Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wybrać umywalkę? Rodzaje umywalek do Twojej łazienki!


Jak wybrać umywalkę? Rodzaje umywalek do Twojej łazienki!

Łazienka bez umywalki? To praktycznie niemożliwe! Oczywiście na siłę, w przypadku bardzo małych pomieszczeń jej rolę przejąć może wanna czy nawet prysznic. Z pewnością jednak jest to rozwiązanie ostateczne i stosowane w wyjątkowych przypadkach. W każdej normalnej sytuacji miejsce na umywalkę musi się znaleźć. A jak wybrać tą najlepszą? Sprawdźmy dostępne możliwości!

Rodzaje umywalek łazienkowych – jakie masz możliwości?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać idealną umywalkę do łazienki? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak łatwa. W końcu wszystko „zależy” – od tego, jak duże jest nasze pomieszczenie kąpielowe, w jakim stylu jest ono lub ma być urządzone, jakie mamy preferencje użytkowe i budżet do wydania. Wszystko to, w połączeniu z olbrzymim wyborem produktów różnych producentów sprawia, że podjecie ostatecznej decyzji, często nie jest proste. Pomóc w tym może jednak odpowiednie zapoznanie się z dostępnymi możliwościami. Jakie umywalki łazienkowe można obecnie kupić?

Umywalki meblowe

Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań są umywalki meblowe. Z reguły są one dopasowane do konkretnych modeli szafek – wiszących lub stojących, na których krawędziach są osadzone. Połączenie takie pozwala na sporą oszczędność miejsca, gdy przestrzeń pod umywalką jest w pełni zagospodarowana.

Umywalki nablatowe

Innym bardzo popularną opcją są umywalki nablatowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone do montażu na wszelkiego rodzaju blatach w łazience. Co przy tym ważne podkreślenia, w zależności od produktu, mogą one być wpuszczane w blat lub też ustawiane na nim.

Umywalki wiszące

Bardzo klasycznym rozwiązaniem są umywalki wiszące. Montuje się je bezpośrednio do ściany przy użyciu specjalnych kotf lub kołków. Z kolei, aby ukryć syfon, często stosuje się dodatkowe postumenty lub półpostumenty.

Umywalki narożne

Kolejnym użytecznym rodzajem umywalki są rozwiązania przeznaczone do montażu w narożnikach. Najczęściej mają one formę wiszącą, choć nie jest to regułą. Umywalki narożne przeznaczone są do niewielkich łazienek i toalet.

Pisząc o typach umywalek, trzeba też wspomnieć, że powyższa klasyfikacja jest tylko jedną z możliwych. W praktyce niektóre produkty mogą być montowane na kilka sposobów, często też używa się innych kryteriów podziału. Może być nim np. kształt, według którego umywalki dzielimy na prostokątne, okrągłe czy też asymetryczne.

Jak dopasować umywalkę do swojej łazienki?

Oczywiście warto sobie zdawać sprawę z różnorodności mis do mycia rąk. Co jednak jasne, znajomość typów to sprawa pomocnicza. Dużo ważniejszy jest realny pomysł na wykorzystanie konkretnych produktów. Jak można je zastosować?

- Jaka umywalka do małej łazienki? Najbardziej rozsądnymi opcjami będą produkty naszafkowe lub narożne. Zajmują one mało miejsca i pozwalają na lepsze wykorzystanie przestrzeni.

- Umywalka do dużego pokoju kąpielowego? Wiele osób stawia wówczas na obszerny blat, na którym można ustawić jedną lub nawet dwie duże misy. Ta druga opcja jest szczególnie korzystna przy większej liczbie domowników.

- Jaka umywalka nablatowa do łazienki? To oczywiście zależy od miejsca i stylu pomieszczenia. Kwadratowe czy asymetryczne produkty będą doskonale pasować do nowoczesnych łazienek, okrągłe czy owalne lepiej sprawdzą się w klasycznych wnętrzach.

- Kiedy sprawdzi się umywalka wisząca? Tą klasyczną opcję można wykorzystać praktycznie zawsze. W zależności od produktu może ona pasować zarówno do minimalistycznych, jak i bardziej bogatych aranżacji.
Pisząc o doborze umywalki do łazienki, warto też przypomnieć, że musi ona pasować również do baterii. Co przy tym ważne, nie chodzi w tym przypadku jedynie o wygląd. Równie ważny jest sposób umieszczenia kranu. Jeśli będzie on usytuowany w ścianie czy blacie, to należy zakupić model bez otworu na baterię. Umywalki z przelotem są z kolei przeznaczone do kranów stojących. Dobrze dobrana umywalka to nie tylko ozdoba każdej łazienki. Pełni ona także ważną rolę użytkową i towarzyszy nam każdego dnia. Dlatego też warto dobrze przemyśleć jej zakup!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady