Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić łazienkę z prysznicem?

Jak urządzić łazienkę z prysznicem?

Prysznic czy wanna? – to bez wątpienia jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie urządzania łazienek. Co warte podkreślenia, oba rozwiązania mają liczne grono zwolenników, ale też zaciętych przeciwników. Nie znaczy to jednak, że któreś z nich jest „lepsze” lub „gorsze” – wszystko w tym przypadku zależy od możliwości i osobistych upodobań. W tym tekście zajmiemy się pierwszą z wymienionych opcji – jak urządzić łazienkę z kabiną?


Jakie rodzaje pryszniców są obecnie dostępne?

Wykorzystanie kabiny prysznicowej w łazience większości osób kojarzy się jedynie z małymi pomieszczeniami. Tymczasem w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je także w dużych pokojach kąpielowych. W końcu przecież decyzja o wyborze wanny lub prysznica powinna być uzależniona przede wszystkim od naszych potrzeb i oczekiwań, a nie metrażu. W tym miejscu warto podkreślić, że niektórzy posiadacze dużych powierzchni lub kilku łazienek w domu decydują się na zastosowanie jednocześnie wanny i natrysku – co pozwala na zażywanie odprężających kąpieli w weekend, oraz szybkie branie prysznica na co dzień. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na prysznic z konieczności, czy po prostu wolimy to rozwiązanie, powinniśmy wiedzieć, z jakich rozwiązań możemy obecnie skorzystać.

  • Kabina z wysokim brodzikiem – czyli przez wiele lat najpopularniejsza opcja. Zajmuje ona niewiele miejsca i pozwala na wykorzystanie jako miniwanna – do prania ręcznego czy np. kąpania dziecka.
  • Kabina z niskim brodzikiem – rozwiązania tego typu cieszą się rosnącą popularnością w ostatnich latach. Jej główną zaletą jest dużo łatwiejsze wchodzenie i lekkość całej konstrukcji – co sprawia, że optycznie zajmuje on mniej miejsca.
  • Prysznic bez brodzika – czyli nieposiadający w ogóle brodzika, a jedynie odpływ w podłodze – klasyczny lub liniowy. To obecnie bardzo modne rozwiązanie, które jest jednocześnie bardzo wygodne i użyteczne.
  • Prysznice walk-in – nie posiadają one brodzika i drzwi. Ich zaletą jest niska cena, łatwość montażu i brak przeszkód architektonicznych – co ma szczególnie duże znaczenie dla osób starszych czy o ograniczonej sprawności ruchowej. Jest to idealna opcja do nowoczesnej łazienki z prysznicem.

Aranżacja łazienki z prysznicem – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Zdaniem niektórych osób, prysznic to uniwersalne rozwiązanie, które wpasuje się do każdej przestrzeni. Praktyka pokazuje jednak, że często wcale nie jest to takie proste. Dlatego też warto znać kilka pomysłów na jej dobre umieszczenie. Pierwszym ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie wnęk czy załamań w łazience. Czasem pozwalają one na doskonałe wpasowanie ścianki prysznicowej, co z kolei zaowocuje oszczędzeniem sporej ilości miejsca. W sytuacji, gdy urządzana łazienka jest kwadratowa, prawie zawsze optymalne będzie użycie kabiny narożnej. Nieco inną koncepcję można zastosować w przypadku mocno wydłużonych pomieszczeń. W ich przypadku zdecydować się można na dużą, prostokątną kabinę lub rozwiązanie typu walk-in umieszczone na krótszej ścianie. Wszystkie wskazane opcje aranżacyjne pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni, co jest szczególnie ważne w mniejszych łazienkach, w których zmieścić się musi jeszcze toaleta, umywalka i meble łazienkowe.

Jaki prysznic do małej, a jaki do dużej łazienki?

Mimo że w praktyce prawie każdą kabinę można umieścić w dowolniej łazience, to jednak nie da się ukryć, że poszczególne produkty mogą lepiej pasować do większych lub mniejszych przestrzeni. Jak je wybierać?

  • Małe łazienki – w ich przypadku najlepszą opcją wydaje się kabina z niskim brodzikiem, najlepiej półokrągłym. Pozwoli to na oszczędzenie dodatkowego miejsca i jednocześnie nie przytłoczy przestrzeni tak, jak wysoki brodzik. Ten ostatni warto jednak wybrać, jeśli zależy nam, by mieć wygodne miejsce do np. prania ręcznego. Szukając konkretnych produktów, dobrze jest też postawić na te, które posiadają przejrzyste ścianki – co także optycznie powiększy pomieszczenie.
  • Duże łazienki – i w tym przypadku warto postawić na niski brodzik, czy też nawet kabinę walk-in. Dobrą opcją mogą być też duże prysznice prostokątne, które zapewnią naprawdę wysoki komfort. Oczywiście nieco inaczej można podejść do tematu, jeśli jednocześnie chcemy posiadać wannę i natrysk. W takim przypadku często wystarczy niewielka kabina w narożniku, która nie zajmie niepotrzebnie większej ilości miejsca i jednocześnie będzie wystarczająca do szybkich pryszniców.

Prysznic może pasować do praktycznie każdej łazienki. Aby jednak stworzona aranżacja dobrze wyglądała i była użyteczna, koniecznie trzeba wybrać dobrą kabinę z odpowiednim brodzikiem. Szeroki ich wybór można z kolei znaleźć w naszym sklepie.