Rodzaj paneli, podobnie jak w przypadku drewna, powinniśmy dobierać do charakteru miejsca, w którym będą położone. Panele mają bowiem klasy ścieralności oznaczone symbolami: od AC1 do AC6 - im niższa klasa, tym niższa odporność na ścieranie i mniejsza twardość. W sprzedaży właściwie nie znajdziemy podłogi o parametrach niższych niż AC3 i ten symbol oznacza, że produkt idealnie nadaje się do użytku domowego (salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, kuchni i przedpokoju), chyba że mamy kilkoro czworonożnych przyjaciół. Wtedy możemy poszukać produktów o symbolu AC4 lub AC5. Panele mają również 6 klas użyteczności, które dzielą się wg przeznaczenia: pomieszczenia mieszkalne (21, 22, 23) i pomieszczenia użyteczności publicznej (31, 32, 33). Im wyższy numer klasy, tym możliwa jest większa intensywność użytkowania (grubszy panel jest bardziej trwały i odporny na uszkodzenia). Dobry i trwały produkt powinien mieć 7-8 mm grubości.
Kolor paneli jest ważny, ale i w tym przypadku najlepiej stosować zasadę, że w ciemnych pokojach najlepsza jest jasna podłoga o "słonecznym" zabarwieniu. Dobrze również położyć panele o błyszczącej powierzchni, które lepiej odbijają światło. Nie należy przy tym zapominać o odpowiednim (jasnym) kolorze ścian i mebli. Źle dobrane dodatki mogą zniwelować efekt jasnej podłogi. W pomieszczeniach dobrze oświetlonych ciemna podłoga daje wrażenie głębi. Warto też zwrócić uwagę na usłojenie paneli. Duże wzory mogą powodować wrażenie optycznego zmniejszenia powierzchni, natomiast małe - odwrotnie - sprawiają, że pomieszczenie odbierane jest jako większe. Dobre panele laminowane mogą zaskoczyć nawet najbardziej zagorzałych wielbicieli prawdziwego drewna. Współczesna technika sprawia, że często trudno je od siebie odróżnić. Posiadamy kilka typów warstw dekoracyjnych imitujących najróżniejsze rodzaje struktur drewna:
Nie warto kupować najtańszych paneli - praca związana z ich wyborem, montażem, a potem ponowną wymianą, nie opłaci się. Najtańsze mają niską gęstość wewnętrznej płyty HDF, a najdroższe i najlepsze charakteryzuje dużo wyższa gęstość płyty HDF. Na cenę ma także wpływ jakość druku warstwy dekoracyjnej oraz system łączenia - często nowocześniejsze zamki są nieco droższe. Z jakością łączy się również gwarancja. Producenci gwarantują, że panele laminowane w mieszkaniu wytrzymają 10 lat.