Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Jak układać płytki ze spadkiem do kratki?

Co jest najważniejsze podczas układania płytek na podłodze? Zdaniem wielu, dbanie o zachowanie poziomu. Twierdzenie takie ma zresztą solidne podstawy, jednak nie zawsze jest prawdziwe. Mowa w tym przypadku o sytuacji, gdy zachowanie poziomu jest absolutnie niewskazane – czyli o układaniu kafelków ze spadkiem. Jak podejść do tego zagadnienia?

Płytki zamiast brodzika – o czym nie możesz zapomnieć?

Sytuacji, w których układa się płytki łazienkowe czy inne ze spadkiem jest w zasadzie kilka. Przede wszystkim potrzeba taka zachodzi w sytuacji, gdy rezygnujemy z brodzika pod prysznicem. Wówczas to powierzchnia płytek musi częściowo przejąć tę rolę, zapewniając spadek na tyle duży, by woda spływała bezpośrednio do kratki lub też odpływu liniowego. Jest to konieczne, gdyż na idealnie płaskiej nawierzchni woda po prostu rozleje się błyskawicznie na całej dostępnej powierzchni – i będzie rozlewać się dalej, na korytarz. Dodatkowo też należy pamiętać, że zbyt delikatne nachylenie automatycznie też ogranicza pojemność powstałej niecki – co przy ograniczonej przepustowości odpływu także może skutkować rozlewaniem wody.

Kolejną bardzo ważną kwestią związaną z tym tematem jest też odpowiednie zabezpieczenie powierzchni podłogi i ścian przed nasiąkaniem. W przypadku braku brodzika jest to szczególnie ważne, gdyż woda będzie dużo dłużej utrzymywać się na powierzchni płytek. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na krawędzie – odpływu czy też łączenia ścian i podłóg, które z reguły są „słabymi punktami”. A jak przeprowadzić samo układanie płytek ze spadkiem?

Łazienka biało-czarna z prysznicem

Układanie płytek ze spadkiem do kratki – co trzeba wiedzieć?

Od czego zacząć układanie płytek pod prysznicem z odpływem liniowym? Oczywiście od dokładnego przygotowania podłoża. To na nim osadzone będą płytki, w nim też zamontowany będzie odpływ liniowy. Miejsce klejenie musi być bezwzględnie czyste, wolne od luźnych fragmentów betonu czy gipsu oraz oczywiście zabezpieczone przed wodą. W przypadku remontu zawsze dobrze położyć nową warstwę hydroizolacji. Same płytki przykleja się przy użyciu dobrej jakości kleju, najlepiej metodą kombinowaną – czyli poprzez nałożenie warstwy spoiwa zarówno na podłoże, jak i płytkę.

Kluczowym problemem jest jednak oczywiście odpowiednie ułożenie kafelków. Przede wszystkim płytki łazienkowe podłogowe muszą być ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu – powinien on wynosić około 1,5-2,5%. Oznacza to, że jeśli odpływ zamontowany jest w innym miejscu, niż krawędź ściany, to konieczne będzie wykonanie tzw. koperty. W tej sytuacji płaszczyzny spadków skierowane są do mniej więcej centralnie umieszczonego odpływu. Ich krawędzie wymagają więc skośnego docięcia płytek i ułożenia ich pod kątem. Użycie odpływu bocznego pozwala z kolei na wykonanie prostego spadku z jednej strony – wówczas jednak kąt powinien być on nieco większy, by przyspieszyć spływanie wody.

Nie można przy tym nie wspomnieć też o fugowaniu. Powinno być ono wykonane przy użyciu spoin wysokiej jakości, elastycznych i wodoodpornych. Dokładność ich nałożenia jest przy tym kluczowa. Błędy w tym przypadku pozwolą na dostanie się wilgoci pod kafelki.

Jaki kolor fugi do białych płytek?

Jak kłaść płytki ze spadkiem – krok po kroku

A jak wygląda proces układania płytek ze spadkiem przy odpływie liniowym krok po kroku? Można go opisać w ośmiu punktach:

  • 1. Przygotowanie i oczyszczenie podłoża, wykucie otworów pod syfon i odpływ.
  • 2. Położenie hydroizolacji, która powinna obejmować nie tylko samą przestrzeń podłogi pod brodzikiem, ale też przestrzenie wokół oraz ściany.
  • 3. Zamontowanie odpływu oraz syfonu, należy przy tym sprawdzić ich szczelność.
  • 4. Zaplanowanie sposobu ułożenia płytek i wymierzenie koniecznych cięć.
  • 5. Przycięcie pierwszych płytek, licząc od odpływu i sprawdzenie poprawności ich przycięcia na sucho.
  • 6. Montaż pierwszych (na ogół czterech) kafelków przy odpływie. Ich krawędzie powinny idealnie przylegać do odpływu i znajdować się na tym samym poziomie. Ułożenie ich niżej będzie skutkowało opóźnieniem spływu i zaleganiem wody. Wystająca krawędź płytek będzie z kolei nieestetyczna i może powodować zawilgocenie.
  • 7. Przycinanie i mocowanie kolejnych kafelków, najlepiej robić to kolejno odsuwając się od odpływu. W przypadku każdej płytki należy sprawdzić, czy trzyma ona spadek.
  • 8. Fugowanie całości, krawędzie styku ścian i podłogi warto dodatkowo uszczelnić silikonem sanitarnym – podobnie jak łączenie z odpływem.

Łazienka w bloku z prysznicem

Prysznice bez brodzika są obecnie bardzo modne – co wynika z ich wielu zalet i użyteczności. Niestety jednak wymagają one specjalnego ułożenia kafelków pod kątem, z czym poradzą sobie tylko doświadczeni płytkarze. Jeśli więc niezbyt dobrze czujemy się w układaniu płytek, to z pewnością powinniśmy poprosić o pomoc fachowców.

Duża szara łazienka z prysznicem

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady