Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak połączyć płytki z panelami?

Jak połączyć płytki z panelami?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje podłóg w polskich domach i mieszkaniach? Prawdopodobnie palmę pierwszeństwa dzierżą panele i płytki. Co przy tym warte uwagi, często występują one jednocześnie – laminaty trafiają do sypialni i salonów, a płytki do łazienek czy kuchni. Stąd też niezbędne jest estetyczne i trwałe ich połączenie. Jak to zrobić prawidłowo?

Łączenie płytek z panelami na podłodze – co trzeba wiedzieć?

Ładne połączenie różnych materiałów na podłodze to jeden z największych problemów dla osób, zajmujących się aranżacją wnętrz. Dlatego też coraz liczniejsza grupa osób stara się zagadnienie to rozwiązać w inny sposób – poprzez położenie w całym domu czy mieszkaniu jednego rodzaju podłogi. Automatycznie jednak ogranicza to liczbę dostępnych opcji, gdyż w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, wymagane jest zastosowanie posadzek trwalszych, łatwych w czyszczeniu i przede wszystkim – odpornych na wodę. Cechy te posiadają z kolei płytki i nawierzchnie winylowe. Oba rozwiązania mają oczywiście liczne zalety, jednak kafelki z racji swych właściwości niezbyt nadają się do salonu czy tym bardziej – sypialni. Lepiej w tym przypadku wypadają panele PCV, które są przyjemne w dotyku i estetyczne, jednak wyglądają mniej atrakcyjnie, jak np. naturalne drewno. Inną opcją jest postawienie na klasyczne panele podłogowe do łazienki, które są dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią. Niestety jednak wybór takich produktów jest po prostu mniejszy. Dlatego też w dalszym ciągu pytanie, jak połączyć panele z płytkami, jest aktualne.

Jak połączyć płytki z panelami?

Obecnie łączenia między płytkami zabezpieczane są w zasadzie na dwa sposoby – listwowo i bezlistwowo. Warto przy tym podkreślić, że oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Możliwość ich wyboru jest też w pewnym stopniu uzależniona od samej podłogi.

Łączenie płytek z panelami korkiem

Najpopularniejszym bezlistwowym sposobem łączenia płytek i paneli jest zastosowanie wypełnienia z korka. Technologia taka ma kilka zalet. Przede wszystkim świetnie wygląda i pozwala na tworzenie płynnych przejść między różnymi powierzchniami. Dodatkowo w jej przypadku uzyskujemy idealnie równą podłogę, co poprawia bezpieczeństwo i użyteczność. Co ciekawe, obecnie stosuje się dwie techniki umieszczania korka w szczelinie – pierwsza to wciskanie odpowiednio dociętych fragmentów materiału, druga polega na aplikowaniu masy korkowej przy użyciu pistoletu. Specjaliści polecają to drugie rozwiązanie, które jest po prostu trwalsze. Niestety jednak omawiana opcja ma jedną wadę. Jeśli chcemy połączyć płytki łazienkowe podłogowe z panelami, to muszą się one znajdować na dokładnie tym samym poziomie.

Łączenie płytek z panelami listwą

Alternatywą dla korka jest oczywiście łączenie płytek przy użyciu listwy. Rozwiązanie to stosowane jest od lat i obecnie wybierać można spośród kilku typów produktów i setek wzorów, różniących się materiałem, kształtem, sposobem montażu czy kolorem. Z punktu widzenia łączenia paneli z płytkami trzeba jednak pamiętać, że do tego celu najlepiej wybrać listwy łączone na kołki. Wynika to z faktu, że panele ułożone w systemie podłogi pływającej muszą mieć możliwość delikatnych ruchów, co wyklucza przyklejenie do nich tego elementu na stałe. Sporą zaletą listew jest z pewnością możliwość ich zastosowania nawet w przypadku różnicy poziomów między różnymi elementami posadzki. Należy wówczas użyć produktów półokrągłych.

Łączenie płytek z panelami w drzwiach

Najczęściej listwy łączące panele i płytki łazienkowe umieszczane są pod drzwiami – co wynika ze sposobu ułożenia podłóg, ale daje też inne korzyści. Przede wszystkim połączenie w takim miejscu jest mniej widoczne. Dodatkowo też mająca kilka milimetrów listwa może służyć jako zabezpieczenie przed wylaniem się niewielkich ilości wody z łazienki do korytarza. Decydując się na listwę pod drzwiami, trzeba jednak pamiętać, by jej wysokość nie była jednak zbyt duża – by skrzydło bez problemu się zamykało i otwierała.

Łączenie płytek heksagonalnych z panelami

Jednym z minusów tradycyjnych listew jest z pewnością brak możliwości układania z nich skomplikowanych wzorów. Dlatego też używa się ich z reguły na łączeniach prostych lub też z nielicznymi załamaniami. W przypadku postawienia na niezwykle modne obecnie płytki sześciokątne i płynnego połączenia ich z panelami jedyną opcją będzie więc zastosowanie wypełnień korkowych. Dlatego też stawiając na takie rozwiązanie, kluczowe jest zadbanie o idealne wypoziomowanie podłóg względem siebie.

Jak połączyć panele winylowe z płytkami?

Na koniec warto też zwrócić uwagę, że problem łączenia materiałów wygląda podobnie w przypadku wielu innych materiałów – takich jak chociażby panele winylowe. Podłogi z PCV są jednak często montowane na klej, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by w ich przypadku zastosować listwy mocowane do nawierzchni. Z kolei łączenie podłogi drewnianej z płytkami rządzi się podobnymi prawami, co omówione wyżej połączenie paneli laminowanych z kafelkami.

Chcąc zakryć szczelinę między panelami a płytkami, możemy w zasadzie skorzystać tylko z dwóch opcji – wypełnienia korkiem (lub masą o podobnych właściwościach) lub położenie listwy. Różnorodność tych produktów jest jednak na tyle duża, że każdy bez trudu znajdzie rozwiązanie idealne dla swojego domu lub mieszkania.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady