Spiżarnia w domu – gdzie ją urządzić? W piwnicy, kuchni czy garażu?

Redakcja Komfort

07.02.2025
Kategoria: Piwnica
4 min. czytania
spiżarnia w domu
Spiżarnia w domu niegdyś była oznaką dostatku gospodarzy. Wypełniona po brzegi dawała poczucie bezpieczeństwa. Zwykle było to ciemne i chłodne miejsce zlokalizowane na najniższej kondygnacji domu. Dziś domowa spiżarnia to konieczność dla wszystkich tych, dla których sercem domu jest kuchnia. Dla tych, którzy uwielbiają gotować i robić przetwory. Gdzie urządzić spiżarnię? W kuchni, piwnicy czy może w garażu? Sprawdź wady i zalety każdego z tych rozwiązań!

Spiżarnia w domu – jak ją urządzić?

Funkcjonalna spiżarnia w domu to dodatkowa przestrzeń, która pozwala na przechowywanie artykułów spożywczych, domowych przetworów czy sprzętów kuchennych. Dzięki domowej spiżarni znacznie łatwiejsze będzie również utrzymanie porządku przestrzeni roboczej. Spiżarnia w domu ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – ułatwia królowanie w kuchni i umożliwia szybką kontrolę zapasów. Kluczem do sukcesu jest przemyślane urządzenie spiżarni. Ale gdzie najlepiej ją zaplanować? Czy najlepszym rozwiązaniem będzie mała spiżarnia w kuchni, czy może domowa spiżarnia urządzona w osobnym pomieszczeniu?

Warto wiedzieć
Domowa spiżarnia powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, by mieć do niej łatwy i szybki dostęp. Planując spiżarnię blisko kuchni, zapewnisz sobie wygodny dostęp do zapasów spożywczych podczas gotowania. Idealnie, jeśli możesz ją zaplanować w chłodnym i suchym miejscu, od strony północnej  – na przykład pod schodami lub w piwnicy. Pamiętaj, że musi być to miejsce osłonięte przed światłem słonecznym i dobrze wentylowane.

Ukryta spiżarnia w kuchni

Domowa spiżarnia w kuchni to praktyczne i najbardziej oczywiste rozwiązanie. Jest to najwygodniejsza opcja, która daje ogromny komfort codziennego użytkowania. Gotując czy robiąc przetwory, wszystkie artykuły spożywcze masz wówczas pod ręką. Idealnym rozwiązaniem byłoby wygospodarowanie miejsca na spiżarnię przy kuchni już na etapie projektu wnętrza. Chcąc urządzić funkcjonalną, a jednocześnie estetyczną spiżarnię, możesz zaplanować ją w niewielkiej wnęce. Pamiętaj, że imponujące wymiary spiżarni nie zawsze gwarantują sukces, a nawet wąska spiżarnia może świetnie spełniać swoją funkcję!

Nowoczesna spiżarnia w kuchni ukryta za drzwiami to doskonałe rozwiązanie do wnętrz, w których liczy się przede wszystkim przestrzeń. Wówczas warto wybrać subtelne i nierzucające się w oczy przesuwne drzwi do spiżarni, które nie zaburzą estetyki wnętrza. Co więcej, ukryta spiżarnia gwarantuje także optymalne warunki do przechowywania produktów – chroni przed światłem słonecznym i wysoką temperaturą. Co jednak w sytuacji, gdy projekt domu nie przewiduje ukrytych wnęk i nie mamy możliwością urządzenia spiżarni w oddzielnym pomieszczeniu przy kuchni? Nic straconego!

Chcąc urządzić małą spiżarnię, możesz wykorzystać w tym celu dodatkowy moduł kuchennej zabudowy z różnego rodzaju szufladami, separatorami i wysuwanymi koszykami. Wówczas dostępną przestrzeń w zabudowie możesz zaplanować również jako mini schowek dla często używanych sprzętów kuchennych, które zwykle zajmują robocze blaty. Największą wadą kuchni ze spiżarnią w wersji mini jest ograniczona przestrzeń, która nie pozwoli nam na gromadzenie dużych zapasów.

Warto wiedzieć
Jeśli planujesz urządzić spiżarnię w kuchni, weź pod uwagę nieco wyższą temperaturę panującą we wnętrzu, która nie sprzyja długotrwałemu przechowywaniu niektórych artykułów spożywczych.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Meble kuchenne modułowe

Spiżarnia w piwnicy

Piwnica to praktyczne rozwiązanie na aranżację domowej spiżarni, które cieszy się ogromną popularnością, a wykorzystywane jest od pokoleń. Praktyczne porady dotyczące aranżacji samej piwnicy znajdziesz w naszych artykułach: "Jak urządzić funkcjonalną piwnicę?" oraz "Organizacja piwnicy w bloku". A jak zaplanować w niej spiżarnię?

Największą zaletą domowej spiżarni w piwnicy jest niska temperatura, odpowiednie zaciemnienie i stabilne warunki do przechowywania żywności, a przede wszystkim – przestrzeń. W piwnicy mamy zwykle dużo miejsca do zagospodarowania, dzięki czemu możemy zaplanować tutaj pojemną zabudowę spiżarni z prawdziwego zdarzenia. Bardzo ważne jest również pomysłowe jej wyposażenie. Pojemna szafa wyposażona w praktyczne półki czy dodatkowe skrzynie – to wszystko bez problemu pomieścimy w przestronnym wnętrzu na najniższej kondygnacji budynku.

Projekt spiżarni w piwnicy ma jednak jedną podstawową wadę – konieczność wchodzenia i schodzenia po schodach z ewentualnymi zapasami i produktami spożywczymi może być nieco uciążliwa.

Spiżarnia w garażu

contentImage

Urządzając spiżarnię w domu jednorodzinnym, jednym z częściej wykorzystywanych pomysłów na domową spiżarnię, jest zlokalizowanie jej w garażu. Choć ten wydaje się nieco nietypowym miejscem na przechowywanie produktów spożywczych, może sprawdzić się jako składzik do trzymania zapasów napojów, czy niektórych produktów żywnościowych. Będzie także świetnym miejscem na kuchenne sprzęty, które nie są w codziennym użytku.

Największą zaletą spiżarni w garażu jest jej zlokalizowanie przy głównym trakcie komunikacyjnym z samochodu do domu, dzięki czemu większe i cięższe zakupy możemy wypakować bezpośrednio do składzika. Warto jednak mieć na uwadze również drugą stronę medalu – nie jest to najbardziej higieniczne rozwiązanie, a rzadko kiedy garaż jest na tyle czysty i sterylny, abyśmy mogli przechowywać w nim jedzenie. Decydując się jednak na takie usytuowanie spiżarni, miejsce do przechowywania zapasów żywności należy odpowiednio odgrodzić od przestrzeni, w której trzymamy narzędzia, smary czy paliwo. Pamiętaj więc o odpowiednim zabezpieczeniu swoich zapasów. Pamiętaj, że usytuowanie spiżarni w domu warto uzależnić od tego, co chcesz przechowywać.

Warto wiedzieć
Decydując się na urządzenie spiżarni w garażu, musisz zadbać o odpowiednią izolację termiczną i ochronę przed wilgocią, aby przechowywane produkty były zabezpieczone przed wahaniami temperatury. Warto również zastosować wentylację lub osuszacze, które pozwolą utrzymać optymalne warunki do przechowywania w spiżarni.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Regały magazynowe

Spiżarnia pod schodami

Niewielki metraż nie pozwala Ci na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na spiżarnie? W kuchni brak przestrzeni do przechowywania zapasów, a garaż służy jednocześnie za warsztat? Mieszkając w domu jednorodzinnym, masz jeszcze jedną możliwość – możesz urządzić spiżarnię pod schodami prowadzącymi na piętro domu. Jest to doskonały sposób na wykorzystanie nieużywanej przestrzeni i stworzenie praktycznego miejsca do przechowywania.

Odpowiednia organizacja, przemyślany projekt i wyposażenie spiżarni sprawią, że nawet mała spiżarnia pomieści sporo produktów spożywczych, przetworów czy sprzętów kuchennych. Kluczem jest zastosowanie półek o różnej wysokości – tak, by możliwe było uporządkowanie zarówno wysokich słoików, jak i mniejszych pojemników z przetworami. W miarę możliwości warto zdecydować się również na montaż wysuwanych szuflad, które ułatwią dostęp do produktów schowanych w głębi wnęki.

Najczęściej zadawane pytania
Gdzie najlepiej urządzić spiżarnię w domu?
Najlepsze miejsce na spiżarnię zależy od dostępnej przestrzeni i potrzeb domowników. Spiżarnia w kuchni zapewnia szybki dostęp do produktów, ale może mieć ograniczoną pojemność. Spiżarnia w piwnicy oferuje najlepsze warunki do przechowywania żywności, dzięki chłodnej temperaturze i zaciemnieniu. Spiżarnia w garażu jest wygodna do przechowywania dużych zapasów, ale wymaga odpowiedniej izolacji i higieny. Alternatywnie można wykorzystać przestrzeń pod schodami.
Jakie warunki powinna spełniać domowa spiżarnia?
Spiżarnia powinna być chłodna, sucha i dobrze wentylowana, aby zapobiec psuciu się produktów. Najlepiej, jeśli jest zlokalizowana w miejscu zaciemnionym, z dala od źródeł ciepła. Ważne jest także zastosowanie funkcjonalnych półek i szuflad, które ułatwią organizację zapasów.
Czy spiżarnia w garażu to dobre rozwiązanie?
Spiżarnia w garażu może być praktyczna, zwłaszcza do przechowywania napojów i rzadziej używanych produktów. Jednak wymaga dobrej izolacji termicznej, ochrony przed wilgocią i odpowiedniego odgrodzenia od narzędzi czy chemikaliów, aby zapewnić higieniczne warunki przechowywania.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 07.02.2025

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.