Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak działa bateria termostatyczna?

Jak działa bateria termostatyczna?

Z każdym rokiem na rynku pojawiają się coraz to nowe rozwiązania techniczne do łazienek. Jednym z ciekawszych z nich są baterie termostatyczne. Powszechnie dostępne są one od kilku lat i z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak działa to rozwiązanie i czy warto na nie postawić? Sprawdźmy!

Co to jest bateria termostatyczna?

Mimo że urządzenia korzystające z termostatu są używane od dziesiątek lat, to obecność na rynku baterii tego rodzaju ma dużo krótszą historię. Dlatego też bardzo wiele osób nie wie, jak one działają – czy też nawet nie zdaje sobie do końca sprawy z faktu ich istnienia. Dlatego też warto podkreślić, że rozwiązanie to wcale nie jest szczególnie innowacyjne. Baterie łazienkowe z termostatem to po prostu rozwiązanie, które pozwala na dokładną regulację temperatury wody. Oczywiście taką samą „opcję” posiada też każda klasyczna bateria mieszająca wodę. Jednak w przypadku omawianego produktu, za cały proces odpowiada termostat, który dba, by strumień wody miał dokładnie taką temperaturę, jaką ustawiono. Nie ma więc w tym przypadku żadnych „kosmicznych” technologii, o których trwałość czy sprawność działania można by się obawiać. A to wbrew pozorom jest bardzo duża wartość, szczególnie w przypadku wyposażenia domu czy mieszkania.

Jak zamontować baterię wannową?

Bateria z termostatem – jak to działa?

Jak już wspomnieliśmy, baterie termostatyczne prysznicowe czy wannowe nie są wcale szczególnie skomplikowane. Najlepszym dowodem na to jest sama zasada jej działania. Rozwiązania tego typu montuje się do normalnych dopływów ciepłej i zimnej wody, dzięki czemu nie wymaga ono żadnych zmian w układzie rur. Każda bateria tego rodzaju wyposażona jest w dwa pokrętła. Jedno z nich pozwala na odkręcenie i sterowanie strumieniem wody, drugie umożliwia z kolei na określenie jej temperatury. Sam proces mieszania odbywa się z kolei w mechanizmie termostatycznym, który steruje ilością dopływającej gorącej wody. Co przy tym jasne, poszczególne zestawy baterii łazienkowych z termostatem różnią się szczegółami budowy czy wyglądem. Ogólna ich zasada działania jest jednak taka sama.

Jak rozebrać baterię prysznicową?

Bateria zwykła a termostatyczna – porównanie

Najlepszym sposobem na pokazanie zalet baterii termostatycznych jest zestawienie ich z klasycznymi produktami. Omawiane rozwiązanie posiada co najmniej cztery zalety:

  • 1. Szybkość działania – ustawiając temperaturę wody przy użyciu termostatu, błyskawicznie uzyskamy określoną temperaturę.
  • 2. Stabilność – baterie termostatyczne aktywnie reagują na zmiany ciśnienia i temperatury wody docierającej z instalacji. Dlatego też w tym przypadku nie musimy się martwić nagłym wzrostem czy spadkiem temperatury.
  • 3. Oszczędność – szybsze ustawienie odpowiedniej temperatury i utrzymywanie jej przez cały czas pozwala na zdecydowanie obniżenie zużycia wody.
  • 4. Bezpieczeństwo – większość baterii termostatycznych posiada zabezpieczenia przed ustawieniem zbyt wysokiej temperatury, dzięki czemu nie musimy się martwić przypadkowym oparzeniem.

A czy baterie z termostatem mają jakieś wady w porównaniu z klasycznymi? Z całą pewnością jedną z nich jest wysoka cena, która dla niektórych osób może być zniechęcająca. Z drugiej jednak strony nie można zapomnieć, że inwestycja taka potrafi się dość szybko zwrócić, z racji zmniejszenia kosztów wody i jej podgrzewania. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w tekście: Bateria z termostatem – jakie ma wady?

Wanna - gdzie postawić baterię?

Obsługa baterii termostatycznej – co trzeba wiedzieć?

Bez wątpienia termostatyczne baterie prysznicowe są bardzo ciekawą opcją do każdej łazienki, czy też kuchni. Przed ich użyciem dobrze jest jednak pamiętać o kilku kwestiach:

  • • Czyszczenie filtrów – są one zamontowane przed samym termostatem, by przedłużyć jego żywotność. Dlatego też warto co jakiś czas sprawdzić stan ich zabrudzenia, co pozwoli na utrzymanie sprawności całego mechanizmu.
  • • Nadmierne „kręcenie” – baterie termostatyczne są trwałe i stosunkowo bezawaryjne. Jednak ciągłe zmiany temperatury w krótkim czasie mogą negatywnie odbić się na ich żywotności.
  • • Zachowanie ostrożności – mimo że omawiane produkty dostarczają nam wody o idealnej temperaturze, to nie zwalnia nas to od zachowania uwagi. Zawsze może się zdarzyć, że np. ktoś przypadkiem przestawił temperaturę na dużo wyższą.

Postawienie na baterie z termostatem to na pewno dobry pomysł. Spory wybór produktów tego typu oraz akcesoriów do baterii łazienkowych znaleźć można oczywiście w naszym sklepie – serdecznie zapraszamy!

Jak dobrać baterię do umywalki?