Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Sposoby na aranżacje ściany nad blatem kuchennym

Jakie są sposoby na aranżację ściany nad blatem kuchennym?

Sposobów wykończenia ściany nad roboczym blatem kuchennym jest wiele - wszystko zależy od stylistyki kuchni, własnych preferencji i budżetu, jakim dysponujemy. Gdy ją odpowiednio zaaranżujemy, stanie się jeszcze jedną ozdobą naszej kuchni. Przy wyborze materiału, pamiętajmy, że miejsce to jest szczególnie narażone na działalnie pary, wilgoci i osadzanie tłuszczu, łatwo brudzi się i zachlapuje.


Płytki ceramiczne

Klasycznym rozwiązaniem są, stosowane z powodzeniem od lat, płytki ceramiczne. Dziś dominują duże formaty, popularne są płytki strukturalne, a nawet polerowany gres, układany na cienką fugę. Bogata kolorystyka i różnorodność wzorów, dostępnych na rynku, sprawi, że każdy klient znajdzie coś zgodnego ze swoim gustem. Taka ściana jest trwała i łatwa do utrzymania w czystości.


Farba

Pomalowanie ściany nad blatem kuchennym to rozwiązanie najtańsze. W sklepach znajdziemy farby ceramiczne lub akrylowe, dedykowane do tego typu miejsc. Zastosowanie farby zmywalnej, pozwoli szybko usunąć zabrudzenia.


Mozaika

Mozaika, składająca się z malutkich elementów, jest niezwykle dekoracyjna, może być wykonana z różnych tworzyw lub ich połączeń: szkła, kamienia czy ceramiki. Łatwo dopasowuje się do nieregularnych powierzchni.


Cegła

Cegła stworzy wrażenie surowego wnętrza, co można zrównoważyć meblami, wyposażeniem i dekoracjami. Takie wykończenie ściany wymaga zaimpregnowania i polakierowania lub pomalowania farbą kuchenną.


Kamień

Efektowne aczkolwiek najdroższe wykończenie ściany to granit, marmur, piaskowiec lub łupek. Niektóre z nich wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Ma te zaletę, że jest łatwy do czyszczenia i trwały.


Drewno

Ten materiał ociepli wnętrze i będzie naturalną dekoracją. Sprawdzą się tu gatunki przede wszystkim egzotyczne. Należy pamiętać o jego regularnej konserwacji. Tańszą opcją może być płyta laminowana, która imituje drewno, dopasowana do blatu, jak również fornir czy sklejka.


Tapeta

Tanie i szybkie wykończenie ściany - najlepiej sprawdzą się tu tapety winylowe lub z włókna szklanego. Zwykłe tapety powinny być przykryte szkłem.


Szkło

Szkło to materiał niezwykle praktyczny i estetyczny. Lśniące, matowe, zdobione, lakierowane, z motywem czy nadrukiem – pełni też rolę dekoracyjną. Świetnie odbija światło, przez co optycznie powiększa przestrzeń.


Stal

Materiał niezniszczalny, pozwalający na mocowanie relingów i akcesoriów kuchennych. Wykończenie może być wykonane ze stali nierdzewnej, szlachetnej, blachy miedzianej lub aluminiowej, przy czym te ostatnie będą wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości.