Rodzaje tarasów – na jaki warto się zdecydować?

Redakcja Komfort

10.04.2025
Kategoria: Ogród i taras
4 min. czytania
rodzaje tarasów
Taras to idealne miejsce do odpoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Planując budowę tarasu, warto zastanowić się zarówno nad jego rodzajem, jak i materiałami, z których zostanie on wykonany. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości przestrzennych możemy zdecydować się na taras naziemny, nadziemny czy nad pomieszczeniem, a każdy z nich może być wykonany z różnych materiałów. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje tarasów i czym wyróżniają się na tle innych opcji.

Taras naziemny – funkcjonalne rozwiązanie do każdego ogrodu

Taras naziemny to najbardziej klasyczny rodzaj tarasu. Zbudowany jest bezpośrednio przy poziomie gruntu, wobec czego nie wymaga robienia fundamentów i skomplikowanych konstrukcji. Zwykle sąsiaduje on z salonem, będąc poniekąd jego przedłużeniem. Tworzy element przejściowy między domem a ogrodem.

Warto wiedzieć
Optymalną wielkością tarasu będzie metraż 15-20 m². Pamiętaj, że zgodnie z Prawem budowlanym, przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy powyżej 35 m² wymagają zgłoszenia właściwemu organowi.
Modna aranżacja tarasu
Modna aranżacja tarasu

Nisko zabudowany taras jest świetnym rozwiązaniem dla domów o niewysokich cokołach lub mieszkań w bloku zlokalizowanych na parterze budynku.

Tego rodzaju taras wymaga solidnej podstawy, która zapewni trwałość i stabilność konstrukcji. Wykonanie tarasu bezpośrednio na glebie nie będzie więc dobrym pomysłem. Jeśli chcesz uniknąć problemów, pamiętaj o stabilnej podbudowie. W tej roli świetnie spiszą się na przykład płyty tarasowe. Zwróć uwagę na wysokość tarasu – powinna ona uwzględniać grubość materiału wykorzystanego do podbudowy, wysokość legarów czy wsporników tarasowych. Jego wierzchnią warstwę może stanowić kostka brukowa, naturalny kamień, płytki tarasowe czy deski tarasowe z drewna.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Legary pod taras

Taras nadziemny – praktyczna przestrzeń na podwyższeniu

Taras, który znajduje się powyżej poziomu gruntu. To, co łączy go z tarasem naziemnym to fakt, że zwykle sąsiaduje on z salonem i jest jego przedłużeniem. Do ogrodu będzie jednak schodziło się po schodkach.

Podstawową różnicą jest to, że taras nadziemny oparty jest o solidną konstrukcję – podwyższenie. Konieczne jest więc zrobienie fundamentów, na których buduje się słupy, a na nich opiera się konstrukcja nośna z legarów. Nawierzchnię tarasu naziemnego mogą stanowić na przykład deski kompozytowe.

Taras nad pomieszczeniem – strefa komfortu na wysokości

Taras zlokalizowany może być również nad pomieszczeniem mieszkalnym czy garażem. Z takim rozwiązaniem często spotkamy się w nowoczesnym budownictwie, w domach piętrowych czy budynkach z płaskim dachem. Jego największą zaletą jest optymalne wykorzystanie przestrzeni i możliwość zaadaptowania jej na komfortową strefę wypoczynkową. Jego budowa – z racji tego, że jednocześnie będzie on pełnił funkcję dachu dla pomieszczenia poniżej – będzie jednak wymagała odpowiedniej izolacji i zabezpieczenia.

Rodzaje tarasów ogrodowych – taras drewniany czy z desek kompozytowych?

Taras kompozytowy to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają pomysłu na tani, trwały i estetyczny kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu. Deski kompozytowe cechuje duża odporność na warunki atmosferyczne, a także brak konieczności przeprowadzania żmudnych prac konserwacyjnych. Warto jednak pamiętać, że w pełnym słońcu deski kompozytowe mogą się nagrzewać, wobec czego praktycznym rozwiązaniem będą wówczas dywany zewnętrzne czy chociażby sztuczne trawy.

Inspiracje na taras z desek kompozytowych
Inspiracje na taras z desek kompozytowych
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Deski tarasowe kompozytowe

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Dywany zewnętrzne

Tymczasem drewniany taras znajduje swoich zwolenników wśród tych, którzy cenią sobie stylowe, efektowne, ale i funkcjonalne rozwiązania. Drewno jest bowiem doskonałym izolatorem, wobec czego nawet w upalne dni taras nie będzie się nagrzewał. Decydując się na taras drewniany, należy jednak mieć na uwadze, że będzie on wymagał regularnych zabiegów konserwacyjnych.

W przypadku podłogi z naturalnych desek dobrze sprawdzi się taras zadaszony, który będzie chronił je przed deszczem. Nie jest to jednak jedyna zaleta – zadaszenie tarasu daje także większe możliwości aranżacyjne. Nie wiesz, jak urządzić taras, by miło spędzać na nim czas? Zapoznaj się z naszymi treściami poradnikowymi. Z nich dowiesz się również, jakie są rodzaje zadaszeń tarasów oraz co na taras niezadaszony sprawdzi się najlepiej.

Najczęściej zadawane pytania
Czy taras naziemny wymaga pozwolenia na budowę?
Przydomowe tarasy naziemne o powierzchni mniejszej niż 35 m² nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.
Jaki rodzaj tarasu będzie najlepszy – drewniany, kompozytowy czy betonowy?
Taras wykonany z drewna jest piękny w swojej naturalności, ale wymaga impregnacji. Deski kompozytowe będą odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu, natomiast płyty betonowe zapewnią największą trwałość.
Jakie są zalety i wady różnych materiałów na taras?
Drewniane tarasy są ciepłe i naturalne, ale wymagają regularnej konserwacji. Deski kompozytowe są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, choć mogą się nagrzewać. Płyty betonowe zapewniają solidność, ale ich surowy wygląd nie każdemu odpowiada. Płytki tarasowe są estetyczne i łatwe w utrzymaniu, jednak w mrozie mogą pękać. Wybór zależy od preferencji i warunków użytkowania.

Redakcja Komfort

Data publikacji: 10.04.2025

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.