Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie?

Odpowiednia oprawa świetlna jest jednym z kluczowych elementów aranżacji praktycznie każdego pomieszczenia. To, jakie lampy wybierzecie i gdzie je umieścicie, ma ogromny wpływ na wizualny odbiór aranżacji. Odpowiednio dobrane lampy mogą optycznie powiększyć wnętrze i sprawić, że będzie wyglądało na o wiele bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Analogicznie, źle rozmieszczone oświetlenie sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na ciasne i przygnębiające. Odpowiedź na pytanie: jak dobrze oświetlić pomieszczenie zależy też często od jego wymiarów i układu. Szczególnie trudne jest odpowiednie oświetlenie pomieszczeń o specyficznych wymiarach, na przykład bardzo niskich. I właśnie temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy poradnik.

Kiedy pomieszczenie jest niskie?

Próbę odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie do niskich pomieszczeń wybrać, zacznijmy może od zdefiniowania, jakie wnętrza zaliczają się do tej kategorii. W nowoczesnym budownictwie >standardowa wysokość to obecnie 260 cm. W lokalach o podwyższonym standardzie można spotkać pomieszczenia o wysokości 270 cm czy nawet jeszcze wyższe. Jednak 260 cm jest ogólnie przyjętą normą i standardem.

Zwróćcie uwagę, że dotyczy to współczesnego budownictwa. W związku z tym wysokość pomieszczeń w domach i mieszkaniach budowanych kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu może być całkowicie inna.


Do pomieszczeń niskich zaliczane są zwykle lokale o wysokości od 240 do 260 cm od podłogi do sufitu.  Z takimi pomieszczeniami macie do czynienia najczęściej w tak zwanym starym budownictwie. Oświetlenie w niskim pomieszczeniu to też często problem, który dotyczy adaptowanych na potrzeby mieszkalne suteren lub poddaszy. Nawet w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu niski sufit może je optycznie zmniejszać. 


Na szczęście istnieje kilka aranżacyjnych trików, dzięki którym zniwelujecie ten efekt i optycznie powiększycie pomieszczenie. Jednym z nich jest oczywiście odpowiednie oświetlenie niskich pomieszczeń. W dalszej części poradnika znajdziecie konkretne sposoby na oświetlenie niskiego pomieszczenia, niezależnie od jego lokalizacji i przeznaczenia.


Jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie – sprawdzone sposoby

Próbę rozwiązania dylematu: jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie, zacznijmy może od tego, czego unikać w takich aranżacjach. Dekoracyjny żyrandol czy nawet lampa wisząca to nie najlepszy pomysł, jeśli chcecie oświetlić niskie pomieszczenie. Duże wymiary i pionowy układ takich lamp będą tylko dodatkowo podkreślać niewielką wysokość pomieszczenia. Nie wspominając już o tym, że tego typu oświetlenie w niskim pomieszczeniu jest po prostu niefunkcjonalne. W większości niskich pomieszczeń unikajcie także lamp stojących o masywnej konstrukcji. Dużo lepiej sprawdzą się lampy podłogowe o smukłej i delikatnej budowie. 

Zastanawiacie się, jak dobrze oświetlić niskie pomieszczenie? Drugim krokiem jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich elementów aranżacji.> Najpierw zastanówcie się, gdzie rozmieścić meble i pozostałe wyposażenie. Układ mebli ma bowiem wpływ na to, jak rozchodzi się światło w pomieszczeniu i gdzie powinny znaleźć się poszczególne punkty świetlne.


Oświetlenie niskiego pomieszczenia warto połączyć również z innymi aranżacyjnymi trikami, które pozwolą je optycznie podwyższyć. Efekt powiększenia pomieszczenia w pionie uzyskacie nie tylko dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Poniżej znajdziecie kilka innych sposobów.


  • ● Popularnym aranżacyjnym trikiem na optyczne podwyższenie sufitu jest pomalowania go na jasny kolor. Możecie także przedłużyć kolor sufitu na górną część ściany. Taki jasny rękaw w górnej części ścian sprawi, że sufit będzie wyglądał na bardziej oddalony od podłogi.

  • ● Unikajcie mocnych kontrastów między kolorami sufitu i ścian. W aranżacji niskiego pomieszczenia o wiele lepiej sprawdzą się łagodne przejścia.

  • ● Wbrew pozorom deska warstwowa nie ustępuje podłogom litym pod względem trwałości i odporności. Wierzchnia warstwa z twardych gatunków drewna sprawia, że podłoga jest odporna na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Natomiast dolne warstwy zapewniają odpowiednią stabilność całej konstrukcji.

  • ● Motywem, który pozwala wydłużyć ściany, są także pionowe pasy. Taki efekt osiągnięcie na przykład dzięki tapecie czy coraz popularniejszym ostatnio ściennym panelom lamelowym.

  • ● Do wizualnego podwyższenia pomieszczenia wykorzystacie także meble. W niskim pomieszczeniu zamiast masywnych szerokich mebli o przysadzistej bryle postawcie na wąskie i wysokie modele na wysokich nóżkach.

Oświetlenie do niskiego pokoju

Jakie konkretnie oświetlenie do niskiego pokoju wybrać? Oświetlenie niskiego pokoju zacznijcie od wyboru głównego źródła światła. Wiecie już, że w tej roli niezbyt dobrze sprawdzą się żyrandole czy lampy wiszące. Do oświetlenia niskiego pokoju o wiele lepiej wykorzystać lampy sufitowe. Są to modele, które całą swoją powierzchnią przylegają do sufitu.

W przypadku nowoczesnych aranżacji dużą popularnością cieszą się ledowe plafony. Minimalistyczna konstrukcja i poziomy układ sprawiają, że jest to idealne oświetlenie do niskiego pomieszczenia. Dodatkowo plafony świecą równomiernie całą swoją powierzchnią. Dzięki temu łatwiej oświetlicie całe pomieszczenia i unikniecie niedoświetlonych stref. Plafony bazują na ledowych źródłach światła. Są to więc lampy wydajne, długowieczne i mało awaryjne. 


Popularnym trikiem na oświetlenie niskiego pokoju są także oprawy podłogowe. Umieszczone wzdłuż ścian oprawy świecące pionowo w górę optycznie je wydłużą. Szczególnie jeśli umieścicie je pod pionowymi elementami konstrukcyjnymi jak belki, filary czy podpory. Na takie rozwiązanie często decydują się miłośnicy aranżacji loftowych i industrialnych.

Oświetlenie do niskiego salonu

W zasadzie wszystkie powyższe wskazówki mają zastosowania w trakcie projektowania oświetlenia do niskiego salonu. Dużo zależy oczywiście od tego, jaki efekt aranżacyjny chcecie osiągnąć. Oświetlenie niskiego salonu w stylu nowoczesnym to często ledowe plafony, sufitowe i podłogowe oprawy czy strategicznie rozmieszczone taśmy LED. Natomiast w aranżacjach inspirowanych stylem klasycznym do oświetlenia niskiego salonu wykorzystacie lampy sufitowe i kinkiety. Ciekawym dodatkiem do takiego wnętrza będzie także lampa stołowa której strumień światła skierowany jest pionowo w górę.

Oświetlenie niskiego poddasza

To, jakie oświetlenie niskiego poddasza wybrać, zależy przede wszystkim od tego, jak wygląda sufit w tym pomieszczeniu i tego, jaką pełni ono funkcje. Inne lampy wybierzecie do niskiego salonu na poddaszu, a inne do zorganizowanej w takiej przestrzeni sypialni.

Jeśli tak zwane skosy uniemożliwiają wykorzystanie lampy sufitowej czy plafonu, macie kilka innych możliwości. Oświetlenie niskiego poddasza ze skosami bazuje często na strategicznie rozmieszczonych kinkietach czy sufitowych oprawach LED. Jeśli postawicie na kinkiety, pamiętajcie, że w niskim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się tak zwane kinkiety góra-dół. Takie lampy emitują dwie wiązki światła. Jedną skierowaną pionowo w górę, drugą w dół. W nowoczesnej aranżacji niskiego poddasza wykorzystacie także taśmy LED.


Niski sufit – jakie oświetlenie wybrać?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższych wskazówek oświetlenie niskiego pomieszczenia nie będzie dla Was żadnym problemem. Oczywiście nasz poradnik na temat „niski sufit – jakie oświetlenie” nie wyczerpuje tego zagadnienia w 100%. Zachęcamy więc do poszukiwania własnych rozwiązań i pomysłów na to, jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach z niskich sufitem.

Lampy do niskich pomieszczeń w sklepie komfort.pl

W ofercie naszego sklepu online nie brakuje produktów zaprojektowanych z myślą o oświetleniu niskich pomieszczeń. Lampy do niskiego salonu to między innymi plafony LED, kinkiety góra-dół, oprawy sufitowe i podłogowe, a także uniwersalne taśmy ledowe.

Oferujemy lampy do niskich pomieszczeń inspirowane różnymi popularnymi aktualnie wnętrzarskimi trendami. Znajdziecie tu zarówno klasyczne i eleganckie lampy sufitowe do niskich pomieszczeń, jak i modele do nowoczesnych awangardowych aranżacji. Regularnie organizujemy też promocje i wyprzedaże, na których lampy i żyrandole do niskich pomieszczeń kupicie z rabatami od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Sprawdźcie więc nasze lampy sufitowe do niskich pomieszczeń i zobaczcie, ile zaoszczędzicie dzięki zakupom w naszym sklepie.


Czytaj także: