Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę wybrać?


Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę wybrać?

Montaż paneli podłogowych to jedna z mniej wymagających czynności, które wykonuje się podczas remontu. Łatwość układania tego typu podłóg to jeden z czynników, który przyczynił się do wzrostu ich popularności. Kolejne z nich to przede wszystkim prostota eksploatacji oraz niezwykle atrakcyjna cena. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków zamiast kafelek czy wykładzin wybiera właśnie panele. Jeżeli i w Twoim domu zapadła taka decyzja, koniecznie musisz przeczytać nasz artykuł.

Nierówna podłoga a panele

Jeżeli zastanawiasz się, czy można ułożyć panele na nierówne podłoże, to z radością informujemy, że owszem, można. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przed ułożeniem należy je ujednolicić. Dopuszczalne odchyłki w trakcie pomiaru poziomu podłogi wynoszą 3 mm. Wartości powyżej tych zakładanych 3 mm mogą doprowadzić do powstawania mikropęknięć w panelach, a w efekcie do znacznego skrócenia czasu ich użytkowania. Skoro wiesz już, że powierzchnie należy wyrównać, to przejdziemy teraz do kluczowych kwestii, czyli jak wypoziomować podłogę pod panele.

Jak wyrównać podłogę pod panele?

Tak jak już wspomnieliśmy, sam montaż paneli to nic skomplikowanego. Panele układane na równą powierzchnię to czysta przyjemność. Co jednak w sytuacji, kiedy masz do czynienia z krzywą podłogą pod panele? W nowo wybudowanych budynkach, które zostały odebrane przez inspektora nadzoru budowlanego, taki problem nie powinien wystąpić — posadzki zostały sprawdzone i zatwierdzone, dzięki czemu masz pewność, że podłoga jest równa. Wystarczy, że ułożysz odpowiedni podkład i możesz przystępować do układania desek. Należy pamiętać, że pod panele podłogowe do kuchni i te do łazienki warto użyć specjalistycznego podkładu. Możesz wtedy bez problemu kłaść panele klasyczne bądź jakikolwiek inny rodzaj paneli. Skupimy się jednak na przypadku, w którym panele układane są podłoże, które nie jest idealnie proste.

Czym wyrównać podłogę pod panele?

Zazwyczaj pierwszą odpowiedzią, która pada po zadaniu tego pytania, jest: „zrób wylewkę!”. Wylewka to jednak nie zawsze dobre rozwiązanie. Jest to duży koszt, który może przekroczyć zakładany budżet remontowy. Na gotową wylewkę należy ułożyć podkład pod panele i można przystąpić do montażu zarówno szerokich paneli podłogowych, jak i wąskich paneli podłogowych. Co jednak gdyby pominąć etap wylewki i krzywą podłogę pod panele wyrównać samym podkładem? To zależy — to zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo duże są odchyłki na podłodze. Jeżeli posadzka wygląda jak przekrój pionowy Tatr, to niestety, musisz postawić na wylewkę lub jeden ze sposobów, które opisaliśmy w artykule „Jak wyrównać podłogę pod panele bez wylewki? Odpowiadamy”. W przypadku kiedy układasz panele na niezniszczonej, istniejącej podłodze, wystarczy, że wybierzesz odpowiedni podkład. Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę wybrać?

Podkłady z polistyrenu

Wybierając podkład do zadań specjalnych, zadbaj o to, aby był on odpowiedniej grubości. Dzięki temu może się spodnią częścią dopasować do istniejącej podłogi, jednocześnie utrzymując równość górnej powierzchni. Świetnie sprawdzi się pod panele Quick Step, panele rozmiar XXL i każde inne, które znajdziesz w naszej ofercie. Odpowiedni podkładem, jeżeli chcesz układać panele na krzywą podłogę, będą podkłady z polistyrenu (XPS). Spokojnie możesz go zastosować nawet pod panele na korytarz, czy panele do salonu — nie musisz się martwić, że pod wpływem dużych obciążeń odkształci się w jakikolwiek sposób.

Podkłady z korka i gumokorek

Ten rodzaj podkładu świetnie sprawdzi się pod panele do sypialni. Nie tylko wyrówna drobne nierówności, ale ma również świetną izolacją akustyczną. Co równie ważne wykazuje również wysokie wartości w zakresie termoizolacyjności. Ze względu na to, że dość łatwo się odkształca, raczej nie polecamy ułożenia go w miejscach, które są mocno eksploatowane (np. salon czy kuchnia). Jeżeli chcesz wyrównać krzywą podłogę pod panele, to spełni swoje zadanie.

Podkład pod panele z polietylenu

Gąbka jako podkład pod panele? Jak najbardziej! Jeżeli zastanawiasz się jak szybko wyrównać podłogę pod panele, to gąbka PE będzie idealna dla Ciebie. Jest lekka, dzięki czemu nie będzie dodatkowo obciążać konstrukcji. Zachowuje przy tym właściwości termoizolacyjne i świetnie tłumi dźwięk. Dodatkowo jest wodoodporna, dzięki czemu możesz zastosować ją pod panele podłogowe do łazienki.

Rodzajów podkładów pod panele jest mnóstwo, jednakże nie wszystkie sprawdzą się, jeżeli zamierzasz układać panele na nierówną podłogę. Należy również wspomnieć, że ze względu na swoje parametry nie wszystkie mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których będą narażone na oddziaływanie wody. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jaki podkład pod panele na nierówną podłogę wybrać. Pamiętaj jednak, że nawet najgrubszy podkład nie wyrówna dużych ubytków i krzywizn. Jeżeli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami!

Czytaj także: