Pralnia w domu – gdzie wygospodarować na nią miejsce i jak ją urządzić?

Zuzanna Ptasińska

Pralnia w domu – na co zwrócić uwagę planując przestrzeń pralni domowej?
Niezależnie od tego, czy marzy Ci się mała pralnia urządzona we wnęce ściennej, czy może nowoczesna pralnia w domu jednorodzinnym, która zagwarantuje miejsce nie tylko do prania, ale również suszenia i prasowania ubrań, jej urządzenie wymaga przemyślanego projektu. Na co warto zwrócić uwagę podczas urządzania takiego pomieszczenia?
Lokalizacja pralni w domu

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem byłoby urządzenie pralni domowej w osobnym pomieszczeniu, na parterze domu lub poddaszu – tak, by strefa robocza nie kolidowała z codziennym funkcjonowaniem domowników. Urządzając nowoczesną pralnię i wybierając odpowiednie miejsce dla niej, ważne jest, by w projekcie uwzględnić dostęp do wody i kanalizacji.
Wentylacja wnętrza
Prawidłowa wentylacja wnętrza, w którym urządzona zostanie pralnia domowa to absolutna podstawa. Wilgoć generowana podczas prania i suszenia ubrań może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, dlatego warto zainwestować w wentylator lub urządzić pralnię w miejscu, gdzie mamy zapewniony dopływ świeżego powietrza. Pamiętaj również, że w pomieszczeniach, w których nie ma dobrej wentylacji, nieodzownym elementem będzie osuszacz powietrza.
Organizacja i wyposażenie domowej pralni
Kluczem do urządzenia funkcjonalnej pralni jest ergonomiczne rozmieszczenie potrzebnych sprzętów i urządzeń. Planując wyposażenie pralni zarówno w pralkę, jak i suszarkę, warto zaplanować postawienie ich obok siebie lub stworzenie konstrukcji na kształt tzw. wieży pralniczej, czyli ustawienie sprzętów jeden na drugim i zabudowa ich w wąskim słupku. Taki montaż pomoże zaoszczędzić dużo miejsca, które możesz wykorzystać na przykład do zaaranżowania strefy prasowania ubrań. Będzie również wygodnym rozwiązaniem nawet w małych pralniach. Półki i regały ułatwią z kolei przechowywanie detergentów czy chociażby koszy na brudną bieliznę. Praktycznym dodatkiem do domowej pralni będzie także blat roboczy do sortowania i składania prania.
Pralnia w domu na poddaszu

Praktycznym rozwiązaniem na zorganizowanie pralni w domu jednorodzinnym jest zaplanowanie kącika pralniczego na wyższej kondygnacji budynku. Pralnia domowa na poddaszu to popularne rozwiązanie szczególnie w niewielkich domach. Największą zaletą pralni na poddaszu jest odizolowanie strefy roboczej od centrum domowego życia. Dzięki temu jesteśmy w stanie odseparować się od dźwięków wirowania, od widoku brudnych ubrań czy rozstawionych suszarek na pranie. Z drugiej strony rozwiązanie to może okazać się nieco uciążliwe – noszenie stosów ubrań po schodach nie jest najwygodniejszą opcją.
Jeśli jednak przestrzeń poddasza jest jedynym miejscem umożliwiającym urządzenie pralni w całym domu, zadbaj o maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Miejsce pod skosami i obniżonym sufitem idealnie nada się do niskiej zabudowy, która z powodzeniem skryje detergenty, środki czystości czy klamerki do ubrań, wieszaki i inne akcesoria niezbędne w pralni.
Domowa pralnia w łazience

Mała pralnia urządzona jako funkcjonalna strefa dużej łazienki to praktyczne rozwiązanie, które może okazać się również bardzo estetyczne. Rozsądny będzie podział wnętrza na dwie części – jedną typowo kąpielową, drugą – roboczą. Tę możesz sprytnie ukryć za parawanem czy drzwiami z mlecznego szkła.
W przypadku, gdy wielkość łazienki uniemożliwia podział wnętrza, praktyczny kącik z pralką możesz zaplanować w łazienkowej zabudowie. Za przesuwnymi drzwiczkami zabudowy pralki schowaj sprzęt i środki czystości. Niezwykle praktycznym elementem wyposażenia łazienki będzie również szafka łazienkowa pod blat z koszem na pranie, która za estetyczną formą skrywa praktyczną funkcjonalność.
Pralnia w piwnicy
Piwnica pełni zwykle funkcję schowka na niepotrzebne rzeczy. Jeśli jednak chcesz maksymalnie wykorzystać jej potencjał, sprawdź jak urządzić funkcjonalną piwnicę. Odpowiednio zaaranżowana, świetnie sprawdzi się nie tylko jako spiżarnia w domu, ale również jako mała pralnia z suszarnią. Osobne pomieszczenie gospodarcze na najniższej kondygnacji domu możesz z powodzeniem zaadaptować na funkcjonalną przestrzeń, która zagwarantuje dogodne warunki zarówno do prania, jak i umożliwi suszenie prania czy prasowanie.
Upewnij się, że piwnica jest sucha i dobrze wentylowana. Wygospodaruj miejsce na pralkę i suszarkę automatyczną – najlepiej blisko odpływu wody. Zadbaj również o odpowiednią ilość półek na potrzebne sprzęty czy środki czystości. Jeśli chcesz, by Twoja pralnia w piwnicy domu była jeszcze bardziej funkcjonalna, pomyśl o wstawieniu do niej deski do prasowania, stołu do składania prania czy praktycznego drążka na wyprasowane ubrania. Jeśli jednak mieszkasz w bloku, chcesz tchnąć nowe życie w piwnicę, ale niekoniecznie urządzić w niej pralnię, przeczytaj nasz artykuł: „Organizacja piwnicy w bloku”.
Pralnia w przedpokoju
Zorganizowanie małej pralni możliwe jest także w przedpokoju. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń, a na co dzień nie chcą walczyć ze stertą brudnych ubrań i słuchać dźwięków pralki, biorąc relaksującą kąpiel. W aranżacji pralni w przedpokoju najlepiej sprawdzą się praktyczne wieże pralnicze. Jest to również doskonały pomysł na wykorzystanie wnęki ściennej, który jednocześnie zapewnia wygodny dostęp do obydwu urządzeń. Całość możesz ukryć za przesuwnymi drzwiami.

Zuzanna Ptasińska




