Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Długi, wąski salon z aneksem kuchennym – co wybrać na podłogę?

Długi, wąski salon z aneksem kuchennym – co wybrać na podłogę?

Urządzanie salonu z aneksem kuchennym nigdy nie jest proste. Zawsze w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę różny charakter obu części, wymogi użyteczności oraz oczekiwania estetyczne. Jeszcze trudniejszą sytuacją jest, gdy nasz salon jest mocno wydłużony czy też bardzo mały. W tym tekście podpowiadamy, jak poradzić sobie z wyborem podłogi w tym pierwszym przypadku.

Jaka podłoga do salonu z aneksem kuchennym?

Omawiając wskazany temat zacząć trzeba od podstawy – czyli określenia, jakie wymogi musi spełniać podłoga w pokoju dziennym połączonym z wydzieloną kuchnią. Co oczywiste, część wypoczynkowa w tej sytuacji jest dużo mniej obciążona, niż ta, w której się gotuje. Dlatego też wiele osób stawia na dwa typy materiałów podłogowych – np. płytki łazienkowe w części kuchennej i wykładzinę czy panele podłogowe drewniane w salonie. Rozwiązanie to spełnia wymagania użytkowe, jednak zdaniem wielu jego estetyka jest przeciętna. Co więcej, wilgoć i tłuszcz z kuchni w przypadku aneksu bez większego trudu roznosi się po całym pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że panele, dywan do salonu czy wykładziny są w takiej sytuacji narażone na podobne warunki, co w części do gotowania. To z kolei może negatywnie wpływać na ich wygląd i trwałość. Dlatego też coraz popularniejsze jest stosowanie jednolitych podłóg. Do tego celu najlepiej nadają się panele winylowe do kuchni i salonu, lub też laminowane panele podłogowe do kuchni. Są one na tyle wytrzymałe i odporne na temperatury, zabrudzenia i wilgoć, że sprawdzą się w pomieszczeniach mokrych i jednocześnie na tyle estetyczne, że można je użyć w pokoju gościnnym.

Salon w stylu skandynawskim – jak go urządzić?

Wąski salon z aneksem – co sprawdzi się na podłodze najlepiej?

Czy jednak w szczególnie wąskim salonie z aneksem kuchennym również panele będą najlepszą opcją? To już niestety zależy od wystroju i układu pomieszczenia. Nie da się przy tym ukryć, że długie deski w znacznym stopniu wpłyną na optyczny odbiór pomieszczenia. Dużo neutralniejsza jest w tym przypadku wykładzina do salonu. Aby uniknąć problemów z wodą, konieczny jest jednak wybór produktu wykonanego z PCV. W tym miejscu pojawia się z kolei problem estetyki, gdyż zdaniem wielu taka winylowa podłoga jest niezbyt ładna. Co jednak warte podkreślenia, obecnie oferowane wzory wykładzin tego typu są dużo estetyczniejsze, niż rozwiązania używane w latach 90. czy też w czasach PRL. Dlatego w przypadku wąskiego salonu czasem idealną opcją może być wspomniana podłoga łączona – szczególnie w przypadku, gdy kuchnia umieszczona jest w krótszej ścianie. Wówczas przejście między podłogami będzie mniej razić, a przy mądrym zagospodarowaniu przestrzeni, można też optycznie oddzielić obie części.

Kuchnia otwarta na salon, wady i zalety

Wykładzina w długim i wąskim salonie – o czym koniecznie pamiętać?

Pomysłów na wykończenie podłogi w długim i wąskim salonie z aneksem jest więc kilka. Stawiając na łączenie płytek z wykładziną czy też samą wykładzinę winylową, warto przede wszystkim zadbać o jej odpowiednie ułożenie. Mówiąc najprościej, w takiej sytuacji z reguły wykładzina dywanowa 2m będzie najgorszą opcją, gdyż będzie ją trzeba układać w pasach w poprzek pomieszczenia – chyba, że salon ma poniżej 2 metrów szerokości. Lepiej postawić na szerszy produkt, który ułożony wzdłuż nie będzie wymagał żadnych łączeń. W przypadku wykładziny winylowej warto też pamiętać, że w miejscu, gdzie zostaną na niej ułożone zestawy mebli kuchennych, raczej na pewno pojawią się ślady i odciśnięcia. Dlatego też cały układ nie powinien być zbyt często zmieniany.

Jak wygospodarować miejsce na jadalnię w kuchni o niewielkim metrażu?

Wąski salon z aneksem kuchennym – jak ułożyć panele czy deski?

Inne problemy pojawiają się w przypadku układania paneli. Decydując się na produkty z v-fugą należy dobrze się zastanowić, czy ułożyć je wzdłuż, czy w poprzek. W pierwszym przypadku dodatkowo optycznie wydłużymy i zawęzimy pomieszczenie. Z kolei położenie równolegle do krótkiej ściany nieco poszerzy pokój i jednocześnie go skróci – co może z kolei tworzyć efekt klaustrofobiczny, jeśli drzwi znajdują się na krótkiej ścianie. Dlatego też najbezpieczniejszym wyjściem będzie zastosowanie paneli bez fugi, które nie będą tak mocno wpływać na ocenę wielkości pomieszczenia.

Jak optycznie powiększyć pokój?

Jaka podłoga będzie więc najlepsza w długim i wąskim salonie z aneksem kuchennym? Jak widać, możliwości jest kilka. Dlatego też podejmując ostateczny wybór, należy wziąć pod uwagę zalety i wady każdego z nich i skorelować je z własnymi oczekiwaniami. Wiele ciekawych rozwiązań znaleźć można z kolei w naszym sklepie – Komfort.pl!