Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak układać panele drewniane?


Jak układać panele drewniane?

Z całą pewnością drewniane podłogi w dalszym ciągu są synonimem elegancji i dobrego smaku. Nie da się przy tym też ukryć, że są one też bardzo użyteczne, wytrzymałe i co ważne, nadają się także do renowacji. Aby jednak w pełni cieszyć się z wszystkich tych zalet, koniecznie trzeba je prawidłowo położyć. Jak to zrobić w przypadku paneli z drewna?

Układanie paneli drewnianych – najważniejsze informacje

Czasy, gdy drewniane podłogi były układane ze starannie dobieranych desek, minęły raczej bezpowrotnie. Oczywiście w dalszym ciągu niektóre osoby decydują się na takie rozwiązanie, jednak należy ono do rzadkości. Dużo chętniej stosowane są deski warstwowe czy też panele drewniane. Te ostatnie pod względem wyglądu i ogólnych zasad montażu są bardzo podobne do klasycznych produktów laminowanych czy też winylowych. Wszystkie panele posiadają systemy zamków, dzięki którym ich łączenie jest trwałe, szybkie oraz nie wymaga użycia kleju, wkrętów czy gwoździ. Dodatkowo też z reguły montuje się je w systemie podłogi pływającej, a więc bez przytwierdzania na stałe do ścian lub podłoża. Dobrze ułożona nawierzchnia z paneli drewnianych jest bardzo stabilna, estetyczna i wytrzymała. Jak więc zrobić to dobrze?

Układanie paneli w 5 krokach – system click

W którą stronę układać panele drewniane?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem układania paneli z drewna, jest kierunek ich montażu. Ogólna zasada w tym przypadku mówi, że powinny być one rozłożone równolegle do kierunku padania światła z okna oraz prostopadle do drzwi. Co jednak jasne, nie w każdym przypadku sytuacja jest oczywista. Do powyższej zasady nie trzeba się też stosować w stu procentach. Przykładowo w przypadku wąskich pomieszczeń ułożenie paneli równolegle do krótszej ściany pozwoli na ich optyczne powiększenie. Z kolei wzdłużne rozłożenie desek nada przestrzeni głębi. Wszystko zależy więc od układu pomieszczenia oraz naszego pomysłu na jego aranżację.

Od której strony układać panele drewniane?

Innym często pojawiającym się pytaniem związanym z układaniem paneli drewnianych, jest kwestia strony, od której należy rozpocząć. W tym przypadku nie ma w zasadzie żadnych kontrowersji. Montaż trzeba rozpocząć od lewej strony pomieszczenia, zwracając jednocześnie uwagę, by strona z piórem zwrócona była w kierunku ściany. Zasada ta wynika oczywiście z układu zamków paneli.

Jak układać panele drewniane – krok po kroku

Samo układanie paneli drewnianych nie jest na szczęście trudne i może je wykonać praktycznie każdy. Co jednak jasne, do tego zadania najpierw trzeba się odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem, po zakupie samych desek, będzie oczywiście dokupienie niezbędnych narzędzi – takich jak dystanse, dobijak czy piła, oraz podkładów i folii. Te ostatnie odgrywają bardzo ważną rolę, gdyż zapewniają odpowiednią izolację akustyczną, termiczną i chronią przed wilgocią. Co przy tym ważne, jeśli kupujemy panele pod ogrzewanie podłogowe, to koniecznie powinniśmy dobrać do nich podkłady o niskim oporze termicznym. A czy gdy mamy zebrane wszystkie te elementy, to możemy od razu zacząć montaż podłogi? Niestety nie. Konieczne jest bowiem złożenie paneli drewnianych na około 48 godzin w pomieszczeniu, w którym mają być układane – by wyrównała się ich temperatura i wilgotność. A co robić potem?

  • 1. Przygotowanie podłoża – musi być ono równe, wyczyszczone i stabilne.
  • 2. Ułożenie folii paroizolacyjnej – powinna być ona rozłożona na całej powierzchni pomieszczenia tak, by poszczególne arkusze nachodziły na siebie na około 20 cm.
  • 3. Rozłożenie podkładów – oczywiście powinny posiadać one parametry założone przez wytwórcę paneli. Najlepiej układać je po skosie względem kierunku paneli. Dzięki temu mamy gwarancję, że łączenia podkładów nie będą pokrywać się z zamkami desek.
  • 4. Przygotowanie pierwszych paneli – powinny mieć one ucięte pióra, by zachować odpowiednią szczelinę dylatacyjną i jednocześnie bez problemu zasłonić ją listwą przypodłogową.
  • 5. Układanie paneli – pierwszy ich rząd musi być odsunięty od ściany na odległość około 1,5 cm – najlepiej użyć do tego celu klinów dystansowych. Kolejne deski należy układać rzędami, dokładnie dobijając każdy panel – by uniknąć ich rozchodzenia się. Konieczne jest też zachowanie przesunięcia o długości około 30-50 cm. Ostatni przycięty fragment panelu należy z kolei wykorzystać do rozpoczęcia kolejnego rzędu.
  • 6. Wykończenie podłogi – co tego celu używa się odpowiednich listew przypodłogowych. Montuje się je po usunięciu klinów do ścian.

Panele – jak układać? Krok po kroku

Układanie paneli drewnianych nie powinno nastręczać trudności nawet niezbyt doświadczonym osobom. Z pewnością jednak zawsze należy się do tego dobrze przygotować. Warto też pamiętać, że doskonałej jakości podłogi z drewna można kupić w naszym sklepie – Komfort.pl. Znajdziesz u nas klasyczne panele, panele podłogowe jodełka czy produkty pod ogrzewanie podłogowe.