale też kuchni, korytarzu czy nawet salonie. Mogą też pełnić funkcję podstawowego elementu wykończeniowego na całej ścianie, jak i być potraktowane jako dekor. Wszystko zależy od sposobu ułożenia, zastosowanych połączeń oraz dobranych barw. Bardzo ciekawy efekt może też dać postawienie na płytki tego samego typu i rozmiaru, jednak w dwóch kolorach. Pozwoli to na ułożenie z nich „szachownicy” czy też stworzenie pionowych, poziomych lub skośnych pasów.
Małe płytki do kuchni – hit w aranżacji wnętrz
Płytki cegiełki to z całą pewnością wciąż modny pomysł na ściany czy nawet podłogi w łazience i wielu innych pomieszczeniach. Stworzenie ciekawej aranżacji z ich udziałem jest tym prostsze, że niejako z natury są one przystosowane do układania na różne sposoby. Warto więc wziąć to pod uwagę i spróbować w pełni wykorzystać ich potencjał w swoim domu lub mieszkaniu!