Jak sprawdzić, czy dywan jest wełniany? Najlepsze sposoby!
Bożena Tomczyk
Jak sprawdzić, czy dywan jest wełniany i dlaczego warto to weryfikować?
Najłatwiej sprawdzić, czy dywan jest wełniany, czytając treść na metce – informacja o certyfikatach jakości powinna być tutaj podana. Produkt z wełny można rozpoznać również po wyglądzie i teksturze – powinien być m.in. miękki, sprężysty i ciepły. Ma też specyficzny zapach. Jego włókna po kontakcie z ogniem spalają się, a nie topią.
Podjęcie próby sprawdzenia autentyczności wełnianego dywanu jest jak najbardziej uzasadnione. Kupując produkt u renomowanego dostawcy, jego specyfikację techniczną znajdziemy w opisie, a skład na metce. Stawiając na naprawdę solidną jakość, warto szukać certyfikatu Woolmark, który nadawany jest tylko wyrobom wełnianym, spełniającym standardy produkcji. Inaczej jednak może być w przypadku modeli, które metek nie posiadają lub gdy mamy wątpliwości co do ich pochodzenia. Wówczas warto przyjrzeć się im dokładniej.
Dywany wełniane to idealny wybór dla osób, które szukają modnego, stylowego i jednocześnie wytrzymałego elementu wyposażenia. Produkty tego typu nie gromadzą brudu i wilgoci, bo ich włókna są pokryte naturalną lanoliną (tłuszczem). Wykazuje ona odporność na zabrudzenia i chroni włosie przed ścieraniem. Taki rodzaj dywanu przez długie lata zachowuje idealny wygląd. Również czyszczenie dywanów wełnianych jest bardzo proste – wystarczy regularne odkurzanie klasycznym sprzętem ze ssawką i mycie letnią wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, np. szarego mydła. Lanolina wpływa także na właściwości przeciwbakteryjne. Może więc być to odpowiedni dywan antyalergiczny dla dzieci.
Produkty wykonane z wełny owczej, jagnięcej lub włosia zwierząt egzotycznych zwykle kosztują więcej w porównaniu do syntetycznych. Wynika to z m.in. z wymienionych zalet dywanów tego typu. Decydując się na model, wobec którego mamy sporo oczekiwań, warto więc mieć pewność, że jest on naturalny. Przejdźmy więc bardziej szczegółowo do tematu, jak sprawdzić, czy dywan jest wełniany.
Wygląd dobrej jakości dywanów z wełny – miękkość włókna i inne cechy
Przede wszystkim dywany wełniane są elastyczne i sprężyste. Zarówno te tkane ręcznie, jak i maszynowo zwykle wyróżniają się gęstym splotem. To z kolei sprawia, że są szczególnie miękkie w dotyku (bo włókna do siebie przylegają). Gęstość przędzy wpływa również na ich niezwykłą trwałość i wytrzymałość – runo nie odkształca się pod wpływem użytkowania, jest odporne na zagniecenia.
Produkty wełniane raczej nie powinny się też elektryzować. Modele nowe można poznać po tym, że początkowo mają skłonność do linienia. Przecierając mocno ich powierzchnię, na dłoni lub odzieży możemy znaleźć kilka włókien. Z czasem problem ten ustaje.
Wełna jest tworzywem podatnym na barwienie. Często więc można spotkać w takim wydaniu fantazyjne, wzorzyste dywany o różnych kolorach. Po latach, jeśli były narażone na słońce, mogą płowieć, ale raczej nieznacznie.
Wiele naturalnych dywanów ma dwustronną powierzchnię. Jeśli więc sprawdzimy obie strony i nie wyczujemy gładkiego spodu dywanu, to z dużym prawdopodobieństwem będzie to autentyk. Nie dotyczy to jednak produktów cienkich, za to wyposażonych w spód antypoślizgowy.
Dywany wełniane i syntetyczne a test spalania
Nie mając pewności co do rodzaju dywanu, można sprawdzić go za pomocą temperatury. Włókna syntetyczne szybko się odsuwają od ognia i topią – pozostaje po nich lepka, szybko zastygająca masa. Z kolei wytwory wełniane spalają się wolniej, ale w pełni, czyli śladem po nich jest jedynie odrobina popiołu. Oczywiście pamiętajmy, aby nie podpalać dywanu! W najlepszym wypadku doszłoby do jego zniszczenia, a w najgorszym do wzniecenia pożaru w mieszkaniu. Można natomiast spróbować wyjąć odrobinę włókien i te podpalić zapałką na niepalnym spodku i ze szklanką wody w zanadrzu. Podczas tej próby różny będzie też zapach – wełna daje specyficzną woń palonych włosów, a syntetyki – zbliżoną do topionego plastiku.
Bożena Tomczyk