Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak położyć panele na sufit?


Jak położyć panele na sufit?

Panele najczęściej kładzie się na podłodze, czasem też na ścianach. Umieszczenie ich na suficie może się więc wydawać co najmniej karkołomnym rozwiązaniem. Mimo to niektóre osoby decydują się na takie posunięcie. Czy ma ono sens i jak wykonać je w praktyce? Na te pytania odpowiadamy w tym tekście!

Sufit z paneli – czy to w ogóle możliwe?

Co jasne, niezależnie od tego, czy kupimy panele szerokie, panele XXL czy wąskie panele podłogowe, wszystkie one dedykowane będą do umieszczania na posadzkach. W praktyce oznacza to, że ich charakterystyka, a także opisywany przez producenta sposób montażu nie będą przewidywać instalacji w innych miejscach. Nie znaczy to jednak, że umieszczenie nawierzchni z laminatu czy winylu nie jest możliwe na ścianach, czy właśnie suficie. Z pewnością jednak wymaga on nieco więcej wiedzy, doświadczenia i samodzielności. Jeśli je posiadamy, to bez trudu poradzimy sobie z takim montażem, szczególnie jeśli wcześniej poszukamy odpowiednich informacji w sieci, czy też skonsultujemy się z fachowcami. Z drugiej strony dobrze jest jednak pamiętać, że źle przygotowana okładzina sufitu z paneli podłogowych może być nie tylko nieestetyczna, ale też po prostu niebezpieczna. Kilka metrów kwadratowych powierzchni, na której umieszczono nawet cienkie panele podłogowe 8 mm w razie upadku, może spowodować poważne obrażenia. Dlatego też koniecznie należy zadbać, o odpowiednie zamontowanie całości.

Jakie panele wybrać? Poradnik KOMFORTU

Panele podłogowe na suficie – na co zwracać uwagę?

Jak już wspomniano, kwestie związane z bezpieczeństwem mają podstawowe znaczenie podczas montażu paneli na suficie. Aby go ułatwić, dobrze jest wybrać lekkie panele winylowe, które można mocować bezpośrednio do powierzchni. Niezalecane są z kolei grube panele podłogowe 10 mm czy panele podłogowe 12 mm, które same w sobie są już masywne, a po ułożeniu na płycie będą jeszcze cięższe. W każdym przypadku kluczowe jest jednak mocowanie, które powinno opierać się na profesjonalnych klejach, a w razie potrzeby także dodatkowych mocowaniach w postaci kołków rozporowych lub wkrętów.

Jednak nie są to jedyne kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Ważnym problemem jest też problem wilgoci, która może pojawić się w takich pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia czy też przedpokój. W ich przypadku konieczne jest zastosowanie paneli o odpowiedniej odporności na wodę, jak panele winylowe. Zajmując się zagadnieniami technicznymi, nie powinniśmy jednak zapominać też o kwestiach estetycznych. W tym przypadku panele na suficie mogą być bardzo eleganckim i nietypowym rozwiązaniem. Aby jednak uzyskać odpowiedni efekt, należy dobrze dopasować je do całej aranżacji. Warto też pamiętać, że panele w ciemniejszych kolorach będą optycznie pomniejszać pomieszczenie i nie będą odbijać światła – przez co będzie ono wymagać mocniejszego oświetlenia.

Czym myć panele podłogowe?

Jak zamontować panele podłogowe na suficie?

Sam sposób montażu paneli podłogowych na suficie uzależniony jest od sytuacji. Bardzo ważna jest w tym przypadku nośność stropu, która automatycznie wymusza zastosowanie odpowiednich rozwiązań. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku stosowania stropów podwieszanych nie powinno się do nich bezpośrednio montować żadnych dodatkowych większych ciężarów. Wówczas konieczne jest zamontowanie paneli bezpośrednio do stropu – przy użyciu dodatkowego podwieszenia. W przypadku zwykłych sufitów z betonu procedura instalacji zależy od zastosowanego rozwiązania. Panele winylowe można mocować na klej bezpośrednio do wyczyszczonej i wygładzonej powierzchni, wzmacniając łączenia kołkami. Ważne bowiem jest, by całość trzymała się nie tylko na tynku wykończeniowym, ale też samym stropie. Laminaty lepiej najpierw umieścić na płycie i całość takiej konstrukcji przymocować do stropu kołkami. Metodę tą można też oczywiście zastosować w przypadku paneli PCV. Jeśli pokrycie ma się znajdować tylko na części sufitu, to zalecanym rozwiązaniem jest też usunięcie części tynku, by uzyskać równą powierzchnię. W każdym przypadku należy też zwrócić uwagę na wykończenie całości, by było estetyczne i zabezpieczało wnętrze paneli laminowanych przed nasiąkaniem wilgocią.

Panele – jak układać? Krok po kroku

Panele podłogowe na suficie to na pewno nietypowe rozwiązanie, choć coraz więcej osób decyduje się na taką opcję. Wynika to oczywiście z poszukiwania nowych pomysłów na aranżację oraz wbrew pozorom niezbyt trudnego montażu. Szukając ciekawych produktów do wykańczania wnętrz, warto też zawsze zajrzeć do naszego sklepu, gdzie znaleźć można brązowe, białe czy szare panele podłogowe, panele podłogowe w jodełkę i wiele innych ciekawych produktów w doskonałych cenach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli laminowanych?

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady