Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Panele czy deska podłogowa? Podpowiadamy!


Panele czy deska podłogowa? Podpowiadamy!

Idealna podłoga powinna łączyć w sobie doskonałą użyteczność i efektowny wygląd. Co jednak jasne, ostatecznie spore znaczenie ma też cena, która często może skutecznie tonować nasze zainteresowanie. To właśnie koszt jest też często wymieniany jako główny powód wyboru paneli podłogowych zamiast desek. Czy jednak faktycznie niska cena to jedyna zaleta tego pierwszego rozwiązania? I czy drewno warte jest każdej wydanej złotówki? Na te – oraz wiele innych pytań, odpowiadamy w poniższym tekście.

Jak wykończyć podłogę w domu?

Zastanawiając się nad sposobem wykonania podłóg w domu czy mieszkaniu, zawsze należy przyjrzeć się wszystkim oferowanym rozwiązaniom. Pozwoli to na bliższe zapoznanie się z nimi i w efekcie dokonanie naprawdę świadomego i trafnego wyboru. Oprócz paneli i desek w użytku domowym najczęściej spotykane są następujące rodzaje podłóg:

  • • Płytki – twarde, wytrzymałe i wodoodporne. Jednocześnie też zimne i nieprzyjemne w dotyku.
  • • Wykładziny dywanowe – przyjemne i niedrogie, jednak stosunkowo szybko ulegają zużyciu, a utrzymanie ich w czystości może być problematyczne.
  • • Wykładziny winylowe – wytrzymalsze i łatwe w czyszczeniu, jednak niezbyt estetyczne. Wszystkie one mają swoje zalety i nierzadko sprawdzą się bardzo dobrze. Mimo to panele i drewno wybierane są po prostu chętniej – a to za sprawą ich nieprzeciętnych zalet!

Wszystkie one mają swoje zalety i nierzadko sprawdzą się bardzo dobrze. Mimo to panele i drewno wybierane są po prostu chętniej – a to za sprawą ich nieprzeciętnych zalet!

Zalety paneli podłogowych laminowanych

Panele laminowane to zdecydowanie najchętniej wybierane przez Polaków rozwiązanie na podłogę. Wykonuje się je z kilku warstw różnych materiałów, których ułożenie gwarantuje stabilność i sztywność każdej deski. Ich wierzch pokryty jest dekoracyjną warstwą laminatu, który odpowiada za wygląd danego produktu. Fakt ten sprawia, że panele jasne i panele ciemne mogą mieć dowolny wzór, kolor i odcień. Ta różnorodność jest na pewno bardzo ważną zaletą tego rodzaju podłóg. Drugim ich plusem jest na pewno łatwość układania. Zarówno panele szerokie, jak i wąskie panele podłogowe posiadają systemy zamków, które umożliwiają bardzo szybki montaż bez użycia kleju. Kolejną mocną stroną podłóg z laminatów jest ich stosunkowo duża wytrzymałość na uderzenia i ścieranie – szczególnie w przypadku klasy AC4 i wyższych.

Zalety desek podłogowych

Wbrew pozorom deski podłogowe z drewna dość rzadko są jednolite. Częściej spotykane są produkty dwu lub nawet trzywarstwowe, które w praktyce sprawdzają się dużo lepiej. Wynika to z faktu, że są one tak skonstruowane, by ograniczyć ich uginanie się – które generuje nieprzyjemne dźwięki i może po dłuższym czasie prowadzić do powstawania nierówności czy nawet szczelin. Sytuacja taka jest z kolei na pewno niepożądana, szczególnie że drewniane podłogi same w sobie są niesłychanie długowieczne. Dzięki swej twardości bez trudu wytrzymują one po kilkadziesiąt lat, nadają się także do renowacji. Drugą bardzo ważną zaletą tego rozwiązania jest doskonała estetyka, oparta na wzorach drewna – np. deska dąb, deska klon czy deska orzech. Daje ona bardzo duże możliwości aranżacyjne i w zasadzie jest unikatowa – nie ma możliwości, by istniały dwie identyczne podłogi z drewna. Idąc dalej, warto też zwrócić uwagę na fakt, że to naturalne rozwiązanie jest bardzo przyjemne i ciepłe w dotyku, dzięki czemu nie trzeba go dodatkowo nakrywać dywanami czy chodnikami.

Panele czy deski podłogowe – co wybrać?

Jak widać, zarówno panele, jak i deski mają sporo mocnych stron. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ich słabsze strony. Niestety obie opcje niezbyt lubią się z wodą, w związku z czym do pomieszczeń mokrych należy wybierać lepiej zabezpieczone przed wilgocią produkty do kuchni i łazienek. Przez długi czas problemem była też ich współpraca z ogrzewaniem podłogowym, co jednak częściowo także udało się rozwiązać. Mimo to przewodnictwo cieplne paneli i desek jest siłą rzeczy słabsze od tego, które oferują cienkie wykładziny czy kafelki. Zauważalną wadą laminatów jest z kolei brak możliwości ich naprawy – gdyż każde zdarcie wierzchniej warstwy całkowicie usuwa ich wzór.

Reasumując, można stwierdzić, że decydując się na drewno – i to niezależnie, czy będzie to deska jesion, czy dąb, kupujemy długowieczność, niepowtarzalność oraz lepszą estetykę. Panele to z kolei tańsze i niemniej uniwersalne rozwiązanie, którego jednak nie będzie żal wymienić po kilkunastu latach użytkowania.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady