Sposobów na przechowywanie w łazience jest co najmniej kilka. Z pewnością jednak różnego rodzaju szafki są jedną z najlepszych opcji. Są one przede wszystkim pojemne i dostępne w różnych wielkościach i układach. Niektóre z nich mogą pełnić dodatkowo rolę lustra, czasem też istnieje możliwość instalacji oświetlenia. Oczywiście szafki dostępne są w dwóch wariantach montażu – stojące, które tylko dodatkowo mocuje się do ściany, by uniemożliwić ich wywrócenie, oraz wiszące – które trzymają się jedynie na kołkach w ścianie.
Druga z opcji jest oczywiście nieco bardziej wymagająca z punktu widzenia montażu, jednak daje dodatkowe możliwości. Przede wszystkim takie produkty można umieścić nad umywalką, pralką czy toaletą, co pozwala na lepsze wykorzystanie miejsca. Niżej wieszane szafki pod blat czy umywalkę ułatwiają z kolei utrzymanie czystości podłogi oraz optycznie nie pomniejszają pomieszczenia – tak jak produkty wolnostojące.
Jaka umywalka do małej łazienki?
Bardzo często zadawanym pytaniem, związanym z montowaniem szafek wiszących, jest kwestia wysokości ich zawieszenia. W tym przypadku nie da się jednak jednoznacznie jej określić, gdyż wszystko zależy od sytuacji i przeznaczenia danego mebla. Przede wszystkim należy pamiętać, że większość szafek wiszących posiada mocowania przy ich górnej części, jednak z reguły są one nieco poniżej krawędzi. Oznacza to, że wiercąc otwory montażowe na wysokości 1 metra, góra mebla będzie znajdowała się kilka centymetrów wyżej. W przypadku gdy mamy do czynienia z wąskimi szafkami wiszącymi typu słupek, z reguły instaluje się je minimum 20 centymetrów od podłogi – by bez trudu można było pod nimi wjechać mopem. Z kolei szafki pod umywalkę powinny być przymocowane tak, by krawędź misy była na wysokości około 75-85 centymetrów. Meble nadumywalkowe, czy też umieszczane nad pralką czy toaletą, muszą być z kolei powieszone tak, by nie utrudniały korzystania z wyposażania znajdującego się niżej oraz nie stwarzały zagrożenia.
Jaki syfon do szafki podumywalkowej?
Sam proces montażu szafek wiszących w łazience jest dość prosty, choć może się on różnić w zależności od produktu. Wynika to z faktu, że obecnie używanych jest co najmniej kilka systemów mocowań. Wszystkie one mają jednak jedną cechę wspólną – wykorzystują kołki rozporowe. A jak powiesić szafkę? Proces ten można opisać w 6 krokach:
Decydując się na szafki z umywalką, sam proces montażu nie będzie się szczególnie różnił. Należy jednak w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na wysokość mebla i usytuowanie całości tak, by bez problemu podłączyć zarówno umywalki meblowe jak i umywalki bez otworu przelewowego.
W ostatnich latach w małych łazienkach coraz popularniejsze są szafki łazienkowe z lustrem i oświetleniem. Są one bardzo użyteczne, a ich montaż niewiele się różni od klasycznych mebli. Podczas instalacji trzeba jedynie zwrócić uwagę na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest bardzo ostrożne obchodzenie się z drzwiami, by nie uszkodzić lustra. Drugi problem to zwrócenie uwagi na podłączenie prądu. Należy je wykonać zgodnie z instrukcją montażu szafki.
Mała łazienka — 10 rozwiązań do niej
Wiszące szafki łazienkowe to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia, które bez problemu można zainstalować samemu. Niezbędne jest jedynie odpowiednie wymierzenie całości, ostrożne wywiercenie otworów i zamocowanie mebla zgodnie z zaleceniami producenta.