Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Glazura i terakota – podobieństwa i różnice

Glazura i terakota – podobieństwa i różnice

Bez wątpienia płytki ceramiczne były, są i prawdopodobnie będą jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych do domów i mieszkań. Wynika to z ich oczywistych zalet oraz rozsądnej ceny. By jednak w pełni skorzystać z zalet tego rozwiązania, koniecznie trzeba wybrać odpowiedni rodzaj kafelków. Dlatego też w tym tekście porównujemy dwie bardzo popularne opcje – czyli glazurę i terakotę.

Glazura i terakota – co to jest?

Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że płytki ceramiczne różnią się między sobą tylko kolorem, wielkością i ewentualne sposobem wykończenia – matowym lub błyszczącym. W praktyce jednak istnieje kilka typów kafelków, które dość znacznie różnią się sposobem produkcji i walorami użytkowymi. Do najważniejszych z nich zaliczyć można na pewno właśnie glazurę i terakotę. Co trzeba o nich wiedzieć?

  • Glazura do łazienki – wykonywana z zanieczyszczonego kaolinu, czasem też określana mianem płytek fajansowych. Jako że sam materiał po wypaleniu jest delikatny i chłonie wodę, to kafelki takie praktycznie zawsze powleka się szkliwem, które także odpowiada za ich wygląd wewnętrzny.
  • Terakota – powstaje ona z kamionki – czyli drobnoziarnistej i oczyszczonej gliny. Używana była ona już w starożytności. Jej główną zaletą, jest większa wytrzymałość, w porównaniu do glazury. Płytki takie mogą zostać wykończone na mat lub połysk.

Glazura i terakota, mimo że zewnętrznie dość mocno do siebie podobne, to w praktyce jednak dość mocno się od siebie różnią. A jak to wpływa na ich walory użytkowe?
Co zamiast płytek do łazienki?

Czym się różni glazura od terakoty?

Porównując z sobą glazurę i terakotę, nie sposób nie zauważyć, że oba te rozwiązania przede wszystkim różnią się wytrzymałością. Pierwsze z nich jest po prostu delikatniejsze, a same kafelki tego typu są dzięki temu lżejsze. Dzięki temu jednak łatwiejszy bywa ich montaż, szczególnie w przypadku płytek o dużych rozmiarach. Drugą ważną różnicą jest fakt, że glazura występuje w zasadzie tylko w wariancie lakierowanym. Z kolei terakota sprzedawana jest także w wariancie matowym, co w niektórych sytuacjach może pozwolić na uzyskanie ciekawego efektu. Co warte podkreślenia, w zasadzie oba te produkty niezbyt nadają się na zewnątrz, gdyż nie są mrozoodporne. Jednak w ostatnich latach pojawiły się terakotowe płytki spełniające to kryterium. Na koniec warto też oczywiście dodać, by zawsze przed zakupem konkretnych płytek zwracać uwagę na ich parametry – które zawsze powinny znajdować się na ich opakowaniu. Różnice w ścieralności, wytrzymałości czy nasiąkliwości pomiędzy poszczególnymi płytkami glazurowanymi, czy też terakotowymi także potrafią być spore.

Terakota i glazura – kiedy wybrać którą?

A jak wspomniane cechy przekładają się na zastosowanie? W zasadzie najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że glazura przeznaczona jest w zasadzie tylko na ściany, z kolei wytrzymalsza terakota może być także użyta na podłogach. I jest ono w pełni prawdziwe, o ile nie zapomnimy o kilku kwestiach:

  • • Gładka glazura nie chłonie wody i jest odporna na środki chemiczne. Są to więc idealne płytki łazienkowe ścienne. Można je też uzupełnić o dekory do łazienki,
  • • Nieszkliwiona terakota o dużej nasiąkliwości może być użyta tylko w suchych pomieszczeniach. Do mokrych musi być ona odpowiednio zabezpieczona,
  • Płytki łazienkowe podłogowe z terakoty mogą mieć różną ścieralność i antypoślizgowość. Jeśli chcemy ułożyć je w np. łazience czy kuchni, to parametry te powinny być jak najwyższe, by zapewnić trwałość i bezpieczeństwo,
  • • Glazura nie musi trafiać tylko do łazienki, może być także z powodzeniem używana jako element ozdobny w salonie, jadalni czy na korytarzu.

Jaka terakota do małej łazienki?

Glazura i terakota – która lepsza?

Czy więc lepsza jest glazura, czy terakota? Tak naprawdę oba te rozwiązania są bardzo dobre, jednak różnią się zastosowaniem. Mniejsza wytrzymałość i lekkość tej pierwszej doskonale sprawdza się w przypadku kafelkowania ścian, gdzie po prostu wysoka odporność nie jest potrzebna. Terakota jest przy tym bardziej uniwersalna, choć w jej przypadku trzeba zwracać uwagę, do czego konkretny produkt jest przeznaczony.

Glazura i terakota to obok gresu główne rodzaje płytek używanych w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach. Co warte podkreślenia, w porównaniu z innymi technikami wykończeniowymi, są one bardzo wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu i montażu oraz przez wiele lat zachowują swój wygląd. Warto więc na nie stawiać w swoim domu czy mieszkaniu, a duży ich wybór znaleźć można oczywiście na Komfort.pl. Oprócz płytek znaleźć też można czarne dekory do łazienki, szare dekory do łazienki, listwy dekoracyjne do łazienki oraz wiele innych produktów i akcesoriów.