Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drewna


Na co zwrócić uwagę przed zakupem drewna?

Do każdego wnętrza należy dobrać odpowiedni rodzaj drewna. Do łazienki polecamy gatunki, które są bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią oraz nie odbarwiają się pod wpływem wody. Sprawdzą się tu teak i iroko. W kuchni można stosować odmiany nieco mniej odporne na działanie wilgoci, takie jak jatoba i badi, natomiast w holu sprawdzą się gatunki twarde, na przykład merbau, doussie, bambus, ipe (lapacho), jatoba. Do sypialni godne polecenia są dąb, brzoza czy kauczuk (hevea). Na posadzki z ogrzewaniem podłogowym trzeba wybrać gatunki, które w małym stopniu zmieniają swoje wymiary pod wpływem temperatury i wilgotności (merbau, iroko, doussie, teak, dąb, jesion). Drewno stosuje się również na tarasie lub brzegu oczka wodnego. Tu proponujemy kategorie o bardzo wysokiej trwałości, twarde i odporne na grzyby. Do nich zaliczają się bangkirai, massaranduba, cumaru i itauba.


Walory estetyczne

Drewno na podłodze zawsze będzie prezentowało się elegancko. Należy jednak pamiętać o sprawdzonych zasadach: w słabo doświetlonych pokojach jasne kolory ścian i podłoga o "słonecznym" zabarwieniu (brzoza, sosna, rozbielony dąb, jesion). W pomieszczeniach większych, dobrze oświetlonych, można położyć podłogę z drewna ciemnego, egzotycznego.

Rodzaj warstwy zabezpieczającej

Najczęściej stosuje się lakier akrylowy, utwardzany promieniami ultrafioletowymi UV (dotyczy to tylko podłóg lakierowanych fabrycznie). Produkt ten jest wolny od rozpuszczalników i formaldehydu. Dzięki specjalnej technice nanoszenia zachowuje naturalny wygląd drewna. Taka podłoga nie będzie wymagała odnawiania przez 7-13 lat. Podłogi drewniane zabezpiecza się również olejem naturalnym. Pogłębia on i podkreśla strukturę drewna, a także zabezpiecza je przed działaniem wilgoci. Podłoga olejowana ma większą elastyczność niż podłoga lakierowana. Ponadto, dobrze chroniona i utrzymywana, uzyskuje z czasem właściwości wodoodporne. Należy ją jednak konserwować woskiem (po 6-12 miesiącach w domu, natomiast w miejscach publicznych o bardzo intensywnym użytkowaniu nawet co tydzień).

Klasy drewna

Dotyczą one wyglądu zewnętrznego w zależności od gatunku: jednolitości barwy, wielkości i ilości sęków oraz usłojenia elementów. Klasa I charakteryzuje się jednolitą barwą, równomiernym, prostoliniowym usłojeniem z małą ilością sęków o średnicy nie przekraczającej 3 mm. W klasie II występują niewielkie sęki o średnicy do 8 mm. Widać nieznaczne różnice barw oraz lekko zakrzywione, pofalowane słoje. Klasy II -V dopuszczają sęki o większej średnicy, barwa i usłojenie na każdym elemencie mogą być odmienne.

Cena i jakość

Drewno wymaga specjalnych zabiegów przygotowawczych, odpowiedniego suszenia, sezonowania. Poddawane jest również selekcji - musi mieć odpowiedni wiek, być zdrowe, rosnąć we właściwych warunkach. Im trudniej pozyskiwalny materiał (np. deska bezsękowa), tym wyższa jest cena podłogi. O wiele łatwiej uzyskać bowiem klepki z sękami i przebarwieniami (najtańsze) niż deski bez sęków i przebarwień (najdroższe). Ważne jest także to, skąd pochodzi drewno. To z plantacji leśnych, gdzie prowadzi się cykliczną renowację lasów, kontroluje zdrowie drzewostanu i uprawia drzewa zgodnie z wszelkimi wymogami ekologii, jest lepsze, ale i droższe. Również sposób wykonania podłogi, użyte materiały i metoda produkcji mają znaczenie. Jeżeli w procesie produkcji stosuje się metody i materiały o najwyższej jakości, gwarantujące najdłuższą trwałość podłogi, to ich cena może być wyższa. Potwierdza to długoletnia gwarancja.