Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Parawan nawannowy – 5 pomysłów na wannę z parawanem

Parawan nawannowy – 5 pomysłów na wannę z parawanem

Co lepsze – wanna czy prysznic? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a zwolennicy każdej z opcji zażarcie bronią swojego wyboru. Dlatego też warto zwrócić uwagę na rozwiązanie, które choć częściowo może ich pogodzić – czyli postawienia na wannę z parawanem. Czy opłaca się postawić na takie połączenie?

Parawan na wannę – czy to dobre rozwiązanie?

Argumenty zwolenników natrysków i wanien są większości osób dobrze znane. Pierwsi przekonują, że prysznic jest wygodniejszy, oszczędniejszy i zajmuje dużo mniej miejsca w łazience. Miłośnicy kąpieli odpowiadają na to, że oferują one dużo wyższy komfort, pozwalają się odprężyć oraz mogą być wykorzystane także do innych zadań. Co więcej, mogą oni obecnie też dodać, że szybki poranny prysznic jest także możliwy w wannie – o ile zamontujemy na niej odpowiednią osłonę. Taką funkcję pełnią właśnie parawany nawannowe, które mają zapobiegać rozlewaniu wody podczas korzystania z natrysku na stojąco. Bez wątpienia ich zastosowanie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego posiadacza wanny, który nie zawsze może czekać na nalanie odpowiedniej ilości wody. Nie powinna więc dziwić szybko rosnąca popularność tego typu produktów, które dziś można kupić w bardzo wielu formach i wariantach.

Szukasz ciekawych inspiracji z wanną w roli głównej?


Parawan nawannowy przesuwny czy harmonijkowy – jakie produkty można wybrać?

Jeszcze nie tak dawno szukając parawanu, z reguły można było wybierać spośród kilku stałych lub półstałych ścianek montowanych do płytek i krawędzi wanny. Obecnie wybór jest zdecydowanie większy. Wybrać można np.:

  • • Proste parawany stałe – czyli kawałki szkła lub tworzywa montowane na stałe. Działają one podobnie jak ścianki prysznicowe.
  • • Parawany uchylne – w których do krótkiej stałej szyby montowana jest druga na zawiasie. Pozwala to na osłonięcie większej powierzchni bez utrudniania dostępu.
  • • Parawany przesuwne – czyli ścianki podobne do tych znanych z pryszniców z drzwiczkami umieszczonymi na szynach. Można z nich wykonać pełną obudowę wanny.
  • • Parawany harmonijkowe – łatwe do rozsuwania i zasuwania pozwalają na swobodne wybieranie stopnia zasłonięcia łazienki.
    Powyższy podział oparty jest oczywiście na cechach użytkowych. Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne produkty mogą różnić się też materiałami, z których są wykonane, rozmiarami, designem czy kolorystyką.

Inspiracja: Łazienka z wanną wolnostojącą i prysznicem

O czym pamiętać podczas montażu parawanu nawannowego?

Niestety parawany wannowe oprócz wymienionych zalet, posiadają też pewne wady. W przypadku parawanów częściowych, zawsze pewna część pomieszczenia jest odsłonięta. Warianty zasłaniające całą łazienkę utrudniają dostęp i wykonywanie innych czynności w wannie. Z kolei produkty harmonijkowe często mają spore problemy z użytecznością, szczelnością i trwałością. Mimo tych wad warto na nie stawiać, jednak trzeba być świadomym ich ograniczeń. Ważną kwestią w przypadku parawanów jest też ich dopasowanie do miejsca kąpieli. Oczywiście łatwiej zabudować wanny prostokątne niż wanny narożne półokrągłe. Wynika to z faktu, że większość parawanów posiada proste ścianki, które co najwyżej można ustawić pod kątem, by częściowo dostosować do łuku wanny.

Inspiracja: Łazienka z wanną wolnostojącą

Jak zamontować parawan na wannę?

Sporą zaletą ścianek i parawanów nawannowych jest ich stosunkowo nieskomplikowany montaż. Oczywiście systemów oferowanych przez producentów jest mnóstwo – dostępne są chociażby samonośne ścianki przykręcane do ściany i oparte o krawędź wanny, czy też całe nawannowe kabiny z systemem przesuwnych drzwi i poprzecznych rozpór. Niezależnie jednak od produktu, koniecznie trzeba pamiętać o trzech rzeczach:

  • • Parawany muszą być wielkością dopasowane do wanny oraz samej łazienki,
  • • Dokonując montażu, zawsze trzeba przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta – gdyż wbrew pozorom ich ciężar bywa na tyle duży, że złe umocowanie może prowadzić do poważnych wypadków,
  • • Jeśli zależy nam na większej szczelności, koniecznie należy miejsca styku parawanu i ścian lub wanny zabezpieczyć silikonem. Oczywiście nie należy tego robić w przypadku elementów ruchomych.

Inspiracja: Łazienka biało granatowa z wanną wolnostojąca

Bez wątpienia parawany to bardzo ciekawe i użyteczne rozwiązanie, które doceniają zalety wanien, jednak lubią też korzystać z prysznica. Duży wybór produktów tego typu – oraz innych rozwiązań do łazienek – takich jak wanny wolnostojące, narożne, obudowy do wanny, znaleźć można też w naszym sklepie Komfort.pl!