Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. W tym poradniku postaramy się jednak sprawdzić, jaki jest obecnie średni koszt remontu mieszkania i ile będzie trzeba zapłacić za poszczególne usługi, składające się na generalny remont mieszkania. Jeśli planujecie aktualnie takie przedsięwzięcie, to zapraszamy do lektury.

Remont mieszkania koszt – od czego zależy?

Ile kosztuje remont mieszkania deweloperskiego? Ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy czy ile kosztuje remont kawalerki? To pytania zadawane często przez osoby, które planują zakup swojej pierwszej nieruchomości. Jak się łatwo domyślić koszt remontu mieszkania w bloku czy kamienicy uzależniony jest od wielu czynników. Duży wpływ na to, ile kosztuje remont mieszkania, ma na przykład:

  • Typ budownictwa – zwykle z większymi kosztami musicie liczyć się w przypadku remontu mieszkania w starej kamienicy lub bloku z wielkiej płyty. W przypadku takich wnętrz konieczne może być zastosowanie niestandardowych rozwiązań lub wymiana części instalacji.
  • Powierzchnia mieszkania – z oczywistych względów mniej będzie kosztował remont kawalerki niż remont kilku pokojowego mieszkania w kamienicy z wysokimi stropami. Choć warto pamiętać o tym, że koszt remontu mieszkania nie zawsze będzie rósł proporcjonalnie wraz z powierzchnią.
  • Spory wpływ na to, ile kosztuje remonta mieszkania czy kawalerki ma również region, w którym mieszkacie. Z wyższymi cenami usług musicie się zwykle liczyć w przypadku dużych miast czy regionów w dobrej kondycji ekonomicznej. Z nieco wyższym od średniego kosztem remontu mieszkania, musicie się więc liczyć w przypadku Warszawy, Katowic, Krakowa czy Łodzi.
  • Na to, ile kosztuje remont mieszkania, w stopniu znaczącym wpływa również cennik firmy remontowo-budowlanej, z której usług chcecie skorzystać. W tej branży działają zarówno małe, jak i duże firmy, a cenniki poszczególnych prac mogą się znacząco różnić.

Ceny remontu mieszkania – od czego zależą?

Cena remontu mieszkania jest też bezpośrednio uzależniona od tego, na jaki standard wykończenia się zdecydujecie. W naszym sklepie online znajdziecie materiały wykończeniowe (płytki podłogowe, panele, blaty), a także szeroką gamę mebli i innych elementów wyposażenia. W ofercie sklepu Komfort znajdziecie również zlewozmywaki, meble kuchenne i kompleksowe wyposażenie łazienek. Pośród tysięcy produktów oferujemy zarówno tanie i solidne modele, jak i luksusowe produkty z wyższej półki cenowej. Cena za remont mieszkania jest więc w sposób bezpośredni uzależniona od tego, na jakie produkty się zdecydujecie.

Ile kosztuje remont mieszkania za m2?

Często można spotkać się z pytaniami o koszt remontu mieszkania za m2. W praktyce jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania 35 m2 czy, ile kosztuje remont mieszkania 40 m2 lub 50 m2 nie jest możliwa. Postaramy się jednak sprawdzić, ile kosztują poszczególne prace związane z generalnym remontem. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziecie mogli, chociaż z grubsza policzyć, ile będzie Was kosztował remont mieszkania o określonej powierzchni.

Remont mieszkania – kosztorys

Pierwszym krokiem do tego, jak obliczyć koszt remontu mieszkania, powinno być przygotowanie kosztorysu. Jego podstawą jest oczywiście powierzchnia mieszkania. Dotyczy to nie tylko powierzchni podłogi, ale powierzchni ścian i sufitu. Znając dokładne wymiary, możecie policzyć, ile będziecie potrzebowali płytek, paneli, farby i innych materiałów wykończeniowych. Obliczenie dokładnej powierzchni pozwoli Wam również określić szacunkowe koszty remontu mieszkania, jak chodzi o robociznę. Poniżej zebraliśmy dla Was uśrednione ceny różnych prac remontowo-budowlanych. Możecie dzięki nim przygotować orientacyjny kosztorys i obliczyć koszty remontu mieszkania.

Ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej?

Pierwszy etapem prac remontowych w mieszkanie jest najczęściej przygotowanie instalacji wewnętrznych. To, ile kosztuje wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu, zależy między innymi od tego, czy jest to nowe, czy stare budownictwo oraz od tego, jak bardzo chcecie zmienić dotychczasowy układ. Koszt wymiany instalacji elektrycznej w domu rozliczany jest często na podstawie ilości punktów. W zależności od regionu, w którym prowadzone są prace stawki za jeden punkt instalacji elektrycznej (gniazdko, włącznik itd.) to od 140 do 180 zł.

Ile kosztuje wymiana instalacji wodnej w mieszkaniu?

Zdecydowanie większy będzie koszt wymiany instalacji hydraulicznej w mieszkaniu. Wykonanie podejścia wodno-kanalizacyjnego z rurami miedzianymi to od 600 do 750 zł za punkt. Natomiast koszt wymiany instalacji grzewczej w domu (centralnego ogrzewania) to 180-250 zł za punkt.

W przypadku mieszkań w tak zwanym stanie deweloperskim istnieje często możliwość zaplanowania instalacji już na etapie budowy i jest to wliczone w cenę mieszkania.

Ile kosztuje układanie płytek?

Przegląd cen usług związanych z typowymi pracami wykończeniowymi, zaczniemy od tego, ile kosztuje układanie płytek za metr. Cena układania płytek uzależniona jest od ich rodzaju. Układanie ściennej glazury będzie Was kosztowało od około 90 do 130 zł za m2.

Wpływ na cenę układania płytek ma również ich format. Bardziej kosztowne jest układanie bardzo małych płytek, których na jednym m2 mieści się sporo. Mniej zapłacicie natomiast za wielkoformatowe płytki.

Warto także sprawdzić, ile kosztuje układanie płytek na podłodze. Płytki gresowe są nieco trudniejsze w obróbce niż glazura ścienna. W związku z tym cena układania płytek gresowych jest nieco wyższa i wynosi od 130 do 170 zł za m2. Wpływ na cenę tej usługi może mieć również miejsce, w którym układane są płytki. Często to, ile kosztuje położenie płytek na schodach czy na balkonie ustalane jest indywidualnie z wykonawcą.

Ile kosztuje fugowanie?

Zastanawiacie się, ile kosztuje fugowanie płytek? Cena za fugowanie jest najczęściej wliczona w podane powyżej stawki za położenie metra płytek. Jeśli jednak z jakichś względów fugi rozliczane są osobno, to cena tej usługi uzależniona jest przede wszystkim od wielkości płytek. Wpływa to bowiem w sposób bezpośredni na wielkość i liczba fug.

Ile kosztuje tapetowanie?

Kolejny rodzaj prac wykończeniowych związanych z remontem mieszkania to tapetowanie. Na cennik tapetowania spory wpływ mają ewentualne prace przygotowawcze, które często trzeba przeprowadzić przed położeniem tapety. Jest to między innymi zrywanie starych tapet, gruntowanie ścian czy wypełnianie ewentualnych ubytków. Samo położenie tapety to koszt od 30 do 50 zł za m2 w zależności od rodzaju i wzoru tapety. Kwota ta może jednak znacznie urosnąć, jeśli trzeba będzie przeprowadzić również takie prace jak zrywanie tapety i szpachlowanie ścian.

Ile kosztuje malowanie pokoju?

Ile kosztuje malowanie pokoju za metr? Ta usługa to zwykle koszt od 20 do 30 zł za metr kwadratowy. Stawka ta może obejmować malowanie 2 lub 3 warstw. Cena za malowanie ścian może również wzrosnąć, jeśli zdecydujecie się na dekoracyjne lub strukturalne farby.

Ile kosztuje malowanie sufitu?

Koszt malowania sufitu nie odbiega zwykle od tego, ile trzeba zapłacić za m2 ściany. Może mieć to ewentualnie znaczenie, jeśli w grę wchodzi wyłącznie malowanie sufitu po zalaniu. Jednak w większości przypadków cena malowania sufitu jest taka sama jak cena malowania ścian.

Ile kosztuje ułożenie parkietu?

Przejdźmy teraz do cen usług związanych z wykończeniem podłogi. Na wstępie warto sprawdzić, ile kosztuje położenie parkietu. Koszt ułożenia parkietu w standardowym prostym układzie to od 70 do 90 zł za m2. Tradycyjnie największe ceny układaniu parkietu są w województwie mazowieckim i samej Warszawie. Na ceny z niższego przedziału możecie liczyć w przypadku województwa lubuskiego czy świętokrzyskiego.

Ile kosztuje położenie paneli podłogowych?

Nieco mniejszy będzie koszt położenia paneli podłogowych. Jeśli są to panele montowane bezklejowo na tak zwany klik i nie planujecie żadnych skomplikowanych wzorów jak na przykład jodełka, to cena położenia paneli podłogowych to zwykle 30-50 zł za m2.

Oprócz wszystkich wymienionych powyżej prac na remont mieszkania składa się jeszcze wiele innych mniejszych czynności jak, chociażby montaż grzejników, montaż oświetlenia (lampy wiszące, sufitowe, kinkiety, oprawy oświetleniowe), montaż listew przypodłogowych, parapetów wewnętrznych itd. Pamiętajcie, że jeśli zależy Wam na zmniejszeniu kosztów remontu mieszkania, to część prac możecie wykonać samodzielnie. W naszym dziale z poradami znajdziecie wiele praktycznych wskazówek między innymi na to, jak położyć wykładziny dywanowe czy panele laminowane. W dziale Inspiracje i porady znajdziecie także wiele aranżacyjnych wskazówek dotyczących urządzania wnętrz inspirowanych różnymi architektonicznymi stylami.

Czytaj także: