Wybór odpowiedniej nawierzchni na balkon nie jest wcale łatwy. Wynika to z konieczności znalezienia rozwiązania zarówno wytrzymałego, jak i estetycznego i przyjaznego dla użytkownika. Obecnie w dalszym ciągu najczęściej spotyka się w tym miejscu płytki ceramiczne, które choć trwałe i eleganckie, to jednak nie każdemu przypadną do gustu. Inne popularne opcje to różnego rodzaju maty, dywany czy też deski – naturalne lub winylowe. Obecnie jednak przybywa zwolenników sztucznej trawy, co wynika z jej kilku zalet:
Ułożenie sztucznej trawy na balkonie może być więc bardzo dobrym pomysłem. Można przy tym przypuszczać, że jej popularność byłaby jeszcze większa, gdyby nie negatywne skojarzenia z przeszłości. Wielu osobom trudno zapomnieć, że pierwsze produkty tego typu przypominały raczej zielone wycieraczki i słusznie uznawane były za tandetne i nieestetyczne. Obecnie jednak technologia ich wytwarzania poszła zdecydowanie do przodu i najwyższej jakości nawierzchnie są na pierwszy rzut oka wręcz niemożliwe do odróżnienia od naturalnej murawy. Co więcej, także produkty ze średniej półki wyglądają bardzo dobrze i są przyjemne w dotyku. Efekt wizualny może być w tym przypadku bardzo różny, gdyż oferowane są zarówno soczysto zielone produkty, jak i warianty poprzetykane ciemnozielonymi czy słomkowymi włóknami. Z punktu widzenia jakości należy z kolei zwrócić uwagę na podłoże, na którym ułożona jest sama warstwa trawy, które musi być mocne i najlepiej wykonane gumy lub lateksu. Konieczne jest też występowanie perforacji, dzięki której woda i wilgoć będzie mogła swobodnie odparowywać.
A jaki dywan na balkon i taras będzie najlepszym rozwiązaniem?
Bardzo ważną zaletą sztucznej trawy jest też jej dość prosty montaż. W teorii też praktycznie każdy produkt, niezależnie od dostawcy, można przykleić do podłoża na klej lub taśmę. Mimo to zawsze warto zapoznać się z wytycznymi producenta w tym temacie. Pomoże to uniknąć problemów i zapewni maksymalną wytrzymałość nawierzchni. Bardzo duże znaczenie ma też jakość podłoża – czyli samej powierzchni balkonu. Oczywiście podstawą jest jej oczyszczenie i odtłuszczenie. Duże znaczenie ma też jednak odpowiednie zabezpieczenie betonu przed wodą i mrozem. Z punktu widzenia samego montażu warto też zwrócić uwagę sposób sprzedaży danej trawy, które są dostępne z rolki, lub też w płatach o konkretnym rozmiarze. Decydując się na konkretną opcję, lepiej jest, gdy materiał musimy dociąć. Sztukowanie z mniejszych kawałków zawsze tworzy dodatkowe kłopoty, a miejsca łączeń mogą być widoczne i narażone na uszkodzenia.
Dla osób zainteresowanych położeniem sztucznej trawy na balkonie spore znaczenie ma też oczywiście cena tego rozwiązania. Jak nietrudno się domyślić, i w tym przypadku jest ona zróżnicowana i zależy od jakości. W praktyce za metr kwadratowy materiału zapłacimy od około 12 do 199 zł. Z reguły też złotym środkiem jest stawianie na produkty z przedziału cenowego 30-60 zł, które oferują niezły wygląd i wytrzymałość za przystępną cenę. Estetom na pewno jednak warto polecić droższe opcje, które będą wyglądać naprawdę „jak żywe”.
79,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 64,97 zł
79,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 64,97 zł
69,00 zł/m2
99,00 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 65,00 zł