Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak rozebrać baterię wannową?

Jak rozebrać baterię wannową?

Gorąca kąpiel w wygodnej wannie to doskonały sposób na odprężenie. Niestety jednak co jakiś czas może w trakcie jej pojawić się problem z cieknącą baterią. Co wówczas zrobić? Czy uszkodzenia da się naprawić, czy może zawsze konieczna jest wymiana? Sprawdźmy!

Naprawa baterii wannowej – kiedy będzie konieczna?

Warunki, w jakich muszą działać baterie wannowe, na pewno nie są lekkie. Przede wszystkim szkodzi im twarda woda, z której osad bardzo chętnie osadza się na wszystkich wewnętrznych powierzchniach. Jednak i my, użytkownicy często także nie pomagamy w ich długiej pracy. Oczywiście najbardziej narażony na uszkodzenia jest zawór kulowy, czy też z reguły obecny w tego typu produktach przełącznik prysznica. Szarpanie czy uderzania w nie nierzadko prowadzą do szybszego zużycia podzespołów. Na szczęście większość dobrej jakości baterii jest bardzo wytrzymała i bezawaryjnie służy przez kilka, a czasem nawet kilkanaście lat. Co więcej, ewentualne problemy z reguły nie oznaczają całkowitego zepsucia baterii. Najczęściej są to:

  • 1. Cieknąca woda na łączeniach.
  • 2. Oporna praca uchwytu sterującego.
  • 3. Zacinanie się przełącznika prysznica.

Warto przy tym też dodać, że bardzo rzadko problem występuje nagle – najczęściej pierwsze symptomy widoczne są dużo wcześniej, co pozwala na szybką reakcję i zapobiegnięcie większemu problemowi – jak np. zalanie łazienki. Jednak w każdej z wymienionych sytuacji, konieczne będzie całkowite lub częściowe rozebranie baterii.

Jaka wanna?

Demontaż baterii wannowej – krok po kroku

Mówiąc o naprawach baterii, warto zacząć od dwóch podstawowych kwestii. Po pierwsze, niezależnie od tego, czy problem dotyczy baterii wannowej Grohe, czy innego producenta, zawsze musimy się odpowiednio przygotować do tego zadania – i wyposażyć w niezbędne klucze, śrubokręt, części zamienne, uszczelki czy też ręczniki. Druga ważna kwestia, to bezpieczeństwo – czyli zamknięcie dopływu wody. W przypadku baterii do wanny na ogół konieczne jest zamknięcie głównego zaworu i spuszczenie wody pozostałej w rurach. Po wykonaniu tych czynności można przejść do samego demontażu. W tym przypadku dużo zależy od rodzaju baterii – czy jest to produkt naścienny, podtynkowy, wannowy czy wolnostojący.

Oczywiście najtrudniej jest w przypadku baterii umieszczonych w ścianie, gdyż część ich elementów jest po prostu niedostępna. Jednak w tym przypadku producenci starają się, by najczęściej psujące się elementy były możliwe do naprawy. W pozostałych przypadkach całkowity demontaż polega na odkręceniu baterii ze ściany, podłogi czy wanny. Z reguły w tym przypadku wystarczy klucz płaski lub francuski o odpowiedniej wielkości i nieco siły. Prosty jest także demontaż słuchawki prysznicowej – jeśli takowa jest zamontowana, którą także trzeba po prostu odkręcić.

Trudniejsze jest oczywiście rozebranie samej baterii. Jeśli nie jesteśmy przekonani, jak to zrobić, zawsze warto poszukać dokładnych informacji czy instrukcji na stronach producenta. Dobrze jest jednak wiedzieć, że większość produktów posiada ukrytą pod zaślepką z przodu śrubę mocującą uchwyt. Jego demontaż pozwala z kolei na dostanie się do zaworu kulowego.

Jak rozebrać baterię umywalkową?

Naprawa baterii wannowej z prysznicem – najczęstsze sytuacje

Co jednak jasne, sam demontaż baterii prysznicowej nie sprawi, że odzyska ona sprawność. Co trzeba zrobić, by ją naprawić?

  • 1. Cieknąca woda na łączeniach – w takiej sytuacji należy odkręcić baterię czy też wąż prysznica i sprawdzić stan uszczelnienia. Z reguły w takich sytuacjach wystarczy usunąć starą uszczelkę i włożyć w to miejsce nową.
  • 2. Problem z zaworem kulowym – po odkręceniu uchwytu z reguły możliwy jest jego demontaż i wymiana – w zasadzie element ten jest nienaprawialny. Warto przy tym jednak wymienić też znajdujące się niżej uszczelnienia, co z pewnością wydłuży żywotność całości.
  • 3. Niedziałający przełącznik – popularne „grzybki” najczęściej także posiadają śruby mocujące, które pozwalają na ich częściowe wykręcenie. Jako że główną przyczyną problemów w tym przypadku są zabrudzenia i kamień, wystarczy dokładnie wyczyścić wszystkie elementy.

Jak zamontować baterię wannową?

Dla wielu wanna to najważniejszy element łazienki. Warto więc wiedzieć, co zrobić, gdy pojawią się problemy z baterią, bez której kąpiel będzie niemożliwa. Na szczęście jednak większość napraw w tym przypadku nie jest trudna. A jeśli faktycznie potrzebne jest Ci nowe wyposażenie łazienki, to zapraszamy do naszego sklepu. Sprawdź, jakie baterie wannowe białe, czarne i chromowane, czy wanny narożne, wanny wolnostojące, wanny przyścienne i wanny prostokątne mamy w ofercie.

Wanna – gdzie postawić baterię?