Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?

Jaka powinna być dobra łazienka? Przede wszystkim wygodna i użyteczna! Co warte podkreślenia, cechy takie posiadać powinno każde pomieszczenie tego typu, także takie, z którego będą korzystać osoby niepełnosprawne. Na co zwracać uwagę podczas projektowania? Przekonaj się sam!


Łazienka dla niepełnosprawnych – jakie powinna spełniać warunki techniczne?

Temat łazienek dla niepełnosprawnych wciąż wymaga w Polsce pewnego odczarowania. Wielu osobom kojarzą się one z fatalnie wyposażonymi i starymi pomieszczeniami z różnego rodzaju ośrodków pomocy czy szpitali. Tymczasem wcale nie muszą one tak wyglądać i co więcej, na zakup odpowiedniego wyposażenia decyduje się obecnie coraz więcej osób prywatnych, którym zależy na wygodzie własnej lub innych domowników. Co nie mniej ważne, w polskim prawie funkcjonuje szereg przepisów, które wskazują normy, które powinny spełniać łazienki dla osób niepełnosprawnych. Co jednak jasne, obowiązek ich stosowania dotyczy w zasadzie tylko obiektów użyteczności publicznej, w których pomieszczenia tego typu muszą się pojawić. W przypadku prywatnych łazienek wskazania te nie obowiązują, choć oczywiście warto wziąć je pod uwagę. W takim przypadku zasadnicze znaczenie powinny jednak mieć wymagania i potrzeby użytkowników, które mogą być bardzo różne – w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Co bowiem jasne, w niektórych przypadkach wystarczające okazuje się zastosowanie pojedynczych akcesoriów ułatwiających korzystanie z toalety czy prysznica – takich jak np. barierki. W innych sytuacjach konieczne będzie jednak zastosowanie dedykowanych umywalek, toalet czy pryszniców.

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych – czym się powinno charakteryzować?

Odpowiednie zaprojektowanie i wyposażenie toalet czy łazienek dla osób niepełnosprawnych jest niezbędne, by korzystanie z niej było komfortowe i bezpieczne. Trzeba przy tym też podkreślić, że przepisy prawa nie precyzują wszelkich szczegółów ich wykonania. Wskazują one jednak, że w pomieszczeniu powinno zostać zapewnione miejsce do manewrowania o wielkości 150x150 cm, a drzwi powinny mieć szerokość minimum 90 cm. Dodatkowo też wymaga się, by prysznic miał powierzchnię minimum 2,5 m 2 i szerokość 150 cm. Nie znaczy to jednak, że w pozostałych kwestiach nie istnieją żadne wytyczne. Te oczywiście są i znaleźć je można w opracowaniach i poradnikach, które jednak nie mają mocy urzędowej. Z pewnością jednak warto je brać pod uwagę!

Toaleta

Przyjmuje się, że powinna ona znajdować się na wysokości około 45-50 cm ponad poziom posadzki. Sama miska powinna z kolei mieć minimum 70 cm długości. Miejsce na papier oraz włącznik spłuczki należy umieścić na poziomie 100-120 cm, a uchwyty niżej – na wysokości około 80-85 cm.

Prysznic

Poza wspomnianą już kwestią wielkości, warto w tym przypadku pamiętać o zamocowaniu siedziska, które powinno znaleźć się na wysokości około 45 cm. W przypadku osób poruszających się na wózku konieczne jest też zapewnienie płaskiej podłogi. Idealnym rozwiązaniem będą w tym przypadku kabiny typu walk-in, które nie posiadają drzwi i dolnych profilów.

Umywalka

W jej przypadku konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni manewrowej o rozmiarach około 90x120 cm, z czego część jej znajdować się musi pod miską. Ta z kolei nie powinna być niżej, niż na wysokości około 70 cm. W tym przypadku uchwyt również powinien znaleźć się na wysokości około 80-85 cm. Wybrane produkty powinny dodatkowo posiadać charakterystyczne wcięcie, które pozwala na bliższe podjechanie dla osób poruszających się na wózku. Mówiąc o umywalkach, warto też wspomnieć o bateriach łokciowych, zwanych też lekarskimi, które ułatwiają korzystanie z kranu.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu wyposażanie do łazienki dla niepełnosprawnych?

Powyższe wytyczne pozwalają dość ogólnie określić, jakie warunki powinny spełniać elementy wyposażenia łazienkowego. W każdej sytuacji koniecznie trzeba też jednak przede wszystkim zwracać uwagę na ergonomię i wygodę użytkowników. Dotyczy to szczególnie prywatnych łazienek, w których możemy sobie pozwolić na wybranie optymalnych dla siebie rozwiązań. Warto w tym przypadku skorzystać też z pomocy doświadczonych projektantów czy specjalistów zatrudnianych przez dobre sklepy z wyposażeniem łazienek. Na koniec warto też przypomnieć, że dobra toaleta dla niepełnosprawnych wcale nie musi być brzydka. Zdali sobie z tego sprawę także sami producenci, którzy oferując coraz ciekawsze pod względem designu produkty oraz akcesoria dla niepełnosprawnych. Co więcej, poprawia się też jakość poszczególnych rozwiązań, które są dzięki temu bardziej niezawodne i łatwiejsze w utrzymaniu.

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana łazienka to olbrzymia pomoc dla każdej osoby niepełnosprawnej. Dlatego też warto zadbać o jej wygląd i wyposażenie. Spory wybór ciekawych artykułów do łazienek dla niepełnosprawnych znaleźć można też w naszym sklepie Komfort.pl.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady