Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ile kleju pod płytki użyć?

Ile kleju pod płytki użyć?

Kwestia nałożenia odpowiedniej ilości kleju pod płytki jest często bagatelizowana – szczególnie przez niezbyt doświadczone osoby. Tymczasem ma ona bardzo duże znaczenie i wpływa na trwałość wiązania. Ile zaprawy klejowej trzeba więc użyć? Sprawdźmy!

Jak kłaść klej pod płytki – ogólne informacje

Wbrew pozorom zagadnienie kleju do płytek jest dość skomplikowane. Wynika to z faktu, że prawidłowy wybór preparatu jest kluczowy dla trwałości wiązania. Na rynku dostępnych jest z kolei wiele produktów różniących się składem i parametrami technicznymi. Obecnie największą popularnością cieszą się:

  • • Zaprawy klejowe cementowe,
  • • Kleje dyspersyjne,
  • • Kleje epoksydowe.

Różnią się one składem, sposobem przygotowania, czasem schnięcia czy też właśnie wymaganiami względem grubości warstwy. Co przy tym równie ważne, poszczególni wytwórcy oferują produkty w tego samego typu w kilku wariantach, przeznaczonych do różnych zadań. Wszystko to sprawia, że nie jest możliwe określenie jednej „prawidłowej” ilości kleju pod płytki. Dlatego też kluczowe jest czytanie zaleceń producenta i branie ich po prostu pod uwagę. Poniżej przedstawimy więc jedynie liczby przybliżone dla najpopularniejszych mas cementowych, będące punktem wyjścia w sytuacji, gdy chcemy kłaść płytki łazienkowe, kuchenne czy zewnętrzne.

Jak dobrać klej do płytek?

Ile kleju pod płytki podłogowe?

Pytanie, ile kleju pod płytki łazienkowe podłogowe potrzeba, jest więc w zasadzie źle zadane. Nie uwzględnia ono bowiem bardzo wielu czynników. Są to kolejno:

  • • Wielkość płytek – im większe kafelki, tym ilość kleju musi być większa. Przyjmuje się, że w przypadku płytek o formacie maksymalnym 10 x 10 cm warstwa powinna mieć około 4 mm. Większe kafelki o boku 20-30 cm powinny być mocowane na 6-8 mm kleju, a największe (ponad 30 cm) 10-12 mm.
  • • Chłonność materiałów – w przypadku niezbyt przyczepnych płytek i podłoży należy smarować klejem zarówno płytkę, jak i podłoże, co zwiększa jego zużycie.
  • • Nierówności podłoża – im będzie ono równiejsze, tym ilość potrzebnego kleju będzie mniejsza. Wszystkie nierówności trzeba będzie wypełnić spoiwem, choć, trzeba też pamiętać, że nie może być jej zbyt dużo. W przypadku ubytków o głębokości ponad 5 mm warto uzupełnić je masą wyrównującą, a nie klejem, który przy zbyt grubej warstwie może tracić swoje właściwości.

Co więcej, na zużycie wpływa też temperatura otoczenia, a także umiejętności osoby układającej.

Jak gruba warstwa kleju pod płytki ścienne?

W przypadku płytek ściennych sytuacja wygląda podobnie. I w tym przypadku należy zwrócić uwagę na rozmiar, jaki ma wybrana glazura do łazienek czy kuchni, jakie jest podłoże, chłonności itd. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba jednak podkreślić, że najczęściej na ściany trafiają mniejsze kafelki, czasem jest też używana mozaika do łazienki czy inne niewielkie dekory do łazienki. Wszystko to sprawia, że ilość zużytego kleju jest z reguły mniejsza, na powierzchniach pionowych, niż poziomych.

Jak położyć płytki na ścianę?

Klej pod płytki – co jeszcze warto wiedzieć?

Mówiąc o klejeniu płytek, warto też poznać odpowiedzi na kilka kwestii powiązanych.

Jak kłaść klej pod płytki?

Spory wpływ na zużycie kleju na sposób jego układania na płytki. Przygotowaną zaprawę standardowo rozkłada się kielnią z zębami na podłożu i równomiernie rozgarnia, pozostawiając na masie rowki. Następnie układa się na niej płytkę i dociska. W przypadku słabo wiążących powierzchni zaleca się, by klej nałożyć też na płytkę. Wówczas jednak trzeba zwrócić uwagę, żeby rowki wykonane kielnią były ustawione poprzecznie.

Ile kosztuje klej do płytek?

To kwestia bardzo ważna, na którą również nie ma prostej odpowiedzi. Absolutnie jednak nie warto patrzeć tylko na cenę opakowania, gdyż może być ona zdradliwa. Dużo ważniejsza jest wydajność samego spoiwa, które powinna być określona na opakowaniu. Dobrze jest też oczywiście pamiętać, że duże opakowania są z zasady tańsze. Dlatego też jeśli wiemy, ile produktu potrzebujemy, to zawsze lepiej kupić jeden duży worek czy wiadro, niż kilka mniejszych. Wielu specjalistów zaleca też, by zawsze policzyć zużycie z 10% zapasem.
Ile więc kleju położyć pod płytki? Najlepiej tyle, ile trzeba! W obliczeniu ilości pomóc mogą przede wszystkim zalecenia producenta, które zawsze powinny być przeczytane przed rozpoczęciem prac.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady