Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wybrać chodnik do pokoju dziecięcego?

Jak wybrać chodnik do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecięcy pełni kilka istotnych funkcji – służy zarówno do nauki czy zabawy, jak i stanowi miejsce odpoczynku i regeneracji po intensywnie spędzonym dniu. Warto więc dokładnie zaplanować każdy element jego aranżacji – od odpowiedniego wyposażenia po stylowe, a zarazem funkcjonalne dodatki – takie jak chodnik do pokoju dziecięcego.

Chodniki do pokoju dziecięcego – czy warto?

Chodniki mogą być zarówno praktyczną, jak i ozdobną częścią wystroju wnętrza. W jakich pomieszczeniach można jednak wykorzystywać chodniki – gdzie poza przedpokojem dobrze się sprawdzą? Są to między innymi pokoje dziecięce, które dla wielu maluchów stanowią swoiste domowe centrum dowodzenia. Służą im nie tylko do spania, ale też nauki, zabawy czy spotkań z rówieśnikami.

Nie jest tajemnicą, że ulubionym miejscem zabaw wielu dzieci jest właśnie podłoga. Jednak siedzenie przez dłuższy czas na zimnej posadzce może skończyć się przeziębieniem. Niezwykle pomocne okażą się tu chodniki do pokoju dziecięcego, które będą chronić malca przed chłodem podłogi, a jednocześnie zwiększą komfort podczas zabawy.

Miękki chodniczek będzie także stanowił świetną amortyzację w razie upadku – będzie to miało znaczenie zwłaszcza w przypadku brzdąców, które dopiero uczą się chodzić. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia ochrony podłogi przed uszkodzeniami. Niestraszne więc nam będą upadające na podłogę z impetem zabawki – chodniczki dla dzieci bardzo dobrze zabezpieczą podłogę przed powstawaniem rys czy innych defektów.

Chodnik dziecięcy – jaki materiał wybrać?

Znamy już odpowiedź na pytanie, dlaczego warto kupić chodnik do pokoju dziecięcego. Teraz zastanówmy się zatem, na jaki model powinniśmy się zdecydować. Jednym z aspektów, jakie musimy wziąć pod uwagę, jest materiał wykonania dywanu. W pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzi się chodniczek z przyjemnego w dotyku, a zarazem łatwego w czyszczeniu materiału. Dzięki czemu dziecko będzie chętnie spędzać na nim czas, a my nie będziemy się martwić każdą małą plamką, która pojawia się na jego powierzchni.

Jakie konkretnie materiały będą polecane? Jeśli dziecko nie ma żadnych uczuleń, opcji mamy bardzo wiele. Możemy postawić na model wykonany zarówno z materiałów naturalnych, na przykład wełny, jak i syntetycznych. Jaki chodnik dla dzieci powinniśmy jednak wybrać, jeśli maluch jest alergikiem? W takim przypadku dywan z naturalnym włosiem mógłby nie tylko powodować nasilenie dolegliwości, ale wręcz okazać się groźny dla zdrowia. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będą dywany syntetyczne, do których zaliczamy między innymi chodniki akrylowe czy chodniki polipropylenowe.

Chodnik dywanowy dziecięcy a bezpieczeństwo

Jako że chodniki do pokoju dziecięcego zwykle są stosunkowo lekkie, wielu rodziców obawia się, że będą się one przesuwać – a to z kolei może sprzyjać upadkom. To szczególnie niebezpieczne dla maluchów, które dopiero uczą się chodzić lub w ferworze zabawy biegają po domu. Świetnym wyborem będą więc chodniczki dla dzieci podgumowane – znajdująca się od spodu warstwa gumy będzie zapobiegać ślizganiu się dywanu i będzie utrzymywać go stabilnie na podłodze. Inna możliwość to zakup specjalnej maty antypoślizgowej, którą kładzie się pod chodnik.

Chodnik do pokoju dziecięcego – rozmiary, kolory i wzory

Gdy przebrniemy przez aspekty mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo malca, możemy przejść do znacznie przyjemniejszej części – doboru odpowiedniego rozmiaru, koloru i wzoru. Chodniki do pokoju dziecięcego są dostępne w wielu rozmiarach – do wyboru mamy małe chodniki 60 cm, średnie chodniki 70 cm czy nieco większe chodniki 90 cm. Na który model się zdecydować? To zależy między innymi od powierzchni pokoju – w większym pomieszczeniu lepszym rozwiązaniem będzie duży chodnik. Istotne jest też, gdzie ostatecznie położymy chodnik – przy łóżku wystarczający będzie niewielki dywanik, ale już na środku pokoju, gdzie malec chętnie się bawi, lepiej sprawdzi się większy model.

I w końcu coś, co dzieci lubią najbardziej, czyli kolory i wzory. Nie powinniśmy się bowiem oszukiwać – dla naszych pociech to właśnie wygląd dywanu jest kluczowym aspektem, jaki trzeba mieć na uwadze podczas zakupów. Możliwości jest mnóstwo – od bieli, przez róż i błękit, po soczystą zieleń, od jednolitych modeli, przez delikatnie zdobione, po pokryte w całości grafiką z bajkowym bohaterem. Co jednak bardzo ważne, w tym przypadku mamy właściwie pełną dowolność – jeśli chcemy, możemy pozwolić dziecku wybrać chodnik, który spośród wstępnie wyselekcjonowanych najbardziej mu się podoba. Maluch na pewno to doceni!