Temat lamp do łazienek trzeba oczywiście zacząć od kwestii podstawowych. Pierwszą z nich jest… bezpieczeństwo. Niestety ale nierzadko się zdarza, że oświetlenie łazienkowe jest traktowane przez kupujących jak każde inne. Najważniejsza wobec tego jest cena i wygląd. Tymczasem w pomieszczeniach mokrych koniecznie trzeba stosować lampy do nich przeznaczone, które są odpowiednio zabezpieczone przed wodą i wilgocią. Zakup zwykłych produktów może z kolei skończyć się ich szybkim przepaleniem lub też nawet porażeniem prądem.
Druga ważna zasada związana z zakupem oświetlenia łazienkowego, jest jego zróżnicowanie. Najczęściej stosowaną opcją jest zastosowanie jednej górnej lampy, która zapewni stonowane światło w całej łazience oraz dodatkowych lampek kierunkowych w okolicach lustra i umywalki. Te ostatnie będą przydatne podczas precyzyjnych zabiegów.
Trzecią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wykorzystanie oświetlenia w ogólnej aranżacji łazienki. Jasne pomieszczenia wyglądają na większe i czystsze, a efekt taki uzyskać można także stosując inne zabiegi – np., kupując jasne płytki łazienkowe, błyszczące baterie łazienkowe czy wykończone w podobny sposób kabiny prysznicowe oraz umywalki łazienkowe.
W temacie oświetlenia łazienki należy też wspomnieć o zastosowanych źródłach światła. Dla nowych pomieszczeń zdecydowanie najlepszą opcją będą diody LED, które są najbardziej energooszczędne i do tego bezpieczniejsze w przypadku awarii. Co warte podkreślenia, w porównaniu z klasycznymi halogenami mogą one zużyć nawet 10 razy mniej energii, a ich życie jest kilkukrotnie dłuższe, co z nawiązką równoważy ich nieco wyższą cenę zakupu. Także w porównaniu ze świetlówkami, ledy wypadają lepiej, choć różnica w tym przypadku jest mniejsza.
Innym ważnym pytaniem, jest wybór między barwą oświetlenia. W tym przypadku bardzo wiele zależy od preferencji samych użytkowników. Łazienka z ciepłym światłem działać będzie odprężająco i uspokajająco, a więc będzie idealna podczas wieczornych kąpieli. Z kolei zimniejsza barwy pobudzą do życia podczas porannego prysznica. Dlatego też czasem warto postawić na oświetlenie sterowalne, którego barwę możemy ustawić w zależności od sytuacji.
Oświetlenie łazienek można zbudować na kilka sposobów. Do tego celu można użyć 2-3 lamp, ale także nawet kilkunastu źródeł światła. Jakie mamy możliwości.
Tradycyjną opcją używaną w przypadku górnego światła są plafoniery łazienkowe. Montowane do sufitu dostarczają sporej ilości światła, są proste i świetnie pasują zarówno nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych łazienek. Obecnie jednak coraz częściej są one zastępowane przez oświetlenie LED wbudowywane w sufit, które wygląda nowocześnie i pozwala na tworzenie bardzo ciekawych kompozycji. W łazienkach w stylu retro czy boho można z kolei użyć lamp wiszących łazienkowych.
W przypadku oświetlenia nad umywalka możliwości także jest kilka. Najpopularniejsza to kinkiety obok lustra oraz kinkiety nad lustro. W zależności od produktu, mogą być one w stylu nowoczesnym lub klasycznym. Inne ciekawe opcje, to oświetlenie zintegrowane i wbudowane w szafkę czy lustro. Zawsze można też w tym przypadku użyć obracalnych reflektorków, które pozwolą na sterowanie strumieniem światła.
Oświetlenie w łazience pełni bardzo ważną rolę. Dlatego też nie warto podchodzić do jego zakupu po macoszemu. Jasna łazienka będzie po prostu dużo przyjemniejsza i bardziej komfortowa dla użytkownika. Duży wybór oświetlenia do łazienek, a także innych produktów – jak kabiny prysznicowe walk-in, wanny, meble łazienkowe, szafki z umywalką czy toalety znaleźć można oczywiście w naszym sklepie!
Czytaj także: