Drewno na podłodze zawsze będzie prezentowało się elegancko. Należy jednak pamiętać o sprawdzonych zasadach: w słabo doświetlonych pokojach jasne kolory ścian i podłoga o "słonecznym" zabarwieniu (brzoza, sosna, rozbielony dąb, jesion). W pomieszczeniach większych, dobrze oświetlonych, można położyć podłogę z drewna ciemnego, egzotycznego.
Najczęściej stosuje się lakier akrylowy, utwardzany promieniami ultrafioletowymi UV (dotyczy to tylko podłóg lakierowanych fabrycznie). Produkt ten jest wolny od rozpuszczalników i formaldehydu. Dzięki specjalnej technice nanoszenia zachowuje naturalny wygląd drewna. Taka podłoga nie będzie wymagała odnawiania przez 7-13 lat. Podłogi drewniane zabezpiecza się również olejem naturalnym. Pogłębia on i podkreśla strukturę drewna, a także zabezpiecza je przed działaniem wilgoci. Podłoga olejowana ma większą elastyczność niż podłoga lakierowana. Ponadto, dobrze chroniona i utrzymywana, uzyskuje z czasem właściwości wodoodporne. Należy ją jednak konserwować woskiem (po 6-12 miesiącach w domu, natomiast w miejscach publicznych o bardzo intensywnym użytkowaniu nawet co tydzień).
Dotyczą one wyglądu zewnętrznego w zależności od gatunku: jednolitości barwy, wielkości i ilości sęków oraz usłojenia elementów. Klasa I charakteryzuje się jednolitą barwą, równomiernym, prostoliniowym usłojeniem z małą ilością sęków o średnicy nie przekraczającej 3 mm. W klasie II występują niewielkie sęki o średnicy do 8 mm. Widać nieznaczne różnice barw oraz lekko zakrzywione, pofalowane słoje. Klasy II -V dopuszczają sęki o większej średnicy, barwa i usłojenie na każdym elemencie mogą być odmienne.
Drewno wymaga specjalnych zabiegów przygotowawczych, odpowiedniego suszenia, sezonowania. Poddawane jest również selekcji - musi mieć odpowiedni wiek, być zdrowe, rosnąć we właściwych warunkach. Im trudniej pozyskiwalny materiał (np. deska bezsękowa), tym wyższa jest cena podłogi. O wiele łatwiej uzyskać bowiem klepki z sękami i przebarwieniami (najtańsze) niż deski bez sęków i przebarwień (najdroższe). Ważne jest także to, skąd pochodzi drewno. To z plantacji leśnych, gdzie prowadzi się cykliczną renowację lasów, kontroluje zdrowie drzewostanu i uprawia drzewa zgodnie z wszelkimi wymogami ekologii, jest lepsze, ale i droższe. Również sposób wykonania podłogi, użyte materiały i metoda produkcji mają znaczenie. Jeżeli w procesie produkcji stosuje się metody i materiały o najwyższej jakości, gwarantujące najdłuższą trwałość podłogi, to ich cena może być wyższa. Potwierdza to długoletnia gwarancja.