Rekomendowane kategorie
Zastanawiacie się, jak ułożyć panele w jodełkę? Pod wieloma względami układanie paneli w jodełkę jest zbliżone do układania bardziej klasycznych wzorów. Musimy więc zadbać o oczyszczenie i przygotowanie podłoża oraz zakup odpowiedniego podkładu pod panele. Największą różnicą jest to, że większość paneli układanych w jodełkę podzielona jest na panele lewe i prawe. Zwykle w paczce znajdziemy taką samą liczbę obu rodzajów paneli. Zanim zaczniemy układać panele w jodełkę, musimy dobrze przemyśleć to, jak powinien przebiegać wzór. Przed podjęciem tej decyzji warto wziąć pod uwagę kąt padania naturalnego światła, układ pomieszczenia oraz to, w których miejscach będą znajdowały się poszczególne elementy jego wyposażenia.
Układanie jodełki klasycznej z paneli prostokątnych zaczynamy od przycięcia paneli, z których ułożymy kształt trójkąta. Taki trójkąt układamy dłuższym bokiem wzdłuż ściany, a następnie dokładamy kolejne „warstwy” w kolejności od paneli lewych do prawych. Sposób układania paneli podłogowych w jodełkę wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni zapas. W przypadku jodełki klasycznej powinniśmy kupić mniej więcej 15% więcej paneli, niż wynosi powierzchnia podłogi w pomieszczeniu. Wielkość tak zwanego zapasu zależy też od tego, czy wybraliśmy szerokie panele podłogowe, czy wąskie panele przypominające klepki parkietu. Sugerujemy także zakup parzystej liczby opakowań. Pamiętajcie, że zakupione w naszym sklepie produkty można zwrócić w ciągu 30 dni od zakupu. Dotyczy to oczywiście całych nienaruszonych opakowań paneli.
Dużą zaletą paneli podłogowych układanych w jodełkę jest ich uniwersalność. Co prawda parkiety w jodełkę kojarzą nam się często z wnętrzami w stylu retro, jednak w praktyce taka podłoga może być aranżacyjnym strzałem w dziesiątkę również w przypadku wielu nowocześniejszych wnętrz. Po panele jodełka jasna możemy sięgnąć, aranżując salon w stylu skandynawskim lub tak modne ostatnio wnętrza loftowe. W tym drugim przypadku panele jodełka dąb naturalny możemy zastąpić panelami postarzanymi lub bielony. Jasna podłoga imitująca lekko sfatygowane drewno idealnie wpisuje się w klimaty loftowe. Jedynym ograniczeniem w wykorzystaniu paneli układanych w jodełkę jest często wielkość pomieszczenia. Podłoga z paneli w jodełkę zdecydowanie lepiej będzie wyglądać na dużej powierzchni.
Czytaj także: