Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Czym myć panele winylowe? 4 zasady!

Czym myć panele winylowe? 4 zasady!

Z roku na rok panele winylowe można spotkać w coraz większej liczbie polskich domów i mieszkań. Popularność podłóg wykonanych z LVT – czyli Luxury Vinyl Tiles rośnie przede wszystkim dzięki ich doskonałym właściwościom użytkowym, wodoodporności, estetyce i umiarkowanej cenie. Czy jednak są one również łatwe w czyszczeniu i konserwacji? Sprawdźmy!

Panele LVT z winylu – użyteczne i łatwe w czyszczeniu?

O tym, że panele winylowe LVT mają wiele zalet, nie warto dyskutować – to po prostu fakt. I nie zmienią tego, pojawiające się czasem niewybredne komentarze, że „to przecież plastik”. W większości przypadków fakt ten nie ma przecież żadnego znaczenia, a rozróżnienie poszczególnych typów paneli na pierwszy rzut oka wcale nie jest łatwe. Co więcej, większość osób w swoim domu czy mieszkaniu chce przede wszystkim mieszkać i cieszyć się użytecznością oraz trwałością podłogi, a nie skupiać się na tym, czy pod warstwą lakieru znajduje się winyl, czy deska dąb . Szczególnie że obiektywnie patrząc podłogi LVT są też łatwiejsze w utrzymaniu od tych wykonanych z laminatu czy drewna. Tym, co je wyróżnia, jest możliwość czyszczenia ich zarówno na sucho, jak i mokro. Oczywiście obecnie coraz więcej klasycznych paneli także daje taką możliwość – jednak w dalszym ciągu ich ścięte boki nie są w pełni zabezpieczone, wilgoć może też dostać się do ich wnętrza w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Produkty z PCV absolutnie nie mają takich problemów.

Panele LVT – warto inwestować w winylową podłogę?

Jak czyścić panele winylowe – najważniejsze zasady!

Bez wątpienia omawiane rozwiązanie podłogowe jest dość łatwe w codziennym czyszczeniu. Nie da się jednak ukryć, że także i w tym przypadku można popełnić błędy, które w konsekwencji mogą nawet uszkodzić strukturą winylu. Dlatego też poniżej prezentujemy cztery najważniejsze zasady czyszczenia powierzchni z paneli LVT.

1. Jak czyścić panele winylowe na sucho?

Oczywiście najlepszym sposobem na utrzymanie podłogi z winylu w dobrym stanie jest ich codzienna pielęgnacja. Co ważne, w tym przypadku nie wymaga ona wiele zachodu. Wystarczającym zabiegiem jest odkurzenie powierzchni, co można wykonać przy użyciu standardowych narzędzi – czyli miotły lub odkurzacza. W przypadku rozlania wody czy napojów absolutnie nie trzeba też panikować, gdyż na dobrej jakościowo podłodze absolutnie nie powinny powstać plamy czy zacieki. Na pewno jednak warto jak najszybciej wytrzeć płyn do sucha ścierką czy ręcznikami papierowymi.

2. Jak myć panele podłogowe?

Samo odkurzanie może jednak nie wystarczyć, szczególnie jeśli chodzi o panele winylowe do kuchni czy panele winylowe do przedpokoju. Na nich szczególnie często pozostają zabrudzenia wniesione z dworu, czy też powstałe z drobinek tłuszczu oraz cukru. Najlepszym sposobem na ich usuwanie jest czyszczenia na mokro. Najlepiej wykonać je przy użyciu standardowego, płaskiego mopa zwilżonego wodą z niewielkim dodatkiem płynu czyszczącego. W tym miejscu warto podkreślić, że lepiej unikać mycia z dużą ilością płynu. O ile bowiem nie będzie on groźny dla podłogi, to może spływać po panelach i gromadzić się np. pod meblami czy listwami. Ponadto bardziej mokra podłoga będzie też po prostu dużo dłużej schnąć.

3. Czy panele winylowe można myć mopem parowym?

Mycie paneli winylowych do salonu czy innych pomieszczeń nie jest więc skomplikowane. Nie powinno się go jednak wykonywać przy użyciu różnego typu urządzeń parowych. Wynika to z faktu, że o ile podłogi LVT świetnie znoszą klasyczne wodne ogrzewanie podłogowe, to przy temperaturach w okolicy 100 stopni mogą się nadmiernie kurczyć, co z kolei będzie prowadzić do uszkodzenia ich struktury.

4. Środek do czyszczenia paneli winylowych – jaki musi być?

Drugą uwagą dotyczącą czyszczenia paneli winylowych odnosi się do używanych środków chemicznych. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym wyborem w tym przypadku są preparaty dedykowane do tego typu nawierzchni, albo zamiennie czysta woda. Niektóre detergenty mogą niestety uszkadzać powierzchnię paneli. Absolutnie nie należy też używać wybielaczy oraz ostrych szczotek, które na pewno pozostawią po sobie ślady, a ich wykorzystanie na pewno nie będzie potrzebne nawet w przypadku poważniejszych zabrudzeń.

Bez wątpienia podłogi z PCV to bardzo użyteczne i dobrze wyglądające rozwiązanie. Jak widać, również ich utrzymanie nie powinno nastręczać trudności. Dlatego też są one tak popularne i układane również w niezbyt oczywistych miejscach – np. coraz szerzej dostępne są panele winylowe do łazienki czy panele winylowe na schody. Wszystkie rodzaje nawierzchni tego typu znaleźć można z kolei w naszym sklepie Komfort.pl!