Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jak położyć panele podłogowe na ścianę?


Jak położyć panele podłogowe na ścianę?

O montażu paneli na podłogach napisano już bardzo wiele. Dużo rzadziej poruszanym zagadnieniem jest instalacja ich na powierzchniach pionowych. Czy w ogóle jest to możliwe i po co wykonywać taki zabieg? Podpowiadamy!

Panele podłogowe na ścianę – czy to ma sens?

Oczywiście na pierwszy rzut oka użycie paneli podłogowych na ścianach to dość dziwne rozwiązanie. W praktyce jednak coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Powody takiej decyzji są z reguły dwojakie:

 • 1. Zamiłowanie do drewna – i wystroju opartego właśnie na tym materiale. Drewniane czy imitujące ten materiał wykończenie ścian pasuje do bardzo wielu aranżacji, ma też pewne zalety użytkowe.
 • 2. Oszczędność – wyłożenie nawet niewielkiej części ścian naturalnym drewnem to często droga inwestycja. Skorzystanie z paneli może być dużo tańsze, a ułożeniem ich można zająć się samodzielnie.

Jakie panele do kuchni i przedpokoju?

Co przy tym warte podkreślenia, do układania na ścianach nadają się zarówno panele szerokie, jak i wąskie panele podłogowe czy panele XXL. W każdym przypadku musimy jednak pamiętać, że produkty te dedykowane są na podłogi, w związku z czym ich montaż będzie od nas wymagał podejścia niestandardowego i dużo większej samodzielności. Z drugiej strony warto jednak podkreślić, że coraz większa grupa wytwórców bierze pod uwagę możliwość takiego użycia swoich produktów i czasem załącza dodatkowe instrukcje.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli laminowanych?

Panele podłogowe na ścianie w sypialni – i nie tylko!

Nim zabierzemy się za układanie paneli podłogowych na ścianie, warto zastanowić się, jak można je wykorzystać. W praktyce można jest oczywiście zastosować w każdym pomieszczeniu, Na co jednak wówczas zwracać uwagę?

 • Panele podłogowe do salonu na ścianę – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Do tego celu sprawdzą się praktycznie wszystkie dostępne panele. Co przy tym jednak jasne, muszą one pasować do reszty wystroju. Można nimi pokrywać całe połacie ścian lub też używać ich do wydzielenia poszczególnych części pomieszczenia.
 • • Panele podłogowe do sypialni na ścianę – to także bardzo popularna opcja. Najczęściej wykończenie z paneli umieszcza się za łóżkiem. Do tego celu warto wybrać produkty o wysokiej klasie ścieralności, na których długo nie będą pojawiać się rysy wynikające z kontaktu z nimi krawędzi ramy łóżka.
 • Panele podłogowe do kuchni na ścianę – decydując się na takie krok, należy pamiętać o wybraniu paneli odpornych na działanie wilgoci. Dodatkowo też lepsze będą produkty o gładkiej powierzchni i bez v-fugi, które będzie można dużo łatwiej zachować w czystości. Jakie panele do kuchni?
 • Panele podłogowe do łazienki na ścianę – pomieszczenie kąpielowe to zawsze trudny teren dla paneli. Głównym problemem jest oczywiście woda, przed którą muszą być zabezpieczone zarówno okładziny, jak i ewentualny podkład oraz systemy łączące. W takim miejscu sprawdzą się najlepiej panele winylowe.
 • Panele podłogowe układane w jodełkę na ścianę – to także jedna z opcji. Ułożenie paneli w ten sposób może być bardziej czasochłonne, ale także i wynik będzie bardziej efektowny. Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na wykończenie całości.

Czym myć panele podłogowe?

Montaż paneli podłogowych na ścianie – jak go wykonać?

A jak ułożyć panele podłogowe na ścianie? Warto zacząć od tego, że często najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na produkty winylowe, jeśli chodzi o panele. Przede wszystkim są one odporne na wodę, a więc doskonale sprawdzą się także w pomieszczeniach mokrych. Co więcej, większość z nich jest przystosowana do montażu na klej, dzięki czemu można je instalować bezpośrednio do ściany.

O czym warto jeszcze wiedzieć w kwestii montażu paneli podłogowych na ścianie?

 • 1. Montując panele do ściany, nie używamy klasycznych podkładów.
 • 2. Przed montażem należy sprawdzić, jaka jest wytrzymałość ściany – cienkie płyty kartonowo-gipsowe mogą nie utrzymać paneli.
 • 3. Układając panele w poziomie, optycznie poszerzymy pomieszczenie, a w pionie – podwyższymy.
 • 4. Ściana, oprócz tego, że powinna być równa i wytrzymała, powinna być także sucha i odtłuszczona.
 • 5. Panele montujemy na klej.

Jeżeli ściana jest nierówna i nie da się jej wyrównać, to montaż paneli najlepiej wykonać na płycie OSB lub podobnej. Przyklejając do niej kolejne panele, uzyskamy trwałą i równą powierzchnię, a sam montaż będzie bardzo szybki i sprawny. Tak przygotowany element należy następnie solidnie przymocować do ściany i wykończyć jego krawędzie. Jest to bardzo ważne, gdyż waga płyty i paneli jest na tyle duża, że w przypadku oderwania może stanowić zagrożenie dla domowników.

Panele – jak układać? Krok po kroku

Panele podłogowe na ścianie? Wbrew pozorom, to wcale nie jest zły pomysł! Pozwoli on na uzyskanie bardzo ciekawego efektu wizualnego i wbrew pozorom nie musi tworzyć dużych kłopotów podczas montażu. Pamiętaj też, że w naszym sklepie znajdziesz wiele wysokiej klasy produktów o różnorodnej kolorystyce – np. brązowe, białe czy szare panele podłogowe!

Jakie panele wybrać? Poradnik KOMFORTU

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady