Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dobrać klej do płytek? 6 porad

Jak dobrać klej do płytek? 6 porad

O tym, że płytki ceramiczne są bardzo atrakcyjnym i użytecznym elementem wykończeniowym, nie warto dyskutować – to po prostu fakt. Aby jednak cieszyć się pełnią ich zalet przez wiele lat, koniecznie trzeba zadbać o ich odpowiednie ułożenie. Kluczowym elementem w tym przypadku jest rodzaj zastosowanego kleju. Jak wybrać go dobrze? Podpowiadamy!

Klej do płytek ceramicznych – czy zawsze taki sam?

Wybór idealnych płytek do kuchni, łazienki, przedpokoju czy salonu może czasem przyprawić o zawrót głowy. Liczba dostępnych rodzajów i wzorów kafelków jest po prostu olbrzymia. Niestety jednak po dokonaniu zakupu „tych jedynych” problemy się nie kończą. Do ich ułożenia konieczne jest nabycie odpowiedniego kleju, który będzie łatwy w użyciu, wytrzymały i niewrażliwy na warunki zewnętrzne. Co przy tym jednak kluczowe, w zasadzie nie istnieje jeden typ najlepszego produktu, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Poszczególne spoiwa różnią się parametrami, przeznaczeniem i jakością, przez co zakup jest jeszcze trudniejszy. Aby go dobrze dobrać, koniecznie trzeba zwrócić uwagę cztery kwestie:
- rodzaj i wielkość płytek,
- typ i stan podłoża,
- przeznaczenie pomieszczenia,
- warunki użytkowania. Dopiero uwzględnienie wszystkich nich umożliwi dokonanie właściwego zakupu. Przykładowo decydując się na klinkier do łazienki koniecznie musimy wybrać inny klej niż w przypadku płytek do salonu. W tym miejscu polecamy też artykuł pt.: Układanie płytek łazienkowych w 5 krokach.

Klej do płytek – co oznaczają parametry?

Wiedząc, jakie mamy oczekiwania i potrzeby, możemy zacząć poszukiwać odpowiedniego kleju. Dobrze jest przy tym wiedzieć, że każdy produkt tego typu posiada szereg oznaczeń, których znajomość pomoże nam w wyborze:
- C – klej cementowy – mieszane z wodą lub innym płynem przed użyciem,
- D- klej dyspersyjny – gotowe do użycia,
- R – klej na bazie żywic – jedno lub wieloskładnikowe,
- 1 – klej zwykły – przeznaczony do typowych zastosowań,
- 2 – klej o podwyższonych parametrach – stosowany, gdy oczekujemy szczególnie mocnego wiązania,
- F – klej szybkowiążący – idealnie nadaje się do pomieszczeń, które możliwie szybko muszą wrócić do użytku – np. korytarzy, przedpokojów czy właśnie pomieszczeń kąpielowych. Jest on szczególnie przydatny, gdy układamy gres do łazienki na podłodze.
- T – klej o obniżonym spływie – stosowany na ściany czy inne powierzchnie pionowe lub pod dużym kątem. Należy go użyć, gdy kładziemy płytki łazienkowe ścienne,
- E – klej o wydłużonym czasie otwartym – wykorzystuje się go, gdy montujemy płytki łazienkowe o dużych rozmiarach,
- S1 – klej odkształcalny – stosowany w miejscach, gdzie różnice temperatury mogą prowadzić do niewielkich przesunięć. Klej elastyczny do płytek sprawdzi się na balkonie, tarasie czy płytach g-k.
- S2 – klej wysokoodkształcalny – stosowany na dużych powierzchniach mocno pracujących czy też odkształcających się pod wpływem warunków.
Co przy tym bardzo ważne – powyższe symbole mogą występować grupami. Zawsze warto też zwracać uwagę, co na temat zastosowań ma do powiedzenia producent. Ważnym, nieujętym wyżej parametrem jest też wodoodporność, która ma kluczowe znaczenie w przypadku klejów do pomieszczeń mokrych – jak łazienka czy kuchnia.

Ile kupić kleju do płytek?

Bardzo ważną kwestią związaną z zakupem kleju, jest problem jego ilości. Oczywiście zakupienie zbyt małej lub dużej liczby opakowań spoiny to jeszcze nie katastrofa, jednak na pewno opłaca się nabyć jej tyle, ile potrzeba. Niestety jednak dokładne obliczenie zużycia nie jest proste, gdyż zależy nie tylko od założonej przez producenta wydajności produktu, gdyż opiera się ona na przewidzianej grubości warstwy kleju. Tymczasem w praktyce może się ona dość mocno różnić. Spory wpływ mogą mieć też trudne do uniknięcia straty spoiny – wynikające z nieostrożności czy np. błędów podczas układania. Ogólnie więc większość specjalistów zaleca, by ilość potrzebnego kleju obliczyć na podstawie nominalnej wydajności powiększonej o około 5%. Zastanawiając się, jakie płytki do łazienki wybrać, koniecznie trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniego kleju. Zły wybór w tym przypadku może sprawić, że nawet najdroższe i najpiękniejsze płytki do łazienki podłogowe i ścienne szybko stracą swój urok, a nawet po prostu odpadną. A rozwiązaniem tego problemu będzie tylko ponowny kapitalny remont.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady