Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak umeblować małą łazienkę?

Jak umeblować małą łazienkę?

Urządzając małą łazienkę, często koncentrujemy się na wyborze odpowiedniej wanny, kabiny, umywalki czy toalety. Tymczasem często najwięcej miejsca zajmują różnego rodzaju szafki łazienkowe. Które z nich warto wybierać? Podpowiadamy!

Meble do małej łazienki – jakie wybierać?

Umeblowanie małej łazienki to zawsze problem. Wynika to z kilku przyczyn, które wzajemnie na siebie oddziałują. Przede wszystkim kupując szafki, musimy je dobrze zgrać z innym wyposażeniem – takim jak wanna, kabina prysznicowa, toaleta czy umywalka. Z drugiej strony, zakup samej umywalki warto przemyśleć pod kątem zastosowanych mebli, ich wyglądu cech i układu. Optymalnym rozwiązaniem jest więc zaprojektowanie całościowej koncepcji urządzenia łazienki, co jednak niekoniecznie jest łatwe – wymaga chociażby pewności, jakich produktów chcemy użyć. Dlatego wiele osób w dalszym ciągu dokupuję meble łazienkowe osobno. Warto więc wiedzieć, że do niewielkich pomieszczeń zaleca się szafki:

  • • Podwieszane – gdyż taki sposób montażu pozwoli zachować wolną podłogę. Wizualnie powiększy to przestrzeń i ułatwi sprzątanie.
  • • Wysokie i wąskie – pójście „w górę” to najlepszy sposób na maksymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni.
  • • Wielofunkcyjne – montaż na drzwiach mebla lustra czy zintegrowane oświetlenie pozwalają na zaoszczędzenie dodatkowego miejsca na ścianach.

Szafki w małej łazience – które będą niezbędne?

Dość często pojawiającą się kwestią związaną z umeblowaniem łazienki, jest próba określenia, jakie szafki są „niezbędne”. Oczywiście jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa, zależy ona w końcu od wielu czynników i realnych potrzeb. Z reguły jednak przyjmuje się, że w łazience powinny się znaleźć:

  • • Szafka na przybory toaletowe i kosmetyki – może być ona pod postacią szafki pod umywalką lub też nad nią.
  • • Szafka na sprzęt AGD – taki jak suszarka, maszynka do golenia, prostownica itp. Może być ona zamknięta lub też otwarta,
  • • Szafka na środki czystości – najlepiej, jeśli jest ona zamykana i ustawiona w taki sposób, by nie możliwy był dostęp do nich dla dzieci czy też zwierząt domowych.

Mała długa łazienka – jak ją umeblować?

Pisząc o umeblowaniu łazienki, warto też zastanowić się nad konkretnymi przypadkami. Pierwszym z nich jest mała i długa łazienka. W jej przypadku kabina lub wanna z reguły umieszczone są na ścianie równoległej do drzwi. Wobec tego na bocznych powierzchniach umieścić można szafki z umywalką 50 cm lub szafki z umywalką 60 cm. Ewentualnie możemy w takiej sytuacji wykorzystać blaty łazienkowe wzdłuż jednej ze ścian oraz szafki pod umywalkę 50 cm – większe rozwiązania, np. szafki pod umywalkę 120 cm lepiej sobie podarować. W takim układzie, obok nich powinny się zmieścić jeszcze jeden lub nawet dwa słupki łazienkowe. Na drugiej ścianie umieszczony zostanie z kolei zestaw podtynkowy Slim oraz ewentualnie dodatkowe szafki łazienkowe wiszące lub lustro łazienkowe.

Meble do bardzo małej łazienki – jakie jest niezbędne minimum?

A co zrobić, gdy jesteśmy właścicielami bardzo małej łazienki o powierzchni poniżej 4 metrów kwadratowych? Wówczas koniecznie trzeba szukać maksymalnych oszczędności przestrzeni. Naszym przyjacielem będą wówczas małe szafki pod umywalkę oraz szafki wiszące ze zintegrowanym lustrem. Lepiej wówczas też postawić na jeden nieco szerszy słupek, który będzie po prostu pojemniejszy, a zajmie mniej miejsca, niż dwie węższe szafki po obu stronach umywalki. Ciekawym rozwiązaniem może być też wykorzystanie przestrzeni pod sufitem nad innymi elementami wyposażenia. Niezbyt głębokie i lekkie szafki można umieścić chociażby nad zestawem podtynkowym WC czy też wanną.
Umeblowanie małej łazienki wcale nie musi być trudne, choć wymaga nieco więcej zaangażowania, niż w przypadku dużych pomieszczeń. Na szczęście jednak z pomocą w tym aspekcie przychodzą sami producenci, którzy oferują produkty wręcz dedykowane do niewielkich wnętrz. Wiele z nich, a także inne wyposażenie do łazienek – jak baterie łazienkowe, baterie łazienkowe z termostatem, grzejniki łazienkowe, oświetlenie łazienkowe, maty antypoślizgowe, akcesoria łazienkowe, akcesoria do mebli łazienkowych a nawet świece i dyfuzory znaleźć można oczywiście w naszym sklepie!

Czytaj także: