Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Panele laminowane czy winylowe?


Panele laminowane czy winylowe?

„Królem” polskich podłóg są z całą pewnością panele. O ile jednak jeszcze kilkanaście lat temu niepodzielnie dominowały produkty laminowane, to obecnie coraz większe znaczenie zyskują rozwiązania wykonane z polichlorku winylu. Czy warto na nie postawić?

Rodzaje paneli podłogowych – jakie produkty są dostępne?

Jakie są panele podłogowe – każdy widzi. W stwierdzeniu tym jest trochę prawdy, gdyż ten sposób wykończenia podłogi jest na tyle popularny, że trudno by było znaleźć osobę, która by go nie znała. Jednak gdy wejdziemy nieco głębiej w temat, to szybko może się okazać, że większość z nas kojarzy tylko jeden ich typ – czyli produkty laminowane. Dużo mniej popularne są przy tym panele drewniane, korkowe czy właśnie winylowe. Co warte podkreślenia, szczególnie ta ostatnia opcja jest dość nowym i co więcej – bardzo interesującym dla użytkowników rozwiązaniem. Wpływ na to mają przede wszystkim doskonałe ich parametry oraz stosunkowo umiarkowana cena. A jak wypadają one w porównaniu z tradycyjnymi panelami laminowanymi?

Zalety paneli laminowanych

Mimo że z zewnątrz wyglądają na jednolite, to w praktyce panele laminowane składają się z kilku warstw – patrząc od spodu, są to: warstwa przeciwprężna, rdzeń z płyty wiórowej, HDF lub MDF, warstwa dekoracyjna – z laminatu i warstwa ochronna. Dzięki takiej konstrukcji rozwiązania tego typu są twarde i jednocześnie stosunkowo łatwe w obróbce. Do innych ważnych zalet paneli laminowanych zaliczyć można też łatwość ich układania w formie podłogi pływającej, olbrzymi wybór wzorów oraz stosunkowo niewysoką cenę.

Zalety paneli winylowych

Pod względem budowy panele winylowe są dużo mniej skomplikowane, gdyż tłoczy się je w całości z polichlorku winylu (PCW). Oczywiście ich wierzch pokrywany jest z kolei grafiką, która może imitować drewno lub też inne materiały – jak kamień czy beton. Ogólnie rzecz biorąc, panele winylowe są nieco bardziej miękkie, jednak z drugiej strony w ich przypadku istnieje możliwość renowacji. Ważne zalety tego rozwiązania, to także całkowita niewrażliwość na wodę i wilgoć, lepsze przewodzenie ciepła z ogrzewania podłogowego oraz lepsze wyciszenie. Dodatkowo też obok produktów układanych „na click” dostępne są też panele winylowe klejone.

Panele winylowe czy laminowane – które lepsze?

Jak widać, zarówno panele laminowane, jak i winylowe mają szereg zalet, a różnorodność rozwiązań sprawia, że bez trudu znajdziemy takie, które będzie pasować do naszego domu czy mieszkania. Wybór między nimi powinien więc być uzależniony od faktycznych potrzeb. I tak z całą pewnością do kuchni i łazienki dużo pewniejszym rozwiązaniem będą panele winylowe, z racji swej odporności na panujące tam warunki. Również w przypadku pomieszczeń z ogrzewaną podłogą winyl będzie lepszy, choć różnica w tym przypadku nie będzie duża. W przypadku pozostałych pomieszczeń wybór konkretnego rozwiązania schodzić będzie na drugi plan – gdyż zarówno laminaty, jak i winyle sprawdzą się świetnie. Wówczas kluczową kwestią będzie oczywiście wzór desek. Co przy tym warte podkreślenia, bez trudu znajdziemy zarówno panele winylowe jasne, jak i panele winylowe szare czy też nawet panele winylowe białe.

Panele podłogowe – jakie wzory wybrać?

Mówiąc o panelach winylowych i laminowanych koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na ich różnorodność. Pozwala ona na przygotowanie najróżniejszych aranżacji i bardzo ciekawych rozwiązań designerskich. W ostatnich latach bardzo modne jest stawianie na panele winylowe marmur lub imitujące beton. Doskonale sprawdzą się one w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, a także tych w stylu loftowym i industrialnym. Nie znaczy to, że klasyczne panele winylowe dąb odeszły już do lamusa. W dalszym ciągu są one bardzo chętnie wybierane. Wybór między panelami winylowymi a laminowanymi nie jest prosty. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z pozytywnym bólem głowy, gdyż oba te rozwiązania mają sporo zalet. Często więc o zakupie konkretnego produktu mogą decydować niuanse i drobne różnice użytkowe.