Sztuczna trawa to coraz popularniejsze rozwiązanie, które znajduje zastosowanie zarówno w aranżacji balkonów, jak i tarasów. Jest świetną alternatywą dla naturalnego trawnika, a przy tym jest zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu i mniej wymagająca. Jednak, aby cieszyła ona oko piękną, wytrzymałą i trwałą nawierzchnią, musi być odpowiednio zamontowana. Wyjaśniamy, jak przygotować podłoże pod sztuczny trawnik oraz jak powinien przebiegać montaż sztucznej trawy krok po kroku.
Jak kłaść sztuczną trawę – podstawowe zasady
Sztuczny trawnik to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Gwarantuje estetyczny wygląd, wyjątkową trwałość przez długie lata, a jednocześnie nie wymaga pielęgnacji tak zaawansowanej, jak ma to miejsce w przypadku naturalnej trawy. Co więcej – sztuczna trawa jest również stosunkowo łatwa w montażu. Nie jest jednak tajemnicą, że proces ten wymaga choćby minimalnej wiedzy i umiejętności. Warto więc wiedzieć, od czego zacząć przygodę ze sztucznym trawnikiem.
Sprawą oczywistą, choć bardzo ważną, jest sprecyzowanie, czy nasz syntetyczny trawnik będzie ułożony na zewnątrz, czy wewnątrz budynku. W tym pierwszym przypadku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie cechy, jak zabezpieczenie przed działaniem wody czy promieni słonecznych. Niektóre dywanowe sztuczne trawy są po prostu dedykowane do pomieszczeń zamkniętych z racji mniejszej wytrzymałości lub braku odpowiedniego podkładu.
Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wymiary. Sztuczne trawniki sprzedawane są z rolek o różnych szerokościach lub też w formie gotowych „dywanów” o określonych rozmiarach. Pierwsze rozwiązanie idealnie sprawdzi się na dużych powierzchniach – m.in. na tarasie czy ogrodzie. Gotowe fragmenty sztucznej trawy często można z kolei wpasować na balkon, czy też wykorzystać jako element ozdobny.
Wygląd sztucznej trawy nie jest bez znaczenia! Wbrew pozorom ma on duże znaczenie z punktu widzenia miejsca montażu. Jeśli kawałki syntetycznej trawy mają być małe i układane w konkretnych miejscach – np. jako zielona podkładka pod donice z kwiatami, to estetyka będzie sprawą drugorzędną. Z kolei w przypadku przykrywania nią całych połaci ogrodu, koniecznie trzeba wybierać wysokiej jakości produkty dobrze imitujące naturalną trawę – by murawa nie wyglądała tanio i plastikowo.
Różnego rodzaju podkłady kojarzą się większości osób z podłogami z paneli laminowanych czy winylowych. Tymczasem odpowiednie przygotowanie podłoża jest ważne w przypadku każdej układanej nawierzchni. Nie inaczej jest też w przypadku sztucznej trawy.
sztuczna trawa laneview 4m
Podkład pod sztuczną trawę ma na celu przede wszystkim stabilizowanie całej konstrukcji. W przypadku montażu na tarasie czy balkonie rolę podłoża świetnie może spełnić wylewka betonowa lub też wcześniej ułożona podłoga z płytek. Zupełnie inaczej będzie jednak wyglądało przygotowanie podłoża w ogrodzie. Tutaj sztuczna trawa może być rozłożona jedynie na starannie wyrównanej i wzmocnionej powierzchni.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Najlepsze sztuczne trawy
Warto wiedzieć
Poprawny montaż sztucznej trawy ma ogromne znacznie. Zaniedbania na tym etapie, nieprawidłowe położenie sztucznego trawnika czy źle przygotowane podłoże, mogą doprowadzić do szeregu problemów. Nieestetyczny wygląd to najmniejszy z nich – rolki materiału zaczną się rozjeżdżać, mogą pojawić się nieefektowne nierówności, fałdy i wybrzuszenia. Co więcej – brak odpowiedniego drenażu przyczyni się do gromadzenia wody, co grozi szybszym niszczeniem materiału.
Podłoże pod sztuczną trawę w ogrodzie – jak je przygotować?
Ułożenie w przydomowym ogrodzie nawierzchni ze sztucznej trawy to estetyczne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Sztuczna murawa nie wymaga słońca, wody i regularnej pielęgnacji, wobec czego jest idealną opcją dla każdego, kto nie ma czasu na jej doglądanie. Sprawdza się ona też w miejscach, gdzie po prostu nie ma dobrych warunków dla jej wzrostu i wegetacji – i to zarówno atmosferycznych, jak i użytkowych. Dlatego też bardzo często układa się ją np. na podjazdach, zacienionych miejscach ogrodu czy na alejkach.
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jak to zrobić? Jakie są kolejne kroki?
Usunięcie starej nawierzchni – usuń stary trawnik, chwasty i inne rośliny oraz kamienie z ziemi.
Wyrównanie i zagęszczenie podłoża – wyrównaj precyzyjnie teren, który będzie stanowił równomierne podparcie dla sztucznej murawy. Do tego celu możesz wykorzystać zagęszczarkę lub wałek.
Położenie warstwy drenażowej – podłoże musi umożliwiać odprowadzanie wilgoci, dlatego konieczne jest wysypanie warstwy kruszywa, które będzie dobrze przepuszczało wilgoć. Tutaj sprawdzi się tłuczeń, żwir czy granitowy miał.
Wyłożenie materiału podkładowego – na kruszywo wysyp warstwę piasku o grubości około 5-6 centymetrów i dokładnie wyrównaj całość. Dzięki temu zyskasz odpowiednią elastyczność i stabilność podłoża.
Rozłożenie agrowłókniny – na tym etapie warto rozważyć wyłożenie agrowłókniny, która zapobiegnie przerastaniu trawy naturalnej i chwastów. Połóż również siatkę chroniącą sztuczny trawnik przed gryzoniami.
Montaż sztucznej trawy – rozwiń trawę i dopasuj jej fragmenty tak, by dokładnie łączyły się ze sobą. W razie konieczności przytnij nadmiar trawy i zamontuj ją według wybranej metody mocowania.
Najprostszym sposobem montażu sztucznej trawy jest przytwierdzenie jej do podłoża za pomocą taśmy dwustronnej. Jeśli zależy Ci jednak na mocniejszym i trwalszym mocowaniu, użyj specjalnego kleju do montażu sztucznej trawy. Dobrze sprawdzi się klej dwuskładnikowy poliuretanowy. Pamiętaj jednak, że przed przystąpieniem do montażu należy zapoznać się ze szczegółowymi zaleceniami producenta.
Ekspert Komfort
Porada eksperta
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Sztuczne trawy
Podkład pod sztuczną trawę na balkonie lub tarasie – jak go wykonać?
W teorii dużo łatwiejsze powinno być przygotowanie podkładu pod sztuczną trawę na tarasie czy balkonie. W praktyce może być z tym jednak różnie. Przede wszystkim należy pamiętać, że podłoże, na którym ma zostać umieszczona syntetyczna trawa, musi być idealnie równe i zabezpieczone przed działaniem wody. Dlatego też łatwiej ułożyć ją na płytkach niż surowej wylewce z betonu czy drewnie. Druga ważna kwestia, to dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, by zapewniała ona jak najlepszą przyczepność dla klejów montażowych. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne z punktu widzenia trwałości. Słabsze wiązania często wychodzą dopiero po kilku miesiącach czy nawet latach eksploatacji. Z kolei ich naprawa bywa bardzo kłopotliwa.
Warto wiedzieć
Betonowa wylewka czy kostka brukowa doskonale nadają się do układania sztucznej trawy. Pierwszym krokiem w tym przypadku jest wyrównanie i oczyszczenie powierzchni. Warto też zwrócić uwagę, czy część kostek lub płyt nie jest ruchoma. Na tak przygotowany beton można w zasadzie od razu położyć syntetyczną trawę, mocując ją za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. W przypadku łączeń należy zadbać, aby szczelina była jak najmniejsza. Łączenia powinny być praktycznie niezauważalne. Jeśli są one lekko widoczne, wyszczotkuj trawę, aby podnieść włókna, by zamaskować ewentualne luki.
Konserwacja sztucznej trawy – co musisz o niej wiedzieć?
Dobrze ułożona sztuczna trawa wysokiej jakości może służyć przez wiele lat. Jednak mimo tego, że wymaga ona dużo mniej zaangażowania, to jednak warto regularnie dbać o jej wygląd. Przede wszystkim należy regularnie usuwać ze sztucznej trawy zabrudzenia, które mogą wywoływać odbarwianie się włókien. W przypadku pojawienia się plam, dobrze jest usunąć je jak najszybciej przy użyciu domowych detergentów, takich jak chociażby płynu do mycia naczyń. W przypadku uszkodzeń mechanicznych nawierzchni czy też odklejenia się jej kawałków także warto jak najszybciej dokonać naprawy.
sztuczna trawa springs 4m
Jeśli chcesz, by sztuczna murawa zachowała swój nieskazitelny wygląd, dbaj o regularne odkurzanie i usuwanie zanieczyszczeń. Pamiętaj o obowiązkowym szczotkowaniu. Po zakończeniu montażu szczotkuj trawę w kierunku przeciwnym do kierunku ułożenia włókien – nigdy nie szczotkuj w tym samym kierunku! Dzięki temu murawa zawsze będzie prezentowała się jak nowa.
Ekspert Komfort
Porada eksperta
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Sztuczne trawy w ofercie Komfort
Sztuczna trawa to bardzo ciekawe rozwiązanie – na balkon, taras czy do ogrodu. Dlatego warto z niego korzystać, szczególnie jeśli nie mamy czasu i możliwości na pielęgnację naturalnego trawnika.
Najczęściej zadawane pytania
Na co kłaść sztuczną trawę?
Pod sztuczną trawę idealnie sprawdzi się wylewka betonowa lub wcześniej ułożona podłoga z płytek. Nieco inaczej będzie wyglądało to w przypadku ogrodu – tutaj trawa może być rozłożona jedynie na starannie wyrównanej i wzmocnionej powierzchni, więc będzie konieczne odpowiednie przygotowanie podłoża.
Na co przymocować sztuczną trawę?
Sztuczną murawę możesz kleić na taśmę dwustronną lub specjalny klej do sztucznej trawy.
Jak dbać o syntetyczny trawnik?
Sztuczna trawa nie jest bardzo wymagająca. Pamiętaj jednak o regularnym odkurzaniu i usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń. Systematycznie szczotkuj murawę, by odświeżyć jej wygląd.
* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.
Kalkulator kuchni
1
Wielkość
2
Kolor frontów
3
Wyposażenie
4
Montaż
5
Podsumowanie
Suma:
od 0,00 zł
1
Rodzaj
2
Miejsce
3
Podsumowanie
Kuchnia
Wybierz rodzaj spotkania
Bezpłatna konsultacja z Doradcą
do 30 min
0,00 zł
Opowiemy Ci jak wygląda proces zakupu kuchni w Komfort. Otrzymasz fachowe doradztwo w zakresie ergonomii, kolorystyki, doboru AGD oraz materiałoznawstwa.
Projektowanie kuchni
do 120 min
150,00 zł*
Dokonałeś już pomiaru pomieszczenia? Umów się na projektowanie Twojej wymarzonej kuchni!
*Koszt usługi projektowania zostanie zwrócony, jeśli zdecydujesz się na zakup kuchni za minimum 3000 zł.