Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zamocować szafki łazienkowe wiszące?

Jak zamocować szafki łazienkowe wiszące?

Samodzielny montaż wyposażenia łazienki to doskonały sposób na szybkie i tańsze ukończenie remontu. Nie da się jednak ukryć, że mocowanie kabiny, zestawu podtynkowego czy wanny wymaga nieco wiedzy i doświadczenia. Dużo łatwiejsze może być jednak zawieszenie szafek. Jak wykonać je prawidłowo?

Jak zamontować szafkę wiszącą – ogólne informacje

Sposobów na przechowywanie w łazience jest co najmniej kilka. Z pewnością jednak różnego rodzaju szafki są jedną z najlepszych opcji. Są one przede wszystkim pojemne i dostępne w różnych wielkościach i układach. Niektóre z nich mogą pełnić dodatkowo rolę lustra, czasem też istnieje możliwość instalacji oświetlenia. Oczywiście szafki dostępne są w dwóch wariantach montażu – stojące, które tylko dodatkowo mocuje się do ściany, by uniemożliwić ich wywrócenie, oraz wiszące – które trzymają się jedynie na kołkach w ścianie.

Druga z opcji jest oczywiście nieco bardziej wymagająca z punktu widzenia montażu, jednak daje dodatkowe możliwości. Przede wszystkim takie produkty można umieścić nad umywalką, pralką czy toaletą, co pozwala na lepsze wykorzystanie miejsca. Niżej wieszane szafki pod blat czy umywalkę ułatwiają z kolei utrzymanie czystości podłogi oraz optycznie nie pomniejszają pomieszczenia – tak jak produkty wolnostojące.

Jaka umywalka do małej łazienki?

Szafka łazienkowa wisząca – na jakiejś wysokości?

Bardzo często zadawanym pytaniem, związanym z montowaniem szafek wiszących, jest kwestia wysokości ich zawieszenia. W tym przypadku nie da się jednak jednoznacznie jej określić, gdyż wszystko zależy od sytuacji i przeznaczenia danego mebla. Przede wszystkim należy pamiętać, że większość szafek wiszących posiada mocowania przy ich górnej części, jednak z reguły są one nieco poniżej krawędzi. Oznacza to, że wiercąc otwory montażowe na wysokości 1 metra, góra mebla będzie znajdowała się kilka centymetrów wyżej. W przypadku gdy mamy do czynienia z wąskimi szafkami wiszącymi typu słupek, z reguły instaluje się je minimum 20 centymetrów od podłogi – by bez trudu można było pod nimi wjechać mopem. Z kolei szafki pod umywalkę powinny być przymocowane tak, by krawędź misy była na wysokości około 75-85 centymetrów. Meble nadumywalkowe, czy też umieszczane nad pralką czy toaletą, muszą być z kolei powieszone tak, by nie utrudniały korzystania z wyposażania znajdującego się niżej oraz nie stwarzały zagrożenia.

Jaki syfon do szafki podumywalkowej?

Jak zamocować szafkę łazienkową wiszącą – krok po kroku

Sam proces montażu szafek wiszących w łazience jest dość prosty, choć może się on różnić w zależności od produktu. Wynika to z faktu, że obecnie używanych jest co najmniej kilka systemów mocowań. Wszystkie one mają jednak jedną cechę wspólną – wykorzystują kołki rozporowe. A jak powiesić szafkę? Proces ten można opisać w 6 krokach:

  • 1. Złożenie mebla – często zaleca się, by półki i drzwi montować dopiero po zawieszeniu.
  • 2. Wymierzenie miejsc na otwory pod kołki rozporowe – pamiętać trzeba o zwróceniu uwagi na ich położenie względem krawędzi szafki.
  • 3. Wiercenie otworów – w przypadku najczęściej stosowanych w łazienkach płytek należy użyć wysokiej jakości wierteł do szkła i kafelków.
  • 4. Montaż elementów podtrzymujących – może on polegać na przyśrubowaniu systemu listew lub okuć, na których wiszą szafki; w innych produktach wkręcić należy haczyki.
  • 5. Powieszenie szafki – o ile nie była ona bezpośrednio przykręcona do ściany.
  • 6. Wykończenie mebla – poprzez umieszczenie półek, montaż drzwi czy podłączenie oświetlenia.

Mała łazienka w bloku

Szafka łazienkowa wisząca z umywalką – co trzeba wiedzieć o jej montażu?

Decydując się na szafki z umywalką, sam proces montażu nie będzie się szczególnie różnił. Należy jednak w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na wysokość mebla i usytuowanie całości tak, by bez problemu podłączyć zarówno umywalki meblowe jak i umywalki bez otworu przelewowego.

Szafka łazienkowa z lustrem i oświetleniem – na co uważać?

W ostatnich latach w małych łazienkach coraz popularniejsze są szafki łazienkowe z lustrem i oświetleniem. Są one bardzo użyteczne, a ich montaż niewiele się różni od klasycznych mebli. Podczas instalacji trzeba jedynie zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest bardzo ostrożne obchodzenie się z drzwiami, by nie uszkodzić lustra. Drugi problem to zwrócenie uwagi na podłączenie prądu. Należy je wykonać zgodnie z instrukcją montażu szafki.

Mała łazienka — 10 rozwiązań do niej

Wiszące szafki łazienkowe to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia, które bez problemu można zainstalować samemu. Niezbędne jest jedynie odpowiednie wymierzenie całości, ostrożne wywiercenie otworów i zamocowanie mebla zgodnie z zaleceniami producenta.