Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Łączenie paneli z płytkami – jak robić to dobrze?


Łączenie paneli z płytkami – jak robić to dobrze?

Zróżnicowane wymagania użytkowe i estetyczne pomiędzy podłogami w poszczególnych – czy nawet tych samych pomieszczeniach – często stwarzają konieczność stosowania różnych materiałów. Najpopularniejszą sytuacją tego rodzaju jest użycie płytek i paneli w salonach z aneksem kuchennym. Rozwiązanie takie daje oczywiście optymalne właściwości, jednak z drugiej strony tworzy też konieczność odpowiedniego wykonania łączenia między strefą kuchenną a wypoczynkową. Jak rozwiązać to zagadnienie?

Jak uniknąć łączenia płytek i paneli?

Nim przejdziemy do omówienia rozwiązań pozwalających na estetyczne połączenie różnych rodzajów podłóg, warto chwilę poświęcić na przedstawienie sposobów na ominięcie tego problemu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie może być postawienie na specjalne panele do kuchni o wysokim stopniu zabezpieczenia przed wodą. Idealnie w tej roli sprawdzą się oczywiście produkty winylowe, choć również niektóre klasyczne deski są także wystarczająco odporne. Pójściem w drugim kierunku może być z kolei postawienie na płytki w całym salonie lub też wykładzinę PCV. W obu przypadkach absolutnie nie trzeba się bać, że uzyskany efekt będzie mało satysfakcjonujący. Poszczególni wytwórcy systemów podłogowych oferują coraz więcej ciekawych rozwiązań tego typu, które zawsze też można dodatkowo urozmaicić poprzez dodanie np. dywanów. Posiadając salon z aneksem kuchennym czy też szerokim holem absolutnie nie jesteśmy więc skazani na łączenie różnych rozwiązań. Nie znaczy to jednak, że montaż płytek i paneli w jednym pomieszczeniu to coś złego – wręcz przeciwnie! Niektórzy nawet specjalnie stosują taki zabieg, by uzyskać ciekawszy efekt wykończeniowy.

Jak połączyć płytki z panelami?

Niezależnie od przyczyn, dla których musimy wykonać łączenie płytek z panelami, zawsze warto pamiętać o kilku kwestiach technicznych, których pominięcie może generować bardzo poważne problemy. Przede wszystkim koniecznie należy przestrzegać odpowiedniej kolejności układania podłogi – zaczynając od materiału trudniejszego w obróbce i dopiero do niego dopasowywać ten łatwiejszy. W praktyce oznacza to, że kafelki należy położyć przed panelami. Druga bardzo ważna kwestia dotyczy zwrócenia uwagi na wysokości. Nawet niewielka różnica poziomów będzie skutkowała brakiem możliwości zastosowania większości typów łączeń – ewentualnie spowoduje, że efekt będzie dużo gorszy od oczekiwanego. Na koniec warto też przypomnieć, że z racji swojej charakterystyki, panele podłogowe nigdy nie powinny być docięte bezpośrednio do krawędzi. Czym wypełnić szczelinę dylatacyjną?

Łączenie płytek i paneli listwą

Przez wiele lat najpowszechniej stosowanym sposobem łączenia płytek i paneli było zastosowanie różnego rodzaju listew. Dlatego też obecnie wybierać można spośród dziesiątek produktów o różnym wyglądzie i charakterystyce. Najpopularniejsze są przy tym rozwiązania wykonane z aluminium – płaskie lub półokrągłe. Montuje się je z kolei na wcisk, przy pomocy kleju czy też na kołki rozporowe. Bez wątpienia najtrwalszą opcją jest ostatnia z wymienionych, jednak wymaga ona najwięcej pracy i wiercenia w posadzce. Co warte podkreślenia, sporą zaletą listew podłogowych jest ich uniwersalność i możliwość ukrycia pod nimi większych niedoskonałości – drobnych ukruszeń płytek czy też nierówno przyciętych paneli. Półokrągłe produkty to z kolei jedyna estetyczna opcja na ukrycie różnicy poziomów. Mówiąc o wyglądzie, warto też podkreślić, by dobierać je w taki sposób, by pasowały do podłogi – czyli np. panele podłogowe szare do srebrnej listwy.

Łączenie paneli i płytek bez listwy

Odpowiadając na pytanie, jak połączyć podłogę między kuchnią a salonem, należy też wspomnieć o innych możliwościach. Jednym z najlepszych rozwiązań jest skorzystanie z korka – występującego w postaci listew lub specjalnego płynu. W pierwszym przypadku jest on po prostu wsuwany w szczelinę, a w drugim – wtryskiwany, co pozwala na dokładniejsze wypełnienie dylatacji. Alternatywą jest zastosowanie masy akrylowej, która jednak może być mniej trwała, z racji gorszej elastyczności. Największą zaletą łączenia paneli i płytek bez listew jest… brak listwy, która bardzo wyraźnie je oddziela. Efekt taki może być szczególnie niekorzystny w przypadku gdy zastosujemy np. panele podłogowe białe i bardzo jasne płytki. Sposobów na łączenie płytek i paneli jest więc kilka i wszystkie one mają sporo zalet. Dlatego też ostateczny wybór rozwiązania warto uzależnić od naszych potrzeb i oczekiwań estetycznych. Co przy tym ważne, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na panele Quick Step, czy innego producenta, zawsze zakrywanie szczelin będzie odbywać się w taki sam sposób.