Pomysł na tani taras – jak urządzić taras niskim kosztem?
Redakcja Komfort
04.03.2025
Kategoria: Porady DIY, Ogród i taras
6 min. czytania
Marzysz o pięknym tarasie, ale masz ograniczony budżet? Zastanawiasz się, jak urządzić taras, by był efektowny, a jednocześnie nie kosztował fortuny? Wystarczy dobry plan i kilka pomysłowych rozwiązań, by tanio urządzić taras, który będzie stylowy, funkcjonalny, a jednocześnie niezwykle klimatyczny. Sprawdź nasze pomysły na tani taras i przekonaj się, że możesz łatwo stworzyć swoją strefę relaksu na świeżym powietrzu, a wszystko to stosunkowo niskim kosztem.
Tani taras – czy to w ogóle możliwe?
Taras to nasza domowa przystań. Przestrzeń, która służy odpoczynkowi, jest miejscem spotkań i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, a niejednokrotnie także kącikiem do pracy czy nauki. Chcemy, by prezentował się nienagannie, idealnie wpisując się w stylistykę naszego domu i nasze gusta. Budowa i wykończenie tarasu, a także aranżacja kącika do wypoczynku, zwykle nie należą do najtańszych przedsięwzięć. Pamiętaj jednak, że mając nawet ograniczony domowy budżet, nie musisz rezygnować z urządzania tarasu. Potrzebujesz tylko dobrego planu i kilku pomysłowych rozwiązań, które pozwolą Ci urządzić taras tanim kosztem. Dzięki kreatywnym pomysłom i wykorzystaniu dostępnych materiałów możesz stworzyć stylowe i funkcjonalne miejsce do wypoczynku bez nadwyrężania budżetu. Zatem, od czego zacząć?
Chcąc urządzić tani taras, odpowiedź sobie na kilka kluczowych pytań. To od nich w dużej mierze będzie uzależniony ostateczny koszt przedsięwzięcia.
Czy będzie to taras na gruncie, konieczna będzie budowa tarasu i stawianie konstrukcji czy może projekt domu zakłada już taras na piętrze? W ostatnim przypadku sama konstrukcja jest już gotowa i wliczona w cenę budynku.
Czy zależy nam na konstrukcji parterowej podwyższonej i usadowionej na belkach czy fundamentach, czy też wykonamy taras bezpośrednio na ziemi? Druga opcja jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania podłoża i eliminuje koszty związane z przygotowaniem konstrukcji podwyższanej.
Czy aranżacja tarasu zakłada jedynie strefę wypoczynku z meblami tarasowymi czy obejmuje również małą architekturę, np. taras z zadaszeniem czy strefę grillową?
Warto wiedzieć
Wspomniane wyżej kwestie mają zasadniczy wpływ na ostateczny koszt urządzenia tarasu. Jeśli nie posiadasz tarasu na piętrze, najtańszym rozwiązaniem będzie usadowienie go bezpośrednio na gruncie i wyposażenie tylko w niezbędne meble. Jednak i w tym przypadku różnice w ostatecznym koszcie wykonania tarasu mogą być spore, ponieważ kluczowe znaczenie ma też rodzaj wybranych materiałów i rozwiązań.
Pomysł na tani taras – budżetowe wykonanie tarasu od podstaw
dywan nowoczesny kenzy natureing 120x170
Najbardziej kosztownym elementem każdego tarasu jest jego konstrukcja. W tym przypadku warto wybierać więc proste technologie. Jeśli zależy Ci, by urządzić taras tanim kosztem, rozważ najprostsze i najtańsze rozwiązania, które są nie mniej estetyczne od droższych opcji. Zatem, czym wyłożyć taras tanio? Nasze pomysły na tani taras obejmują kilka rozwiązań:
Sztuczna trawa – można ją ułożyć bezpośrednio na poziomie gruntu, który jednak trzeba odpowiednio przygotować. Co warte podkreślenia, prace w tym przypadku można wykonać samodzielne, co zdecydowanie obniży cenę. Sztuczna trawa jest wytrzymała, nie wymaga konserwacji, a jej pielęgnacja jest bardzo prosta.
Kostka brukowa – to sprawdzony sposób na tani taras na gruncie – posadzkę z kostki brukowej można układać bezpośrednio na poziomie gruntu. Jej prawidłowy montaż wymaga nieco więcej wiedzy i doświadczenia, choć i w tym przypadku można się pokusić o wykonanie tarasu samodzielnie. Kostka betonowa jest bardzo wytrzymała, jednak też twarda i zimna, w związku z czym warto rozłożyć na niej dywany zewnętrzne czy też chodniki antypoślizgowe.
Deski kompozytowe – choć nie należą do najtańszych opcji, są zdecydowanie tańsze od drewna egzotycznego czy chociażby płytek ceramicznych. Warto jednak pamiętać, że ostateczny koszt podłogi z desek kompozytowych, z racji konieczności ułożenia konstrukcji na legarach, będzie nieco wyższy.
Warto wiedzieć
Jeśli szukasz pomysłu na tani taras i budżetową podłogę, rozważ płyty betonowe, kostkę brukową lub gumowe maty, które są stosunkowo tanie, łatwe w montażu i utrzymaniu. Jeśli nie chcesz jednak rezygnować z tarasu drewnianego, zamiast drewna egzotycznego postaw na znacznie tańsze deski z drewna sosnowego czy świerkowego.
Tanie meble na taras – jakie wybrać, co się sprawdzi?
deska tarasowa kompozytowa 20x135x2200 mm ciemny brąz winfloor
Niestety sam taras to jeszcze za mało, by na nim wygodnie odpoczywać. Oczywiście zdaniem wielu idealną opcją w tym przypadku będą wiklinowe komplety wypoczynkowe, jednak te z pewnością nie należą do rozwiązań z najniższej półki cenowej. Zatem, jakie meble ogrodowe wybrać?
Jeśli chcesz urządzić taras tanim kosztem, wykorzystaj meble z odzysku albo pokuś się o ich samodzielne wykonanie i rozwiązania DIY.
Meble tarasowe z palet drewnianych – świetny pomysł na stworzenie wygodnej i stylowej przestrzeni wypoczynkowej na świeżym powietrzu. Są łatwe do wykonania i bardzo funkcjonalne. Wystarczy kilka palet, które możesz dowolnie pomalować i dodać do nich miękkie poduszki, by stworzyć efektowny komplet wypoczynkowy DIY. Dzięki temu możesz zaaranżować komfortową strefę relaksu – na przykład na tarasie w stylu rustykalnym – a wszystko to tanim kosztem.
Meble składane – składane krzesła i stoły to doskonały sposób, który sprawdzi się przede wszystkim na małym tarasie. Jest to tanie i niezwykle praktyczne rozwiązanie, za którym idzie oszczędność pieniędzy i oszczędność miejsca.
Meble z drugiej ręki – bazary, wyprzedaże sezonowe czy second-handy to świetne miejsca na znalezienie prawdziwych perełek, które zwykle wiążą się z niewielkim wydatkiem, a spektakularnym efektem.
Zawsze możesz również zrezygnować z klasycznych mebli ogrodowych i stałych miejsc do siedzenia, a postawić na syntetyczne dywany na taras, które wyłożysz dodatkowymi poduchami. Choć jest to duża oszczędność, będzie to jednak rozwiązanie zdecydowanie mniej komfortowe. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy nie masz dużej przestrzeni i szukasz pomysłu na przytulny, ale tani taras. Tego rodzaju aranżacja świetnie sprawdzi się w przypadku tarasu w stylu boho.
Urządzenie tarasu niskim kosztem – tanie dodatki i dekoracje
deska tarasowa kompozytowa 20x120x2000 mm jasny antracyt prodeck
Rachunek za budowę i aranżację tarasu, często bardzo mocno potrafią podbić różne dodatki. Dlatego jeśli zależy Ci na tanim wykonaniu tarasu, postaw na najprostsze i najbardziej efektowne rozwiązania.
W kwestii oświetlenia wybierz stosunkowo tanie girlandy świetlne, światełka choinkowe czy klimatyczne latarenki. Kupując lampy i oświetlenie, rozważ zakup lamp solarnych i świateł LED. Pamiętaj, że muszą być one przeznaczone do użytku zewnętrznego. Oszczędności szukaj w najprostszych rzeczach – zamiast donic z ceramiki, wybierz te z tworzywa, a w miejscu murowanego grilla, który wiąże się z dużym wydatkiem, postaw model przenośny.
Czy taras musi być drogi? Absolutnie nie! Czy możliwe jest urządzenie taniego tarasu? Jak najbardziej! Wszystko w tym przypadku zależy od planu, wybranych rozwiązań i naszego rozmachu. W przygotowaniu idealnej przestrzeni wypoczynkowej mogą też pomóc produkty z oferty Komfort – warto więc się z nimi zapoznać!
Najczęściej zadawane pytania
Czym tanio wyłożyć taras?
Budżetowym rozwiązaniem będzie kostka brukowa lub płyty betonowe. Alternatywą są również deski kompozytowe, które zapewnią zdecydowanie bardziej przytulną i stylową aranżację tarasu.
Jak udekorować taras niskim kosztem?
Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie samodzielne wykonanie dodatków i dekoracji. Meble z palet, oświetlenie z lampek choinkowych czy wykorzystanie świec w szkle – to sprawdzone sposoby na tanią, ale i przytulną aranżację.
Jak oświetlić taras małym kosztem?
Do oświetlenia tarasu możesz wybrać energooszczędne lampki LED lub postawić na lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do prądu.
* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.
Kalkulator kuchni
1
Wielkość
2
Kolor frontów
3
Wyposażenie
4
Montaż
5
Podsumowanie
Suma:
od 0,00 zł
1
Rodzaj
2
Miejsce
3
Podsumowanie
Kuchnia
Wybierz rodzaj spotkania
Bezpłatna konsultacja z Doradcą
do 30 min
0,00 zł
Opowiemy Ci jak wygląda proces zakupu kuchni w Komfort. Otrzymasz fachowe doradztwo w zakresie ergonomii, kolorystyki, doboru AGD oraz materiałoznawstwa.
Projektowanie kuchni
do 120 min
150,00 zł*
Dokonałeś już pomiaru pomieszczenia? Umów się na projektowanie Twojej wymarzonej kuchni!
*Koszt usługi projektowania zostanie zwrócony, jeśli zdecydujesz się na zakup kuchni za minimum 3000 zł.